Tabeller

Tabeller för Manchester Uniteds ungdomslag. För ligan för U21 (Premier League 2) och för U18 (U18 Premier League) samt för gruppspelen i EFL Trophy, Uefa Youth League och U18 Premier League Cup.
Uppdaterad: 2024-02-20, 01.18.

Premier League 2

POSKLUBBMVOFFÖRMOT+/-P
1Tottenham Hotspur1211103914+2534
2West Ham United149324019+2130
3Arsenal138323318+1527
4Liverpool138232820+826
5Fulham147433221+1125
6Chelsea137243121+1023
7Wolverhampton Wanderers147253025+523
8Brighton & Hove Albion147252927+223
9Reading137242425−123
10Manchester United126244027+1320
11Sunderland126242720+720
12Middlesbrough125342122−118
13Stoke City136072937−818
14Norwich City145273432+217
15Crystal Palace135263231+117
16Blackburn Rovers145272946−1717
17Nottingham Forest124441823−516
18Aston Villa114252526−114
19Southampton134182736−913
20West Bromwich Albion133371323−1012
21Leeds United123271730−1311
22Derby County1431101926−710
23Leicester City132471727−1010
24Newcastle United112361523−89
25Everton132381627−119
26Manchester City141582342−198
POSKLUBBM+/-PVOFFÖRMOT
1Tottenham12+253411103914
2West Ham14+21309324019
3Arsenal13+15278323318
4Liverpool13+8268232820
5Fulham14+11257433221
6Chelsea13+10237243121
7Wolves14+5237253025
8Brighton14+2237252927
9Reading13−1237242425
10Man United12+13206244027
11Sunderland12+7206242720
12M’boro12−1185342122
13Stoke City13−8186072937
14Norwich City14+2175273432
15C Palace13+1175263231
16Blackburn14−17175272946
17Nottingham12−5164441823
18Aston Villa11−1144252526
19Southampton13−9134182736
20West Brom13−10123371323
21Leeds United12−13113271730
22Derby County14−71031101926
23Leicester13−10102471727
24Newcastle11−892361523
25Everton13−1192381627
26Man City14−1981582342

Tabellförklaring

  • +/-: målskillnad
  • F: förlorade matcher
  • FS: förlorade på straffar
  • FÖR: gjorda mål
  • M: spelade matcher
  • MOT: insläppta mål
  • O: oavgjorda matcher
  • P: poäng
  • POS: position
  • V: vunna matcher
  • VS: vunna på straffar