Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Vi minns Sir Matt Busby

Den här dagen 1994 dog Manchester Uniteds legendariska manager Sir Matt Busby 84 år gammal. Vi minns honom idag. Vi minns honom som det moderna Manchester Uniteds fader. På samma sätt som Manchester United idag skulle vara en helt annan klubb om det inte vore för Sir Alex Ferguson skulle United idag också vara en helt annan klubb om det inte vore för Sir Matt Busby.

Busby tog över som manager för United efter det andra världskriget. När han ledde United till segern i FA-cupen 1948 var det klubbens första titel på 37 år, den längsta titellösa perioden i Uniteds historia.

Busby ledde United till klubbens tredje ligatitel 1952 och klubben var efter 41 års väntan äntligen bäst i England igen.

På väldigt många sätt var Busby före sin tid. Han byggde sitt nästa storlag på unga spelare som hade växt upp i Manchester United. Laget kom att kallas Busby Babes. De vann ligan 1956 och 1957.

Som engelska mästare blev United inbjudna till spel i Europacupen säsongen 1956/57. Säsongen innan hade Chelsea stoppats av FA. Fotbollsförbundet försökte stoppa United också men Busby vägrade lyssna. Han förstod att Europacupen var framtiden för sporten.

Sedan kom olyckan och dödade vad som kunde ha blivit det bästa laget i fotbollshistorien. Vi minns laget för vad som kunde ha blivit men framför allt minns vi laget för vad de redan var.

Oh Manchester, Manchester United,
A bunch of bouncing Busby Babes,
They deserve to be knighted,
When they’re playing in your town,
Get yourself to that football ground,
Take a lesson, you will see,
Football thought by Matt Busby.

Busby överlevde München. Manchester United reste sig igen. Sju år efter München vann United ligan igen. Tvår år senare upprepades bedriften och så 1968 vann Manchester United och Matt Busby äntligen Europacupen.

Idag står Sir Matt Busby staty framför Old Trafford. Gatan som leder till arenan bär hans namn. Innan han dog fick han se sitt Manchester United vinna igen.

Vila i fred Matt.