Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Ryktesbörsen: Rafael aktuell för Galatasaray, Darmian på väg till Manchester

  • Då Robin van Persie av allt att döma kommer att gå till Galatasaray menar Independents Ian Herbert att jakten på en anfallare har blivit en brådskande prioritet för Manchester United. Siktet ska vara inställt på antingen Thomas Muller eller Harry Kane. United ska tro på att Muller kan lockas till Manchester, trots att Bayern München är ovilliga att sälja. Kane uppges vara mindre sannolik, då varken Kane eller Tottenham har gett några indikationer på att en affär är önskad. [Independent]
  • I samma artikel hänvisar Herbert till spanska rapporter som säger att Real Madrid ska välja att inte jaga Nicolas Otamendi för att öppna dörren för Manchester United. Detta under förutsättning att United avslutar jakten på Sergio Ramos. Vidare ska Morgan Schneiderlin vara högaktuell, men det har vi ju hört ett tag nu, medan Bastian Schweinsteiger förväntas stanna i Bayern.
  • Matteo Darmians övergång till Manchester United tycks dock nu bara vara en formalitet. Darmian ska i skrivande stund vara på väg till Manchester och han kommer av allt att döma följa med till USA på måndag.

  • Jamie Jackson (som tycks ha ryckt upp sig rejält) skriver i Guardian att Galatasaray går mot en värvning av Rafael da Silva. För om det är någonstans Louis van Gaals oönskade spelare är önskade så är det i Turkiet. Värvningen av Darmian ska innebära att Rafael nu är fri att lämna. [Guardian]
  • Crystal Palace har värvat Yohan Cabaye från PSG. Cabaye blir klubbens rekordvärvning. [Crystal Palace]
  • Över i Wales meddelar Swansea att man har förlängt med managern Garry Monk. [Twitter/Swansea]
  • Preston har ju precis lånat Will Keane men man är inte nöjda där. Man vill också låna Sam Johnstone. Det bekräftar klubbens manager Simon Grayson. Ett avtal ska i praktiken vara klart, men om David de Gea lämnar och om United inte värvar någon ny målvakt behövs Johnstone i United. [Lancashire Evening Post]
  • Till sist måste vi ju notera att Bebe är klar för Rayo Vallecano.