Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Bebe! Kiko!

Bebe och Kiko. Två pojkar som tillhör Manchester United. Två pojkar som … ja, vad ska det bli av dom?
Jag känner mig helt säker pÃ¥ att Kiko Macheda gjort sitt som Unitedspelare. Han har haft oflyt med skador, han har inte tagit chansen när han väl fÃ¥tt den de senaste säsongerna och han är fortfarande väldigt ”raw”. Jag kan inte se honom ta sig förbi Chicha, Rooney eller Welbeck. Det gÃ¥r inte heller att se honom som en vettig fjärdeanfallare, sÃ¥ därför säger uteslutningsmetoden att han försvinner i sommar.
Bebe har varit lite i ropet sedan han kom tillbaka efter sin korsbandsoperation. Han blev avstängd av Besiktas för att ha gjort något han inte borde ha gjort (kanske var ute för länge på krogen nån kväll) och polisen undersöker hans mysko transfer till United.
Av det du, jag och alla andra såg av den mannen är det svårt att se att han ska lyckas i United. Det skrevs ju till och med att han var för dålig för att få träna med A-laget.
Men tålmodig som jag är väljer jag att vilja se honom i reservlaget en gång till.
Faktiskt.