Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Liveblogg: Lottning Europa Leagues gruppspel

Välkommen! till den här livebloggen, där vi ska följa gruppspelslottningen i Europa League. Förutom själva lottningsresultatet kommer vi också att bjuda på information om Uniteds motståndare. Livebloggen avslutas när spelschemat för gruppspelet presenteras.


Senast uppdaterad: 2019/08/30 17:20

Reward

Europa League-lottningen

Uniteds motståndare (Grupp L): Manchester United, FC Astana, Partizan Belgrad, AZ Alkmaar

Grupp A: Sevilla, APOEL, Qarabag, Dudelange

Grupp B: Dynamo Kiev, FC Köpenhamn, Malmö FF, Lugano

Grupp C: FC Basel, FC Krasnodar, Getafe, Trabzonspor

Grupp D: Sporting Lissabon, PSV Eindhoven, Rosenborg, LASK

Grupp E: Lazio, Celtic, Rennes, CFR Cluj

Grupp F: Arsenal, Eintracht Frankfurt, Standard Liege, Vitoria SC

Grupp G: FC Porto, Young Boys, Feyenoord, Glasgow Rangers

Grupp H: CSKA Moska, Ludogorets, Espanyol, Ferencvaros

Grupp I: Wolfsburg, Gent, St Etienne, Olexandriya

Grupp J: AS Roma, Borussia Mönchengladbach, Istanbul BB, Wolfsberger

Grupp K: Besiktas, Braga, Wolverhampton, Slovan Bratislava

Grupp L: Manchester United, FC Astana, Partizan Belgrad, AZ Alkmaar

Updated: 2019/08/30 13:52
 • 0
 • Share


2019/08/30 17:20
Resor – och tack för idag

Med spelschemat på plats tackar vi för idag. Till de tre hemmamatcherna kommer supporterklubben sälja sina 500 säsongskort, så om du är sugen på att se Europa League bör du surfa vidare till united.no/travel och boka en resa.

Matchen mot Astana ser redan ut att ligga ute till försäljning.

Tack för idag.

 • 0
 • Share


2019/08/30 17:16
Spelschemat

Till slut har vi nu också fått spelschemat för höstens gruppspel. United både inleder och avslutar hemma.

Så här de sex matcherna fördelade:

Astana (H) – 19 September, 21:00

AZ Alkmaar (A) – 3 October, 18:55

Partizan Belgrade (A) – 24 October, 18:55

Partizan Belgrade (H) – 7 November, 21:00

Astana (A) – 28 November, 16:50

AZ Alkmaar (H) – 12 December, 21:00

(Alla tider i svensk tid)

 • 0
 • Share


2019/08/30 16:07
Lite kort om AZ Alkmaar

Uniteds sista gruppmotståndare heter AZ Alkmaar (egentligen tydligen Alkmaar Zaanstreek), de kommer från Holland och jag kommer härifrån bara att kalla dem för AZ förutom de gånger jag inte gör det.

I Holland finns det tre giganter, Ajax, PSV och Feyenoord. Sedan professionell fotboll startade i Holland säsongen 1956/57 har Ajax tagit hem ligan 26 gånger, PSV 21 och Feyenoord 10. Sju andra klubbar har faktiskt vunnit ligan, av dessa är det bara AZ som lyckas göra det två gånger. Senast 2008/09, ledda av en viss Louis van Gaal och med Sergio Romero som målvakt.

När AZ bildades beror lite på hur man ser på det. 1967 kan man påstå, då klubbarna Alkmaar ’54 och FC Zaanstreek gick ihop och bildade AZ ´67, men man lika gärna också säga 1910 vilket var året FC Zaanstreek bildades, även om den klubben då hade ett annat namn (ja, som ni hör är det rörigt).

Potentiellt var man en av klubbarna som spelade den allra första proffsmatchen i Holland år 1954, då Alkmaar ’54 var en av klubbarna som medverkade i den. Det beror som sagt på hur man ser det.

Klubbens första storhetstid, då man var uppe och konkurrerade med de tre övriga topplagen i Holland, var sent 70- och tidigt 80-tal. Man vann ligan säsongen 1980/81, efter att ha slutat tvåa året före. Man vann också KNVB cup (den inhemska cupen i Holland) tre gånger mellan 1978 och 1982. Säsongen 1980/81 nådde man också sin största framgång i Europa då man tog sig hela vägen till final i Uefacupen. Där blev dock Ipswich för svåra. I första matchen förlorade man med 3-0, något man inte lyckades vända på hemmaplan även om man vann den matchen med 4-2.

Efter denna lyckosamma period sjönk man dock rejält, och 1988 åkte klubben ur högstadivisionen, där man spenderade större delen av 90-talet. Man tog sig dock tillbaka till finrummet och under början av 2000-talet, ledda av först Co Adriaanse och sedan Louis van Gaal, etablerade man sig som ett topplag med två tredje- och en andraplats.

2007/08 gick det sämre, och van Gaal skall enligt uppgifter ha velat säga upp sig i mars 2008, men både spelare och klubbledning protesterade. Och tur var väl det, för året efter ledde van Gaal dem alltså till klubbens andra ligatitel i stor stil.

Under det senaste årtiondet har klubben inte riktigt nåt samma nivå, även om man hållit sig kvar strax under toppen med ett antal tredje- och fjärdeplatser samt en vinst i holländska cupen 2013 samt ytterligare två förlorade finaler.

I Europaspelet har man som längst tagit sig till kvartsfinal i Europa League, både 2011/12 och 2013/14, och nu skall man alltså möta United i årets gruppspel.

AZ:s mest rutinerade spelare är också klubbens lagkapten, närmare bestämt mittbacken Ron Vlaar. Han är en AZ-produkt som sedan spenderade många år i Feyenoord och tre säsonger i Aston Villa innan han 2015 kom hem igen.

Även Jordy Clasie har erfarenhet från Premier League då han under några år tillhörde Southampton. Det finns också norska inslag i form av ytterbacken Jonas Svensson och mittfältaren Fredrik Midtsjø, båda med förflutet i Rosenborg.

Som tränare har nyss Arne Slot tagit över. Slot är holländare med många års spel i Zwolle, NAC Breda och Sparta Rotterdam. Som tränare är detta hans första uppdrag som huvudtränare, efter att ha varit assisterande i AZ sedan 2017.

Noterbart kring AZ är att deras arena lagom opassande rasade ihop för tre veckor sedan, tack och lov utan att någon kom till skada. Detta innebär att laget inte kommer kunna använda sin arena under hösten, utan kommer spela på annan ort. De har spelat någon match redan i Twente, men det pratas också om Haag. Oavsett lär matcherna inte spelas i Alkmaar.

 • 0
 • Share


2019/08/30 15:09
Lite kort om Partizan Belgrad

Partizan Belgrad är den enda av de tre klubbarna som United tidigare har mött. Detta var dock 1966, alltså 53 år sedan, då serberna besegrade United idåvarande Eurocupens semifinal. United inledde borta och förlorade med 2-0, hemma blev det seger med 1-0 efter mål av Nobby Stiles, men detta räckte alltså inte för avancemang till finalen.

Något av det första vi skall notera är att bortamatchen kommer spelas på Partizan Stadium, en arena som tidigare hette JNA Stadium och som var den arenan United spelade på dagen före flygolyckan i München 1958. Det är alltså inte första gången United är tillbaka och spelar där, det skedde även 1966, men det blir ändå en speciell match för United.

Partizan grundades 1945, och döptes till just Partizan för att ära de kommunistiska jugoslaviska partisanerna som stred mot fascismen under andra världskriget. Hörde jag någon säga att fotboll och politik inte hör ihop?

På grund av att Partizan är en klubb från Belgrad i nuvarande Serbien har de tillhört tre olika ligor genom åren.

27 ligatitlar har det blivit sammanlagt genom åren, 12 i Jugoslaviska ligan, 7 i Prva savezna liga (mellan 1993 och 2006) som bestod av lag från Serbien och Montenegro och ytterligare 8 titlar i den serbiska superligan som man spelar i sedan 2006. Senaste ligatiteln togs säsongen 2016/17.

Med dessa titlar är man det näst mest framgångsrika laget från Serbien, bara Röda Stjärnan har fler titlar med sina 30. I Europa är man titellösa, om man inte räknar med segern i Mitropacupen 1978. Annars är silverplatsen i Europacupen 1966 lagets största framgång i Europa.

Senast man var i Europa Leagues gruppspel var 2017/18, då tog man sig vidare som tvåa bakom Dynamo Kiev. I första slutspelsrundan tog det roliga dock slut, då Viktoria Plzeň blev för svåra.

Dagens spelartrupp består mestadels av serber, med några spelare av andra nationaliter. Den mest rutinerade spelaren får anses vara målvakten Vladimir Stojković, som med sina dryga 80 landskamper för Serbien samlat på sig rutin i överflöd, bland annat från förra årets VM där han spelade alla tre gruppspelsmatcher för serberna.

Unitedkopplingen står yttern Zoran Tošić för. Tošić var en i grund och botten märklig värvning, ni kan läsa mer om den här i en artikel signerad Österdahl. Sammanlagt blev det bara fem inhopp i Uniteds A-lag innan han lämnade för CSKA, och då hade han också hunnit med en låneperiod till Köln under hans år i United. Men ändå, han har spelat i United.

Slutligen har vi tränaren, som med sina 102 landskamper får anses som någon form av serbisk legendar. Savo Milosevic är hans namn och som spelare representerade han just Partizan följt av bland annat Aston Villa, Zaragoza och Parma.

Som tränare är hans erfarenhet dock begränsad. Han tog över Partizan i mars i år, hans enda tidigare tränarerfarenhet är som assisterande förbundskapten i Montenegro 2011 till 2012.

En sista sak att notera är att Partizans första hemmamatch i gruppspelet kommer spelas inför tomma läktare, detta då deras fans inte kunnat bete sig. Mer om detta här på ESPN.

Updated: 2019/08/30 15:10
 • 0
 • Share


2019/08/30 14:11
Lite kort om FC Astana

Laget från seedningsgrupp 2, FC Astana, är en klubb som Manchester United aldrig tidigare har spelat fotboll emot. Det är kanske inte så konstigt, klubben är bara tio år gammal. Man kan hävda att den har några år mer på nacken, då den är en fusion mellan två klubbar (Almaty Megasport och Alma-Ata). Båda dessa klubbar grundades dock även de på 2000-talet, så historiken är minst sagt kort.

Trots sin korta historia har klubben en stadion som rymmer 30.000 åskådare och de har redan vunnit den kazakiska ligan hela fem gånger, närmare bestämt de senaste fem åren (2014 till 2018). I skrivande stund ligger de två i ligan, dock blott två poäng från förstaplatsen och med en match mindre spelad. Att påstå att de dominerar kazakisk fotboll är därför ingen överdrift.

Jag kan inte påstå att någon av spelarna i Astana är såna jag på rak arm vet vem det är.

Försvararen Antonio Rukavina från Serbien har dock en fin klubbhistorik, med Dortmund, Valladolid och Villareal på sitt CV. Han har också gjort 58 landskamper för Serbien, bland annat två i förra årets världsmästerskap. Han var även uttagen i VM 2010, men fick då inte spela.

Det finns en svenskkoppling, med islänningen Rúnar Már Sigurjónsson. Melkan 2013 och 2016 spelade han för GIF Sundsvall. Från en offensiv mittfältspostion gjorde han där 12 mål på 72 ligamatcher.

Tränaren Roman Hryhorchuk har haft han om klubben sedan juni 2018. Han är en gammal ukrainskl anfallare som flackade runt i diverse öststasklubbar, och hans tid som tränare har sett lite likadan ut, med tränarjobb i Lettland, Ukraina, Azerbaijan och nu Kazakstan.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:47
Gruppen klar

Tre motståndare är dragna. Manchester United spelar mot Astana från Kazakstan, Partizan Belgrad från Serbien och AZ Alkmaar från Holland.

Spontant en grupp som United naturligtvis skall vinna, men ingen av bortamatcherna är i sig en given seger.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:46
AZ Alkmaar

AZ Alkmaar blev motståndaren från seedningsgrupp 4. Laget är alltså det med högst koefficent från grupp 4…

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:43
Vi slapp Ukraina

Alltid nåt.

 • 0
 • Share

Så, nu skall sista laget in.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:38
Partizan Belgrad

Trots förvirringen hos presentatören bör det bli Partizan Belgrad som tredje klubb för United. Kazakstan och Serbien alltså.

Updated: 2019/08/30 13:39
 • 0
 • Share


2019/08/30 13:34
Inte heller Rosenborg

Det blir inga matcher i Norden tyvärr. Rosenborg rök nu också.

 • 0
 • Share

Inte Malmö. Dom hamnar i grupp B, där det blir derby mot FC Köpenhamn. Drömgrupp för MFF.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:32
Pott 3 nu

Nu ska vi se om vi få Malmö FF.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:32
Astana!

Det blir långresa för United. FC Astana från Kazakstan lottades från seedningsgrupp 2.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:27
Vi slapp Krasnodar

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:26
United sist ut

United drogs sist av lagen i seedningsgrupp 1, och hamnade därför i Grupp L.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:21
Spelschemat

Spelschemat kommer ungefär två timmar efter att lottningen är klar. Vi kommer därför ta en liten paus här när lottningen är klar, så återkommer vi när schemat kommer.

Nu kör vi!

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:20
Lottningsproceduren förklaras

Den är så gott som vi skrivit om nedan. Arsenal och United kan inte hamna på samma sida, då avsparkstiderna skall vara olika för de klubbarna.

Ryska och ukrainska klubbar får inte heller mötas av politiska skäl.

 • 0
 • Share

Sådär, nu börjar vi närma oss själva lottningsproceduren. Som vanligt skall diverse gamla fotbollsspelare hjälpa till. Först ut Ashley Cole.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:08
Finalen i Gdansk

I maj nästa år spelas finalen, i polska Gdansk. En resa som är förhållandevis lätt att göra från Sverige. Undertecknad har faktiskt varit i Gdansk och firat 30-årsdag samt nyår, och det är verkligen en stad jag kan rekommendera att besöka.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:06
Europa Leagues bästa spelare

Innan lottningen drar igång skall Europa Leagues bästa spelare för förra säsongen utses. Nominerade var Olivier Giroud, Eden Hazard och Luka Jovic.

Och vinnaren är… Eden Hazard.

 • 0
 • Share


2019/08/30 13:01
Sändningen är igång

Sådär, då är vi i kontakt med Monaco. Om ni har möjlighet att se själva är det Eurosport 2, EurosportPlayer eller Uefa.com som gäller.

 • 0
 • Share


2019/08/30 12:58
Min drömgrupp

Sändningen från Monaco drar strax igång, men innan dess kan det vara roligt att spekulera i en eventuell dröm- respektive mardrömsgrupp.

Drömgruppen för mig är faktiskt ganska enkel att få fram.

Från seedningsgrupp 2 vill jag ha FC Köpenhamn, helt enkelt för att det alltid är roligt att se United på nordisk mark. Plus då att United förhållandevis enkelt skall lyckas manövrera ut danska både hemma och borta.

Från seedningsgrupp 3 vill jag, av samma anledning som ovan, ha Malmö FF. En tävlingsmatch i Sverige igen hade varit drömmen, med en supporterträff för Muss som ett givet inslag. Plus det faktum att MFF inte skall vara några större problem för United att besegra.

Från seedningsgrupp 4 väljer jag efter moget övervägande Glasgow Rangers. Egentligen av den enkla anledningen att det är en lugn och skön resa upp till Skottland, istället för att exempelvis behöva åka till någon öststat med allt vad det innebär.

Mardrömsgruppen är en grupp som United fortfarande bör vinna. Där väljer jag FC Krasnodar från seedningsgrupp 2, på grund av att det är ett oförutsägbart lag med en lång resa. Tyska Borussia Mönchengladbach är också en tuff motståndare, men jag landar på Krasnodar.

Från seedningsgrupp 3 är det egentligen något av lagen från de större ligorna jag fruktar, alltså St Etienne, Rennes, Getafe eller Espanyol. Alla är lag som United skall vara bättre än, men alla är lag som kan hota United. Mitt val blir Getafe, som ändå slutade femma i La Liga förra säsongen.

Slutligen är vi i seedningsgrupp 4, där AZ är det högst rankade laget. Mitt val som mardrömsmotståndare är dock inte holländarna, utan turkiska Trabzponsor. Det är aldrig roligt att åka och spela bortamatcher i Turkiet, med det publiktryck som brukar bli där. Även ukrainska Olexandriya undviker jag gärna.

 • 0
 • Share


2019/08/30 12:50
Seedningsgrupperna

Dessa är de fyra seedningsgrupperna som lagen är uppdelade i.

Seedningsgrupp 1

Sevilla, Arsenal, FC Porto, AS Roma, Manchester United, Dynamo Kiev, Besiktas, FC Basel, Sporting Lissabon, CSKA Moskva, VfL Wolfsburg, Lazio

Seedningsgrupp 2

PSV Eindhoven, FC Krasnodar, Celtic, FC Köpenhamn, Sporting Braga, AA Gent, Borussia Mönchengladbach, Young Boys, Astana, Ludogorets, APOEL, Eintracht Frankfurt

Seedningsgrupp 3

St-Etienne, Qarabag, Feyenoord, Getafe, Espanyol, Malmö FF, Partizan Belgrad, Standard Liege, Wolverhampton, Rennes, Rosenborg, Istanbul BB

Seedningsgrupp 4

AZ Alkmaar, Trabzonspor, Olexandriya, Dudelange, LASK, Wolfsberger, Slovan Bratislava, Lugano, Glasgow Rangers, CFR Cluj, Ferencvaros, Vitoria SC.

Updated: 2019/08/30 13:24
 • 0
 • Share


2019/08/30 12:47
Förutsättningar inför lottningen

Välkomna till dagens liveblogg. Idag skall vi får reda på vilka lag som kommer få möta Manchester United i Europa League, den enda av de europeiska klubbturneringarna som räknas i år.

Vi gick igenom förutsättningarna i grunden igår, ni hittar genomgången här.

Det är i grunden ganska enkelt. Lagen ska delas in i tolv grupper om fyra lag, med ett lag från varje seedningsgrupp. United har fortfarande tillräcklig rankningspoäng för att vara i seedningsgrupp 1

Viktig sak att notera är att lag från samma land får inte mötas i gruppspelet. Från England är United, Arsenal och Wolves med – dessa tre lag kan alltså inte hamna i samma grupp.

 • 0
 • Share