Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Telegraph: Mourinho överens med United

James Ducker på Telegraph skriver att Jose Mourinho principiellt är överens med Manchester United om att han ska bli klubbens nästa manager. Ducker betonar dock att det fortfarande inte finns något påskrivet kontrakt. Mourinho sägs ha nobbat andra erbjudanden och sägs nu arbeta med att Uniteds trupp inför nästa säsong.

Louis van Gaal bedöms ha små chanser att få vara kvar som manager, oberoende av resultaten under säsongsavslutningen. Ryan Giggs sägs dock fortfarande inte ha gett upp hoppet om att bli klubbens nästa manager men Ducker tror snarare att hans väg till jobbet går via ännu ett uppdrag som assisterande manager.

Samtidigt jobbar United på värvningar inför nästa säsong. Benficas mittfältare Renato Sanches och Evertons mittback John Stones förefaller vara aktuella oberoende av vem som är manager nästa säsong. United och Benfica ska nu förhandla om priset för Sanches men en värvning av Stones är svårare, då Chelsea, Barcelona och Manchester city också ska vara intresserade.

Övriga potentiella värvningar, som Pierre-Emerick Aubameyang, Zlatan Ibrahimovic och Antoine Griezmann, sägs dock vara beroende av dels vem som är manager nästa säsong och dels om United når Champions League. United ska vara en av flera klubbar som har erbjudits Toni Kroos.