Tabeller

Tabeller för Manchester Uniteds herrlag. För ligan (Premier League) och gruppspelet i Uefa Champions League.
Uppdaterad: 2022-05-22, 20.19.

Premier League

POSKLUBBMVOFFÖRMOT+/-P
1Manchester City3829639926+7393
2Liverpool3828829426+6892
3Chelsea38211167633+4374
4Tottenham Hotspur38225116940+2971
5Arsenal38223136148+1369
6Manchester United381610125757+058
7West Ham United38168146051+956
8Leicester City381410146259+352
9Brighton & Hove Albion381215114244−251
10Wolverhampton Wanderers38156173843−551
11Newcastle United381310154462−1849
12Crystal Palace381115125046+448
13Brentford38137184856−846
14Aston Villa38136195254−245
15Southampton38913164367−2440
16Everton38116214366−2339
17Leeds United38911184279−3738
18Burnley38714173453−1935
19Watford3865273477−4323
20Norwich City3857262384−6122
POSKLUBBM+/-PVOFFÖRMOT
1Man City38+739329639926
2Liverpool38+689228829426
3Chelsea38+4374211167633
4Tottenham38+2971225116940
5Arsenal38+1369223136148
6Man United38+0581610125757
7West Ham38+956168146051
8Leicester38+3521410146259
9Brighton38−2511215114244
10Wolves38−551156173843
11Newcastle38−18491310154462
12C Palace38+4481115125046
13Brentford38−846137184856
14Aston Villa38−245136195254
15Southampton38−2440913164367
16Everton38−2339116214366
17Leeds United38−3738911184279
18Burnley38−1935714173453
19Watford38−432365273477
20Norwich City38−612257262384

Tabellförklaring

  • +/-: målskillnad
  • F: förlorade matcher
  • FÖR: gjorda mål
  • M: spelade matcher
  • MOT: insläppta mål
  • O: oavgjorda matcher
  • P: poäng
  • POS: position
  • V: vunna matcher