Muss.se » Nyhetsarkiv » Damlaget | Herrlaget

Unitedsvepet
Fernandes uttalar sig / Mestadels inhopp i landslagen

Bruno Fernandes vara eller icke vara i Manchester United har varit en het fråga de senaste veckorna men efter uttalanden från huvudpersonen själv tyder allt på en fortsättning i klubben. På damsidan uppmärksammar vi de senaste landskamperna med representation från United. 

Nytt på Muss: Veckans krönika, som handlar om nyförvärvet Matheus Cunha, signerad vår krönikör Philip.

Fernandes uttalar sig om flyttryktena

Bruno Fernandes har varit ryktenas man i Manchester United de senaste veckorna och det har framför allt rapporterats om en eventuell flytt till fotbollsvärldens nya kyrkogård: Saudiarabien.

I gårdagens nyhetssvep hänvisade vi till trovärdiga uppgifter om att lagkaptenen stannar på Old Trafford, och igår kväll kom också en tydlig bekräftelse. Fernandes uttalade sig i The Athletic och nämnde bland annat vilken påverkan hans fru har haft i att väga de professionella aspekterna mot andra saker, rimligen pengar… och åter mer pengar.

”Jag vill stanna på den högsta nivån och spela i stora turneringar. Jag känner mig kapabel att göra det och jag känner fortfarande en oerhörd passion för den här sporten.” 

Den saudiarabiska klubben som uppges ha visat störst intresse för Fernandes var Al-Hilal, vars president kontaktade portugisen för en månad sedan och hörde sig för. Fernandes tog upp situationen med Rúben Amorim, som ska ha övertalat honom.

”Jag pratade med klubben [United], som inte var villiga att sälja, bara om jag verkligen hade velat lämna,” säger Fernandes.

Igår kväll publicerade dessutom Uniteds officiella kanaler ett inlägg där budskapet framgick med all önskvärd tydlighet.

United i landslagen

Toone inbytt i förlust

I A-divisionens tredje grupp i Nations League möttes igår kväll Spanien och England i vad som kunde beskrivas som en final. Spanien toppade tabellen inför med två poängs försprång till England, och drygade i och med en 2-1-seger ut till fem poängs marginal.

England tog emellertid ledningen genom den före detta Unitedspelaren Alessia Russo men inom loppet av tio minuter i andra halvlek hade hemmalaget vänt efter dubbla mål av inhoppande Claudia Pina. Framspelningen till det avgörande målet stod Ona Batlle för, som tidigare har spelat i United.

I England fanns Ella Toone och Maya Le Tissier på bänken men det var bara Toone som fick speltid. Hon byttes in med en kvart kvar av matchen.

En halvlek för Middleton-Patel

Den walesiska målvakten Safia Middleton-Patel fick hoppa in från bänken i slutet av första halvlek i Nations League-mötet med Italien igår. Detta efter att lagets förstamålvakt Liv Clarke landat illa vid ett ingripande och tvingats till byte. Vid den tidpunkten stod det 3-0 till gästande Italien och det första Middleton-Patel fick göra var att plocka ut en fjärde boll ur nätet. Hon höll emellertid tätt i andra halvlek, då också Wales fick in en reducering till slutresultatet 4-1.

Wales ligger sist i A-divisionens fjärde grupp med två inspelade poäng på sex matcher. Gruppen toppas av Sverige på tolv poäng.

Före detta Unitedmittfältare avgjorde för Norge

Vilde Bøe Risa, med förflutet i United, gjorde matchens enda mål när Norge besegrade Schweiz på bortaplan. Detta i A-divisionens andra Nations League-grupp, som toppas av ett överlägset Frankrike. För andraplacerade Norge blev det en viktig seger då man drog ifrån Island på tredje plats.

I matchen blev Unitedduon Elisabeth Terland och Lisa Naalsund inbytta med en knapp halvtimme kvar att spela.

Janssen inbytt i jämn kamp

Uniteds nederländska mittfältare Dominique Janssen inledde på bänken när Skottland kom på besök till Tilburg igår kväll. Något överraskande plockade Skottland sin första poäng i A-divisionens första grupp i Nations League, detta då Kathleen McGovern kvitterat Jill Roords tidiga ledningsmål.

Janssen blev inbytt med drygt 20 minuter kvar att spela. Matchen slutade 1-1.

Ny nolla och milstolpe för Tullis-Joyce

USA hade inga bekymmer med att städa av Jamaica i nattens träningslandskamp. Amerikanskorna satte två mål i vardera halvlek och för Unitedrepresentanten Phallon Tullis-Joyce i målet blev det en tämligen lugn match.

För 28-åringen, som utsågs till ligans bästa målvakt den gångna säsongen, uppnåddes i natt en milstolpe i landslagssammanhang. Hon blev nämligen den andra målvakten, tillsammans med Mary Harvey, att hålla nollan i sina tre första landskamper. Harvey representerade USA mellan 1989-1996.

Res med oss till Manchester!