Om ni missat …
Posted in United at 6:55 pm
101 greatest goals
Posted in United at 8:33 pm
För er som har lite långtråkigt i väntan på Premier League 2010/2011.
Utmärkta 101greatgoals.com har rankat säsongens 101 snyggaste mål. Lite märklig topp 3 men det tar sig ju längre ner i listan man kommer och upptäcker Eric Hassli.
Och Claudio Lopez var det inte i går jag såg.
EDIT: Listan är i kronologisk ordning, alltså inte bäst först. Då är jag med. Och efter en genomgång konstaterar jag att nummer 38 är överlägsen.
Nicky Maynard. Jesus. Det är som någonting Berbatov skulle göra om han hade lust.
United smälter
Posted in Owen, Rio d.ä, landslagsfotboll, media at 10:16 am
Mike Clegg och Tony Strudwick har bråkat, rapporterar pålitliga News of the World. Tydligen känner sig Clegg marginaliserad av Strudwick och att båda går på smala linor efter en säsong där inte många önskar att de varit fitnesscoacher i United.
Manchester United are in meltdown.
* Samma NOTW skriver att Michael Owen kämpar hårt för att komma tillbaka efter sin senaste skada (varför träningarna kallas hemliga är dock obegripligt). Det är väl klart att han vill vara fit så fort som möjligt eftersom han bara har ett år kvar på sitt kontrakt, men det lär knappast spela någon roll hur redo han är; Owen är ingen toppstriker längre. Han får förhoppningsvis lämna klubben redan i sommar eller hålla till i CC och reservlaget.
* I morgon sätter sig Mr. Capello vid sitt skrivbord och ringer runt till landslagsspelare för att berätta vilka 23 som får åka ner till Mandelaland. Michael Carrick bör rimligtvis inte vara en av dom. Han var kass i United och mot Mexiko förra veckan fortsatte han på den inslagna vägen. Hans räddning kan vara att Capello inte är hundra på Barry. Men det är ett svaghetstecken som heter duga att en spelare i den formen – det är sekundärt att kapaciteten är bra mycket högre – överhuvudtaget är med i 30-mannatruppen.
* Jag har grubblat en del på vår anfallsbesättning i höst. Det finns ju sju forwards: Rooney och Berbatov och Owen får anses som givna i A-truppen om alla blir kvar. Det ger Macheda, Diouf, Welbeck och Chicharito chansen att slåss om högst två platser (det är ju begränsat till 25-mannatrupper nästa säsong).
Vilka sticker? Vad händer?
Känslan är att Macheda inte blir kvar, oavsett hur talangfull Sir Alex säger att han är. Rossi hade större talang och försvann. Welbeck borde rimligen lånas ut medan både Mame Biram och Chicharito är gröna i Premier League. Owen går sönder i september och då är det bara Rooney och Berba kvar igen. Jag får inte det här att gå ihop.
* Rio d.ä låter mer och mer som en kapten med sitt snack om “mognad” och “jag har ändrat mig och festar inte lika ofta”. Det är bara det att jag har svårt att ta honom på allvar eftersom han tar sig själv på väldigt stort allvar. Jag bara tänker på hans missade dopningstest, där klubben betalade honom miljoner och stod bakom honom och vad fick United för tack för det?
Jo, segdragna förhandlingar om ett nytt kontrakt där Rio gnetade till sig så fett lönekuvert som möjligt och inte förstod varför fansen buade.
Tänk er Park eller Fletcher göra samma sak.
* Det blir intressant att se hur Capello spelar mot japanerna i dag – en match som bara verkar gå på www, tyvärr. Jag ser gärna Adam Johnson och Aaron Lennon på kanterna med Steven Gerrard som släpande bakom Rooney. Lampard och Milner får hålla ordning på mitten. Då tror jag att England skulle bli fantastiskt farligt.
Not for sale
Posted in United at 1:11 pm
“The board noted recent press speculation regarding a possible bid for Manchester United.
“The owners remain fully committed to their long-term ownership of the club. Manchester United is not for sale and the owners will not entertain any offers.”
Tja, det var väl väntat. Men å andra sidan skulle ju inte Alex sälja ens ett virus till Real Madrid. Men när det började närma sig en miljard släppte han Snorungen utan att blinka.
Hoppet lever, vad som än sägs från tomtarna i USA.
* Hoppet om David Gills mentala hälsa är det dock lite si och så med.
“The green and gold campaign and the momentum behind that can get a bit tiring,” Gill told The Independent. “We understand people’s desire to protest and I think it is a minority. It’s a visible minority in the stadium. I think that (green and gold) minority will go away. A lot of people understand what it means but a lot of them don’t.”
Han tjänar alltså miljoner – vi betalar honom – på att slänga fram såna plattityder. David Gill kan vara det största praktarsle United haft som boss sedan Peter Kenyon.
Han ger sig inte heller utan övertrumfar sin egen idioti senare i Independent-intervjun:
“But a lot of the other fans want to know that the team is playing attractive football, exciting Manchester United-style football, winning football. Who owns it is a bit irrelevant to them.”
Sjukt i Spanien
Posted in Chicharito, La Liga at 10:47 pm
Real Madrid är inte en frisk klubb.
Det går ju inte att hålla på så här. Det är ju en pajasförening.
Sluta.
Ett förslag: Köp ett nytt lag också varje år. Eller förresten, den idén har Perez också redan kommit på.
* Chicharito kan göra mål mot lag som Holland också. Gott.
Så ska det inte se ut
Posted in media at 7:19 pm
FourFourTwos hela VM-del i senaste numret är sponsrat av Nike.
Nikeloggor på varje sida och bara spelare i Nikekläder. Tyvärr är det så det ser ut i dag. Ibland är det enda möjligheten att få träffa storspelarna att fjäska för sponsorerna.
Trist för journalistiken, kul för Nike.
van der Vaart
Jag har alltid, precis som Zlatan Ibrahimovic, varit svag för van der Vaart. De senaste dagarna har holländaren varit det hetaste namnet hos sportcheferna på de engelska tidningarnas Unitedredaktioner.
20 miljoner pund känns inte rimligt, däremot känns det rimligt att ta honom till Old Trafford. Han fick spela en hel del i Madrid trots att han egentligen aldrig var ordinarie och han lever lite på lånad tid där.
En kompetent mittfältare som skulle kunna bli en viktig offensiv spets i United, helt klart. Jag skulle förstås hellre se hans landsman Sneijder, men det tåget gick utan att Ferguson löste biljett (eller så sa pappa Avram att han inte skulle få några pengar).
Det som talar emot förutom den nämnda prislappen är att han redan är en färdig produkt och 27 år gammal – och att United aldrig köper spelare av Madrid.
Det som talar för är att han har en två “namnar” i United: Rafael och Ferdinand.
* Annars börjar det kännas att VM snart är här. Jag har feeling för Frankrike (jag hade ännu mer innan Diarra gick sönder). Minns att Jacquet fick stor kritik inför VM 98 och gick och vann. Har material för att vinna, frågan är dock om någon litar på Domenech eller om alla väntar på Larry White. Får Raymond ihop ett lag med Lloris, Evra, Toulalan, Malouda, Ribery, Anelka och Henry så kan det räcka långt.
Jag ser en final mellan Frankrike och Spanien.
Födda samma dag
Posted in United at 12:48 pm
1 juli 1976
Ruud van Nistelrooy och Patrick Kluivert.
17 augusti 1977
William Gallas och Thierry Henry.
18 oktober 1977
Paul Stalteri och Ryan Nelsen.
18 januari 1978
Gianluigi Buffon och Jamie Carragher.
31 mars 1978
Stephen Clemence och Jerome Rothen.
2 maj 1980
Zat Knight och Tim Borowski.
20 december 1980
Fitz Hall och Ashley Cole.
10 mars 1981
Samuel Eto’o och min fru.
3 oktober 1981
Zlatan Ibrahimovic och Andreas Isaksson.
30 mars 1982
Javier Portillo och Philippe Mexes.
10 april 1986
Vincent Kompany och Fernando Gago.
Även värt att påpeka att en vecka i slutet av september 1976, mellan 22 och 29, var en remarkabel sådan för världsfotbollen. Inom loppet av sju dagar föddes inga mindre än Ronaldo, Michael Ballack, Francesco Totti och Andrei Shevchenko.
Så här går det när jag får tid över.
