Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Två fotbollsspelare som inte riktigt förstår allt som händer i världen

Carlos Tevez om mottagande på OT:
”I must admit I did believe I would get a different reception from the United supporters.
”Initially everything was positive and I was greeted by my former team-mates and United staff without any problems at all.
”But as soon as I entered the field the atmosphere was very different. It was hard to take because previously I was always wanted by those people.”
Javier Garrido om mottagandet på OT:
”Manchester City have not provoked any of this controversy and United have created a climate of hostility against us. It’s incredible that this could take place at Old Trafford, one of the biggest stadiums in the world. I think it was a fan of Manchester United who threw the coin but I don’t know why.
”The shouts against Tevez are normal but I do not understand why anybody would throw objects. We received insults on the bench all through the match but I never would have thought that situations like this would happen in a stadium like Old Trafford. Really, it’s very sad.”
Analys av Carlito: Öh. Lämnar du en klubb för en annan i samma stad så spelar det ingen roll att du tackar nej till andra rivaler. Det är inte okej. Det är framförallt inte okej när man efter flytten skämmer ut sig fullständigt genom att klanka ner på den första klubbens tränare. Det är definitivt inte okej att förvänta sig att välkomnande mottagande när man åker till den första klubbens hemmaarena för att spela med den andra. Det är på gränsen till hjärndödhet att ens tro det. Jag börjar på allvar tro att Carlos Tevez har något fel.
Analys av Javier: Öh. United har alltså skapat kontroverser gentemot den lilla puttifnuttföreningen Manchester City som senast vann en titel samma år som Bernt Johansson cyklade hem ett OS-guld till Sverige (det var inte i går alltså). Högst sannolikt. Javier har aldrig spelat fotboll på en arena där fansen häcklar bortalaget och han kan för allt i världen inte förstå att det händer på en arena som Old Trafford. Varför han inte kan förstå det är huvudfrågan här (vi utgår ifrån att han hängt med lite i svängarna i världsfotbollen under sin uppväxt). Tror Javier att Old Trafford har någon slags policy som säger att man inte får vara dum mot andra? Vad sägs på arenan på Eastlands? ”Schh, inte säga något dumt till Unitedspelarna, ajabaja”. Har inte Javier spelat baskiskt derby mot Athletic Bilbao?