Phil Neville ny assisterande manager i Valencia

Efter ett år som expertkommentator är Phil Neville tillbaka som fotbollstränare. Den spanska klubben Valencia har idag meddelat att Neville har skrivit på som assisterande manager för klubben. Neville kommer att assistera huvudtränaren Nuno Espirito Santo.

Phil Neville har stor erfarenhet på den högsta nivån men framför allt har han kunskap och värden som passar perfekt med vårt lag och i vår klubb. Han har alltid varit en lagspelare och vår filosofi bygger på lagarbete,” säger Nuno.

Onekligen överraskande nyheter. Valencia är, precis som Manchester United, klara för playoff till Champions League. Neville slipper dock United i kvalet, då både United och Valencia är seedade.

Läs mer (på engelska) på Valencias hemsida.


MANCHESTERGUIDE
Manchester United Supporters Club Scandinavia är Manchester Uniteds officiella supporterklubb i Skandinavien. Muss.se är supporterklubbens svenska kanal. Vi producerar redaktionellt innehåll på och informerar om supporterklubbens aktiviteter.
© 2021 MUSS.SE   •   OM MUSS & MUSCS   •   HJÄLP MUSS   •   OM MUSS.SE   •   BLI SKRIBENT   •   INTEGRITETSPOLICY   •   KONTAKTA OSS