Jack Crompton är död

Idag har vi den tråkiga uppgiften att meddela att Jack Crompton är död, 91 år gammal. Crompton gjorde 212 matcher som målvakt för United i perioden 1946-55 och hade senare en roll i klubbens tränarstab.

Jack Crompton

Född: Den 18 december 1921 i Hulme, Manchester
Död: Den 4 juli 2013
Unitedspelare: 1944-55
Matcher/mål: 212/0
Karriär: Manchester United (1944-55), Stockport County (gästspelare)
Tränarkarriär: Luton Town (tränare, 1956-58), Manchester United (tränare, 1958-62), Luton Town (manager, 1962), Manchester United (tränare, 1962-71), Barrow (manager, 1971-72), Bury (manager, 1972-73), Preston North End (assisterande manager, 1973-74), Manchester United (reservlagstränare, 1974-81)

Crompton föddes i Manchesterstadsdelen Hulme den 18 december 1921. Han anslöt till Manchester United som ungdomsspelare i slutet av andra världskriget och skulle efter kriget ta plats som klubbens målvakt. Hans karriär i United skulle vara i elva år och höjdpunkten var FA-cupsegern 1948. Crompton var också en del i det lag som vann ligan 1952, även om Reg Allen då var förstamålvakt.

Efter karriären som målvakt jobbade Crompton som fotbollstränare. Efter att ha fått sin första erfarenhet i Luton hämtades Crompton tillbaka till Manchester United efter Münchenolyckan 1958. Crompton var där en viktig kugge i återuppbyggandet av Manchester United. Han fick en chans som manager i Luton 1962 men insåg att han hörde hemma i Manchester United och lämnade efter bara sju dagar. Crompton var därefter en del av Matt Busbys ledarstab till 1971 och var en del av den ledarstab som ledde United till klubbens första Europacuptriumf 1968.

Efter några år som manager i olika klubbar återvände Jack Crompton till Manchester United som reservlagstränare i perioden 1974-81.

Senare i livet blev Crompton president i Curzon Ashton, och Uniteds reserver brukade möta Curzon Ashton i Jack Crompton Trophy.

I ett officiellt uttalande sa Ed Woodward, Uniteds verkställande vice ordförande: ”Som en del av Matt Busbys första titelvinnande lag är Jacks plats i Uniteds historia garanterad. Men han gav så mycket mer än det till klubben. Våra tankar och tankarna från hela Manchester United-familjen är med Sheila [Jacks fru] och Jacks familj; han kommer verkligen att saknas.”

Källor: Manutd.com, Manchestereveningnews.co.uk, Aboutmanutd.com, Wikipedia


MANCHESTERGUIDE
Manchester United Supporters Club Scandinavia är Manchester Uniteds officiella supporterklubb i Skandinavien. Muss.se är supporterklubbens svenska kanal. Vi producerar redaktionellt innehåll på och informerar om supporterklubbens aktiviteter.
© 2021 MUSS.SE   •   OM MUSS & MUSCS   •   HJÄLP MUSS   •   OM MUSS.SE   •   BLI SKRIBENT   •   INTEGRITETSPOLICY   •   KONTAKTA OSS