Tabeller

Tabeller för Manchester Uniteds herrlag. För ligan (Premier League) och för gruppspelet i Uefa Champions League.
Uppdaterad: 2024-05-19, 19.50.

Premier League

POSKLUBBMVOFFÖRMOT+/-P
1Manchester City3828739634+6291
2Arsenal3828559129+6289
3Liverpool38241048641+4582
4Aston Villa38208107661+1568
5Tottenham Hotspur38206127461+1366
6Chelsea38189117763+1463
7Newcastle United38186148562+2360
8Manchester United38186145758−160
9West Ham United381410146074−1452
10Crystal Palace381310155758−149
11Brighton & Hove Albion381212145562−748
12Bournemouth38139165467−1348
13Fulham38138175561−647
14Wolverhampton Wanderers38137185065−1546
15Everton38139164051−1140
16Brentford38109195665−939
17Nottingham Forest3899204967−1832
18Luton Town3868245285−3326
19Burnley3859244178−3724
20Sheffield United38372835104−6916
POSKLUBBM+/-PVOFFÖRMOT
1Man City38+629128739634
2Arsenal38+628928559129
3Liverpool38+4582241048641
4Aston Villa38+1568208107661
5Tottenham38+1366206127461
6Chelsea38+1463189117763
7Newcastle38+2360186148562
8Man United38−160186145758
9West Ham38−14521410146074
10C Palace38−1491310155758
11Brighton38−7481212145562
12Bournemouth38−1348139165467
13Fulham38−647138175561
14Wolves38−1546137185065
15Everton38−1140139164051
16Brentford38−939109195665
17Nottingham38−183299204967
18Luton Town38−332668245285
19Burnley38−372459244178
20Sheffield U38−6916372835104
  • Everton straffat med åtta poängs avdrag.
  • Nottingham Forest straffat med fyra poängs avdrag.

Tabellförklaring

  • +/-: målskillnad
  • F: förlorade matcher
  • FÖR: gjorda mål
  • M: spelade matcher
  • MOT: insläppta mål
  • O: oavgjorda matcher
  • P: poäng
  • POS: position
  • V: vunna matcher