Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Ryktesbörsen: Vecka 32, 2014

I ryktesbörsen kastar vi ut meningslösa krav på trovärdighet och rimlighet. Här kommer vi att presentera ett urval av de rykten som florerar runt United.

I ryktesbörsen publicerar vi rykten om spelarövergångar och kontraktsdiskussion. Eventuella rykten kring Uniteds manager, skador, landslagsspel och vad det nu kan vara kör vi i nyhetsbörsen.

Ryktesbörsen kan innehålla spår av åsikter, sarkasm, ironi och dålig humor.

 • United gav upp försöket att värva Thomas Vermaelen, då Arsene Wenger krävde Chris Smalling i utbyte, något United inte var intresserade av. Vermaelen blev därefter klar för Barcelona.
 • United siktar nu enligt rapporter istället in sig på Daley Blind.
 • Plus (in): Juan Cuadrado, Memphis Depay, Angel di Maria, Mats Hummels, Ogo Obi, Marco Reus, Arda Turan, Arturo Vidal.
 • Plus (ut): Anderson, Marouane Fellaini, Javier Hernandez, Shinji Kagawa, Demetri Mitchell (lån), Nani, Wilfried Zaha.
 • Äldre rykten (in): Dele Alli, Daley Blind, Oscar Borg, William Carvalho, Edinson Cavani, Jordy Clasie, Douglas Costa, Juan Cuadrado, Nigel de Jong, Memphis Depay, Angel di Maria, Nicolas Gaitan, Antoine Griezmann, Fredy Guarin, Facundo Ferreyra, Joao Filipe, Mats Hummels, Andres Iniesta, Sami Khedira, Sead Kolasinac, Yevhen Konoplyanka, Tomasz Kucz, Dirk Kuyt, Eliaquim Mangala, Marquinhos, Jackson Martinez, James McCarthy, Benjamin Mendy, Miranda, Pedro, Enzo Perez, Paul Pogba, Marco Reus, Patrick Roberts, Ricardo Rodriguez, Bastian Schweinsteiger, Wesley Sneijder, Alex Song, Kevin Strootman, Alex Teixeira, Arda Turan, Victor Valdes, Arturo Vidal, Joao Virginia, Ron Vlaar, Xavi.
 • Äldre rykten (ut): Ben Amos, Anderson, Michael Carrick, Tom Cleverley, Marouane Fellaini, Darren Fletcher, Javier Hernandez, Adnan Januzaj, Sam Johnstone (lån), Phil Jones, Shinji Kagawa, Michael Keane (lån), Juan Mata, Demetri Mitchell (lån), Nani, Nick Powell, Wayne Rooney, Chris Smalling, Marnick Vermijl, Danny Welbeck, Ashley Young, Wilfried Zaha.
 • Inte längre aktuellt (in): Stefan de Vrij, Cesc Fabregas, Ezequiel Garay, Ilkay Gundogan, Daryl Janmaat, Eden Hazard, Koke, Toni Kroos, Adam Lallana, Mario Mandzukic, Bruno Martins Indi, Thomas Muller, Arjen Robben, Bacary Sagna, Alexis Sanchez, Thomas Vermaelen.
 • Officiellt (in): Ander Herrera (Athletic Bilbao), Luke Shaw (Southampton).
 • Officiellt (nya kontrakt): Antonio Valencia.
 • Ungdomsvärvningar: Målvakten Vanja Milinkovic är klar för United, men omgående utlånad tillbaka till FK Vojvodina.
 • Officiellt (ut): Bebe (Benfica), Alexander Buttner (Dynamo Moskva), Patrice Evra (Juventus), Rio Ferdinand (QPR), Ryan Giggs (slutar), Federico Macheda (Cardiff), Nemanja Vidic (Inter).

Se också: Nyhetsbörsen »

Nyare rykten.

Publicerat:
2014-08-10,
12.26
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Sunday People: Newcastle favorit att värva Wilfried Zaha

Enligt Sunday People är Newcastle favorit att värva Wilfried Zaha från Manchester United. Tidningen menar att Zaha kan lämna United för sju miljoner pund. Även Crystal Palace och Nottingham ska vara intresserade.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-08-10,
12.24
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Telegraph: Southampton hoppas på Hernandez

Southamptons nya manager Ronald Koeman hoppas fortfarande att hans klubb ska kunna värva Manchester Uniteds Javier Hernandez. Southampton ville att Hernandez skulle ingå i affären som tog Luke Shaw till United men Hernandez var inte intresserad. Klubben ska dock hoppas att de kan övertyga Hernandez om en flytt söderut.
Läs mer på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-08-10,
12.19
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror: Bud på Blind inom 48 timmar

Efter att misslyckats med att värva Thomas Vermaelen är det nu mycket som tyder på att United nu ställer in siktet på Ajax mångsidiga Daley Blind. Enligt The Mirror förväntas United komma med ett bud på Blind inom 48 timmar.

Barcelona är förstås också intresserade, United och Barcelona vill ju nämligen ha exakt samma spelare – se Vermaelen och Cuadrado.

Blind är förstås öppen för en flytt till United: ”Vad kommer jag att göra när Louis van Gaal säger till mig att han vill att jag ska komma till Manchester United? Jag kommer att överväga det. […] Jag kommer att lyssna när ett bra erbjudande kommer min väg.

Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-08-10,
12.13
Publicerat av:
Mikael Österdahl

MEN: Uniteds intresse för Hummels svalnar

Enligt Manchester Evening News är Louis van Gaal inte speciellt intresserad av att värva Borussia Dortmunds mittback Mats Hummels. Van Gaal ska förvisso beundra Hummels men han ska vara inställd på att värva en vänsterfotad mittback.
Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-08-10,
11.53
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Glöm det: Vermaelen klar för Barcelona

Efter att United gav upp försöken att värva Thomas Vermaelen tog det inte lång tid innan mittbacken blev klar för Barcelona. United får nu sikta in sig på andra mittbackar.

[Twitter]

Publicerat:
2014-08-10,
11.44
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Fiorentina: Cuadrado kan lämna

Manchester United rapporteras vara intresserade av att värva Fiorentinas ytter Juan Cuadrado, men man får motstånd från Barcelona. Fiorentina verkar dock inställda på att spelaren ska lämna.

Skulle det hända att ett viktigt bud kommer, skulle vi vara tvungna att låta Cuadrado lämna,” säger Fiorentinas president Andrea Dalla Valle.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-08-08,
17.27
Publicerat av:
Mikael Österdahl

United ger upp Vermaelen

Visst, jag kan sälja Thomas Vermaelen till er sa Arsene Wenger till Manchester United. Men då ska jag ha Chris Smalling i utbyte. Haha, sa Manchester United och skickade därefter memo till alla engelska tidningar där man förklarade att United inte längre vill värva Vermaelen.

Så kan det gå. Och stackars Vermaelen får nu ställa in sig på en flytt till Barcelona. Något som den belgiska mittbacken inte verkar vara alltför sugen på.

Läs mer på Mirror.co.uk eller på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-08-07,
18.21
Publicerat av:
Mikael Österdahl

PA: United är nu favorit att värva Di Maria

Enligt Press Association (som är ungefär som TT, fast i England) är Manchester United nu favorit att värva Angel di Maria från Real Madrid. Detta då PSG har gett upp sin jakt på spelaren.

Di Maria är förstås en fantastisk spelare. Frågan är bara var han skulle passa in i Louis van Gaals formation.

Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-08-07,
18.17
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Wenger: Vi föredrar att sälja utomlands

Arsene Wenger medger att han hellre säljer Thomas Vermaelen till ett lag i utlandet än till Manchester United. I praktiken betyder det nog att Vermaelen måste forcera fram en flytt till United för att en sådan ska kunna bli av.

Idealt skulle vi vilja sälja honom utomlands och det är ett alternativ för oss. Jag vill inte säga hur många bud vi har men vi har bud från utlandet också.

Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-08-07,
15.42
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Wenger bekräftar: United intresserade av Vermaelen

Det är mycket Thomas Vermaelen just nu. Manchester United har länge ryktats vara intresserade av spelaren och nu har Arsene Wenger bekräftat att United är en av klubbarna som har bjudit på spelaren.

Kommer han lämna? Det kan hända. Jag satt ner med Thomas den här sommaren och vi pratade om hans framtid. Vermaelen kan lämna oss eftersom han behöver spela nu. Vi är i en position där det är svårt att stå i hans väg. [Manchester United] är i gruppen [som har bjudit på Vermaelen].

Förutom United är det framför allt Barcelona som uppges vara intresserade, även om också Napoli har uppgetts vara intresserade. Vermaelen uppges vara principiellt överens med United om ett kontrakt, men det förefaller vara högst rimligt att Arsenal föredrar att sälja till Barcelona, vilket också är vad The Telegraph rapporterar. Enligt Sky Sports ska dock Vermaelen föredra en flytt till United.

Läs mer på Mirror.co.uk, på Telegraph.co.uk och på Skysports.com.

Publicerat:
2014-08-07,
15.29
Publicerat av:
Mikael Österdahl

PSG: Di Maria är för dyr

PSG:s president Nasser Al-Khelaifi säger att klubben ville köpa Angel di Maria men att Real Madrid krävde alldeles för mycket pengar.

Vi pratade med Real Madrid om Angel di Maria, men han var för dyr.

Detta sades, helt utan ironi, i samband med att David Luiz presenterades som PSG-spelare. PSG betalade 50 miljoner pund för Luiz, så vi får väl förutsätta att Real Madrid värderar Di Maria till uppskattningsvis jättemycket.

Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-08-07,
15.18
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror: Tottenham rädda för att United ska vinna kampen om Depay

Enligt The Mirror är Tottenham redo att bjuda 16 miljoner pund för PSV:s ytter Memphis Depay. Londonklubben ska dock vara oroade för att Manchester United ska ge sig in i leken och värva Depay framför näsan på dem. Louis van Gaal uppges dock ha rekommenderat att Depay ska stanna ytterligare en säsong i Holland.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-08-07,
15.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Dortmund arga på Bayern

Bayern Münchens Karl-Heinz Rummenigge har pratat i media om Borussia Dortmund i allmänhet och Marco Reus i synnerhet. Detta uppskattas inte av Dortmund. Inte alls faktiskt. I ett uttalande på klubbens hemsida säger styrelseordföranden Hans-Joachim Watzke just detta.

Borussia Dortmund har noterar med viss irritation att Karl-Heinz Rummenigge för närvarande diskuterar interna BVB-affärer i en tredagarsrytm i media. Vi är säkra på att varje person intresserad i fotboll vet vad intentionen med sådana uttalanden är. Genom sitt beteende, tillåter Karl-Heinz Rummenigge det redan spända förhållandet mellan Borussia Dortmund och FC Bayern München ytterligare skadas. Vi, som arbetsgivare, kommer naturligtvis fortsätta vara bundna till vår policy att aldrig diskutera kontraktsaffärer för våra anställda offentligt.

Man får ge det till tyskarna. De vet hur man spelar fotboll, de vet hur man organiserar fotboll och de vet hur man bråkar om fotboll.

Citat: Bvb.de.

Publicerat:
2014-08-06,
16.04
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Arda Turan glad att stanna i Atletico

Atletico Madrids ytter Arda Turan har kopplats samma med Manchester United. Någon flytt verkar dock inte vara aktuell.

Jag är i den bästa klubben i Spanien, jag är en del av systemet,” säger Turan.

Arda är livsviktig för oss,” säger tränaren Diego Simeone.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-08-06,
15.55
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Agenten: Hernandez kan lämna

Javier Hernandez agent medger att framtiden för anfallaren i United är osäker.

Han är lugn, han har ett kontrakt med Manchester United. Jag kan inte säga någonting om Inter och Juventus, det är bara rykten. Framtiden? Jag vet inte, han kan stanna eller lämna.

Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-08-06,
15.46
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Förbundskaptenen: Knäskadan gör att Van Gaal tvivlar på Vidal

Enligt Chiles förbundskapten Jorge Sampaoli är det Arturo Vidals knäskada som gör att Manchester Uniteds trainer-coach Louis van Gaal tvivlar på att värva Vidal.

Problemet med Vidals övergång från Juventus till Manchester United för 80 miljoner dollar är de tvivel som Van Gaal har vad gäller förbättringen av Arturos knä.

On and on and on it goes…

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-08-06,
15.43
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Bild: Reus utköpsklausul endast 25 miljoner euro

Att Marco Reus har en utköpsklausul i sitt kontrakt, som tickar igång nästa sommar, är vida känt. Det antogs dock att den var på 35 miljoner euro men nu meddelar tyska Bild att Bayern Münchens boss Karl-Heinz Rummenigge har sagt att utköpsklausulen endast är på 25 miljoner pund.

Borussia Dortmund har av allt att döma inget intresse i att sälja spelaren i sommar men en rad klubbar lär försöka värva Reus nästa sommar, oavsett om han kostar 25 eller 35 miljoner euro. Manchester United har länge rapporterats vara intresserade av spelaren.

Läs mer på Bild.de.

Publicerat:
2014-08-06,
15.15
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Sky: Barcelona bjuder på Vermaelen

Enligt Sky Sports har Barcelona erbjudit Arsenal tio miljoner pund för Thomas Vermaelen. Det får förmodas att Arsenal hellre säljer till Barcelona än till Manchester United.
Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-08-05,
15.48
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Benitez: United avgör Fellainis framtid

Napolis spanska servitör tränare Rafa Benitez vill inte diskutera vad Marouane Fellaini eventuellt kan göra för Napoli.

Han är inte en av våra spelare. Hans framtid beror inte på oss utan på Manchester United. Jag tänker på att arbeta med spelarna jag har.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2014-08-05,
00.54
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Telegraph: En mittback och en mittfältare

Enligt Mark Ogden i The Telegraph har Louis van Gaal lust att förstärka sitt lag med en mittback och en central mittfältare. Van Gaal ska dock inte ha någon brådska, då han har blivit imponerad av ungdomar som Tyler Blackett, Michael Keane och Reece James.

Inga mittfältsalternativ nämns men som mittbacksalternativ är det återigen Mats Hummels och Thomas Vermaelen som nämns.

Ogden skriver också att Van Gaal gärna vill värva en vänsterback för att ge Luke Shaw konkurrens om en plats i startelvan.

Läs mer på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-08-05,
00.50
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Atletico Madrid intresserade av Chicharito och Kagawa

De engelska tidningarna rapporterar nu att Atletico Madrid vill värva både Javier Hernandez och Shinji Kagawa från Manchester United. Duon skulle kunna gå för 25 miljoner pund.

Nani och Anderson uppges också vara på listan över spelare som Louis van Gaal är villig att göra sig av med.

Femte man på listan över spelare som Van Gaal vill sälja är Marouane Fellaini. Napoli är intresserade av belgaren men har inte råd varken med lön eller övergångssumma och vill gärna låna, något som United är mindre lockade av.

Läs mer på Theguardian.com eller på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-08-04,
16.00
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Vermaelen ovillig att förlänga kontraktet

Daily Mail uppger att Thomas Vermaelen har valt att inte diskutera ett nytt kontrakt med Arsenal. Tidningen menar att United, Barcelona och Napoli ska vara intresserade av mittbacken.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-08-04,
15.45
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror: Southampton vill låna Mitchell

Enligt The Mirror är Southampton sugna på att låna Uniteds yttertalang Demetri Mitchell. Det hela verkar aningen märkligt. Mitchell, 17 år gammal, är förvisso en jättetalang och landslagsman på U17-nivå men han har inte ens debuterat i Uniteds U21-lag än. Så steget till a-lagsspel i Premier League verkar långt och Southampton lär knappast låna en Unitedspelare för U21-spel. Tidningen skriver att Mitchell har kontrakt med United till 2016.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-08-04,
15.41
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: West Ham vill ha Zaha

Enligt Daily Mail är West Ham sugna på att värva Wilfried Zaha om Louis van Gaal bestämmer sig för att det inte finns någon plats för Zaha i United.
Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-08-04,
15.40
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mirror: Ogo Obi närmar sig kontrakt med United

Watfords talang Ogo Obi provspelade med Manchester United i Milk Cup. Enligt The Mirror är han nu nära att skriva på för United. Tidningen skriver att United skulle behöva betala en kompensation på 130 000 pund (så kallat utbildningsbidrag) till Watford om spelaren skriver på för United.
Läs mer på Mirror.co.uk.

Äldre rykten »