Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Edinson Cavani får nummer 7

Embed from Getty Images

Edinson Cavani blev på måndagskvällen klar för Manchester United. Dryga dygnet senare meddelar Manchester United att uruguayanen får ett av klubbens mest anrika tröjnummer. 

Ett drygt dygn efter att transferfönstret stängde börjar nu Manchester United kommersialisera på sina nyförvärv, och det genom att dela ut tröjnummer. Edinson Cavani bar, fram till sortin från Paris Saint-Germain, nummer 9 på ryggen. I Manchester United får han nummer 7, ett nummer med anor i klubben. George Best, Bryan Robson, Eric Cantona, David Beckham och Cristiano Ronaldo har alla burit 7:an under sin tid i klubben.

På sistone har tröja nummer 7 dock inte haft någon större lycka med sig. Michael Owen, Antonio Valencia, Angel Di Maria, Memphis Depay och Alexis Sanchez har alla, i tur och ordning sedan Ronaldo lämnade, haft numret i fråga. Ingen kan påstå att någon i den kvintetten gjorde särdeles bra ifrån sig. Valencia bytte, vidskepligt nog, tillbaka till nummer 25 efter säsongen 2013/14. Di Maria och Sanchez räknas allmänt som klubbens kanske största floppar i modern tid och vi får hoppas att Cavani blir spelaren som bryter mönstret.