Tabeller

Tabeller för Manchester Uniteds herrlag. För ligan (Premier League) och för gruppspelet i Uefa Europa League.
Uppdaterad: 2023-01-27, 21.59.

Premier League

POSKLUBBMVOFFÖRMOT+/-P
1Arsenal1916214516+2950
2Manchester City2014335320+3345
3Newcastle United2010913311+2239
4Manchester United2012353225+739
5Tottenham Hotspur2111374031+936
6Brighton & Hove Albion199463727+1031
7Fulham219483230+231
8Brentford207943228+430
9Liverpool198563425+929
10Chelsea208572221+129
11Aston Villa208482327−428
12Crystal Palace206681827−924
13Nottingham Forest205691635−1921
14Leicester City2053122835−718
15Leeds United194692633−718
16West Ham United2053121725−818
17Wolverhampton Wanderers2045111230−1817
18Bournemouth2045111942−2317
19Everton2036111528−1315
20Southampton2043131735−1815
POSKLUBBM+/-PVOFFÖRMOT
1Arsenal19+295016214516
2Man City20+334514335320
3Newcastle20+223910913311
4Man United20+73912353225
5Tottenham21+93611374031
6Brighton19+10319463727
7Fulham21+2319483230
8Brentford20+4307943228
9Liverpool19+9298563425
10Chelsea20+1298572221
11Aston Villa20−4288482327
12C Palace20−9246681827
13Nottingham20−19215691635
14Leicester20−71853122835
15Leeds United19−7184692633
16West Ham20−81853121725
17Wolves20−181745111230
18Bournemouth20−231745111942
19Everton20−131536111528
20Southampton20−181543131735

Tabellförklaring

  • +/-: målskillnad
  • F: förlorade matcher
  • FÖR: gjorda mål
  • M: spelade matcher
  • MOT: insläppta mål
  • O: oavgjorda matcher
  • P: poäng
  • POS: position
  • V: vunna matcher