Tabeller

Tabeller för Manchester Uniteds herrlag. För ligan (Premier League) och för gruppspelet i Uefa Champions League.
Uppdaterad: 2023-10-04, 01.19.

Premier League

POSKLUBBMVOFFÖRMOT+/-P
1Manchester City7601175+1218
2Tottenham Hotspur7520178+917
3Arsenal7520156+917
4Liverpool7511167+916
5Aston Villa75021811+715
6Brighton & Hove Albion75021914+515
7West Ham United74121310+313
8Newcastle United7403187+1112
9Crystal Palace732277+011
10Manchester United7304711−49
11Chelsea722376+18
12Nottingham Forest7223810−28
13Fulham7223512−78
14Brentford71421010+07
15Wolverhampton Wanderers7214813−57
16Everton7115612−64
17Luton Town7115614−84
18Burnley7115616−104
19Bournemouth7034515−103
20Sheffield United7016519−141
POSKLUBBM+/-PVOFFÖRMOT
1Man City7+1218601175
2Tottenham7+917520178
3Arsenal7+917520156
4Liverpool7+916511167
5Aston Villa7+7155021811
6Brighton7+5155021914
7West Ham7+3134121310
8Newcastle7+1112403187
9C Palace7+01132277
10Man United7−49304711
11Chelsea7+1822376
12Nottingham7−28223810
13Fulham7−78223512
14Brentford7+071421010
15Wolves7−57214813
16Everton7−64115612
17Luton Town7−84115614
18Burnley7−104115616
19Bournemouth7−103034515
20Sheffield U7−141016519

Tabellförklaring

  • +/-: målskillnad
  • F: förlorade matcher
  • FÖR: gjorda mål
  • M: spelade matcher
  • MOT: insläppta mål
  • O: oavgjorda matcher
  • P: poäng
  • POS: position
  • V: vunna matcher