Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Muss Premier League-guide 2016/17 (del 1): Arsenal till Liverpool

Embed from Getty Images

På lördag börjar det! Premier League 2016/17 är äntligen här. Inför den säsongen bjuder vi på en ordentlig genomgång av Manchester Uniteds motståndare i denna Premier League-guide.

Vi går igenom lagen i bokstavsordning och i den första delen tittar på de nio lagen till och med Liverpool. Övriga motståndare kommer (om inget oförutsett inträffar) imorgon.

De är nya tider i Premier League. Detta stod klar redan innan Leicester sensationellt vann Premier League förra säsongen. Över de senaste fyra säsongerna har vi fått fyra olika mästare: Manchester United, Manchester city, Chelsea och Leicester. I tillägg har både Arsenal och Liverpool ramlat in som tvåa, Tottenham har en tredjeplats medan Everton, Southampton och West Ham alla har nosat på en Champions League-plats. Ligan är utan tvekan mer oförutsägbar än på väldigt länge.

Guiden är författad av Viktor Andersson, Johannes Johansson och Mikael Österdahl. Johannes skrev sina texter i fredags, Viktor och Micke skrev igår. I guiden har vi hoppat över Manchester United, vår klubb ger vi istället en ordentlig genomgång i en stor frågelåda på lördag. Dessutom har vi förstås en daglig bevakning av United!

För varje lag kommer vi med ett tips. Detta är inte synkat mellan skribenterna, varvid det kan förekomma motsättningar.

Arsenal

Förra säsongen: Arsenal ansågs av många experter vara favoriter att plocka hem Premier League 2015/2016, men i sedvanlig ordning stod inte laget pall när det blåste som mest. Värvningen av Petr Cech ansågs som den sista pusselbiten i det stjärnspäckade London-laget. Efter att rivalen Tottenham föll pladask under slutspurten kunde ändå Arsenal säkra en andraplats i ligans sista omgång trots en säsong som varit upp och ner. I Champions League slutade laget på en andraplats i gruppen efter Bayern München och i åttondelsfinalen lottades de i sedvanlig ordning mot FC Barcelona, och i sedvanlig ordning förlorade de det dubbelmötet.

Manager: Precis som vanligt sitter Arsene Wenger kvar vid rodret i Arsenal, detta trots delade meningar bland supportrarna. På senare år har fransmannen trots allt lättat på plånboken allt mer, men trots detta anser vissa att det ändå snålas när det kommer till att värva direkt avgörande spelare. Wenger står för en passningsorienterad fotboll med fartfyllda kantspelare. Har styrt Arsenal sedan 1996.

Embed from Getty Images

Silly Season: Den klart mest meriterade förstärkningen inför kommande säsong så här långt är schweizaren Granit Xhaka. Den defensiva mittfältaren har varit navet i sin tidigare klubb Borussia Mönchengladbach och plockades in redan inför EM. När det gäller spelarförluster har klubben släppt den rutinerade namn som Mikel Arteta, Tomas Rosicky och Mathieu Flamini gratis. För tillfället är jakten på långtidsskadade Per Mertesackers ersättare i fullgång, just nu ryktas tyske landslagsmannen Shkodran Mustafi ligga närmast till hands.

Realistisk målsättning: Arsenal bör även denna säsong vara ett topplag som kommer nosa på titeln. I nuläget känns de däremot inte som några favoriter, de övriga konkurrenterna har rustat ordentligt medan Arsenal letar budgetalternativ till Oliver Giroud.

Tips: Slutar med all förmodan topp 3. Förstärker Wenger med en vass anfallare bör de vara med och slåss om titeln även under sluttampen.

Av Johannes Johansson.

Bournemouth

Förra säsongen: Bournemouth gjorde förra säsongen sin allra första säsong i Premier League. Det var självklart att de skulle åka ut, allra helst då de var extremt skadedrabbade under säsongsinledningen. Efter 14 omgångar hade de bara samlat ihop tio poäng. Given nedflyttning! Sedan vann de tre i rad (bland annat mot Chelsea och United) och såg aldrig tillbaka. I praktiken säkrade de kontraktet redan i omgång 30. En sensation. Säsongsavslutningen var dock svag med bara fyra poäng på åtta matcher (tre av dem dessutom mot Aston Villa, vilket typ inte räknades förra säsongen). De blev till sist 16:e lag, efter att ha nosat på övre halvan.

Manager: Eddie Howe har varit i Bournemouth större delen av sitt, för en Premier League-manager, korta liv. Först som spelare och sedan, spelarkarriären tog slut efter en skada, som manager. Efter en kort sejour i Burnley (han lämnade av personliga skäl) tog han över Bournemouth igen i oktober 2012. Han tog Bournemouth till Championship och sedan, mot alla odds, till Premier League. En sensationell karriär och han bör vara redo för större uppdrag.

Silly Season: Jordon Ibe hämtades från Liverpool för 15 miljoner pund. Bournemouths dyraste värvning någonsin. Värvningarna är unga, Ibe är född 1995 liksom Nathan Aké (på lån från Chelsea). Brad Smith från Liverpool är äldsta nyförvärvet: han är född 1994. Emerson Hyndman (Fulham) och Lys Mousset (Le Havre) är 96:or och Lewis Cook, supertalang från Leeds, är ännu yngre. Matt Ritchie var ordinarie förra säsongen men lämnade för Newcastle och Tommy Elphick gick till Aston Villa. Annars inga spelarförluster att tala om.

Realistisk målsättning: Rimligt måste vara att satsa på en upprepning av förra säsongen. Inte placeringsmässigt utan att de håller sig ifrån bottenstriden. Det blir tufft, känslan är att de har överpresterat flera år i rad. Någon gång kommer en reaktion.

Tips: Jag tror att de får det tufft. United, West Ham och Manchester city de fem första matcherna kan ge ett jobbigt utgångsläge. Det är lätt hänt att det hängs med huvuden då i det unga laget. Nedflyttningsstrid.

Av Mikael Österdahl.

Burnley

Förra säsongen: Vann den alltid lika tuffa Championship förra säsongen med endast fem förluster på 46 matcher. Hade perfekta förutsättningar både offensivt och defensivt för att lyckas ta sig upp: Skyttekungen med 25 mål, Andre Gray och supernollan Tom Heaton i mål. 22 nollor stod han för. Tappade trots sin fina säsong 12 procent i publiksnitt men Turf Moor lär koka när Burnley återigen spelar i Premier League. Förlorade inte en match efter en förlust på Boxing Day.

Embed from Getty Images

Manager: Karismatiske Sean Dyche är tillbaka i Premier League personligen tycker jag det är där han hör hemma. Har varit Burnley trogen sedan 2012 utan ha någon fet plånbok att tillgå och har gjort det bra. Relativt ung tränare (45) som med förra besöket i Premier League byggde på sin erfarenhet som kan vara guld värd när han nu är tillbaka.

Silly Season: Har verkligen inte haft en transfermarknad att tala om. Tappat toppspelaren, den charmante Joey Barton och Michael Duff, som har tagit en coachroll i ett av klubbens ungdomslag.

Har plockat duon, Johann Berg Gudmundsson och Nick Pope från Charlton och lånat Scousertalangen Jon Flanagan, vilket än så länge kanske inte känns direkt stekhett.

Tränare Dyche har meddelat styrelsen att truppen behöver förstärkas och att det nu är upp till dem.

Realistisk målsättning: Har som sagt inte direkt rosat transfermarknaden men jag tror inte att Burnley FC ska räknas ut helt och hållet. De fick Premier League erfarenhet för två säsonger sedan och jag tycker Dyche är en fullt kapabel tränare. Ofta blir hetsen i både media och bland fan om nyförvärv alldeles förvrängd. Det är bara att titta på Bournemouths förra säsong. Det var inte precis tack vare nyförvärv som de klarade sig kvar. En bra sammansvetsad trupp kan räcka långt.

Tips: Jag tror Burnley klarar sig kvar om än med minsta möjliga marginal och jag tror att de kan få göra det på bekostnad av det mer köpeglada Middlesbrough.

Av Viktor Andersson.

Chelsea

Förra säsongen: Hade som alla vet en sensationellt dålig fjolårssäsong där de gick från ligaguldet till en slutlig tiondeplats! Mourinho rattade till en början skutan och det var som att var och en av spelarna gick ner minst 30 procent. Var väl egentligen endast Willian som kom undan med godkänt i betyg. Det är alltså den Mourinho som nu tagit över United. Kan vara värt att påminna sig om. Ryckte upp sig en aning under vårsäsongen med tränare Guus Hiddink.

Manager: Färgstarke Italienaren Antonio Conte har tillträtt som ny manager och kommer med ett resumé som är svårt att prata bort. Har tagit Siena till Serie A, Juventus till tre ligatitlar och Italien till EM-kvartsfinal. Är känd som en intensiv matchcoach och för sitt sinne för taktik. Har spelat med flera olika formationer i sina lag men är nog främst förknippad med det 3-5-2 system som blivit synonymt med Juventus och deras framgångar de senaste åren.

Silly Season: Har varit förvånansvärt kalla på marknaden. Har än så länge endast plockat in Michy Batshuayi och förra årets succéspelare från Leicester City, N’Golo Kante. Två bra värvningar man kan Conte verkligen få fart på spelare som John Terry, Branislav Ivanovic och Pedro igen?

Embed from Getty Images

Min personliga åsikt är att de skulle behöva ha in en ung spelskicklig mittback och gärna en nummer tio spelare, snäppet vassare än Oscar. Får dock inte glömma att de får tillbaka Juan Cuadrado från lån. Känns som en Contespelare.

Realistisk målsättning: Med nuvarande trupp har jag ärligt talat svårt att se dem utmana om ligasegern. Men trots allt kan Conte, både som energiinjektion och som skicklig tränare vara precis vad de behöver. Är svårtippat men i slutändan tror jag inte att de räcker till mer än en fjärdeplats. Conte behöver längre tid än en knap försäsong.

Tips: Fyra eller femma landar jag till sist.

Av Viktor Andersson.

Crystal Palace

Förra säsongen: Crystal Palace var under fjolårssäsongen ett fantastiskt jojo-lag. Under hösten levererade de stundtals fantastisk fotboll för att under vårsäsongen sedan falla pladask. De vann nämligen endast två matcher i Premier League under 2016, däremot ångade de på i FA-cupen och tog sig ända till final. Finalen förlorade dock mot Louis Van Gaals mannar. I ligan parkerade de slutligen på en femtondeplats. Den forne United-spelaren Wilfried Zaha utsågs till säsongens spelare.

Manager: Den evigt omdebatterade Alan Pardew fick trots det oerhört skrala poängskörden under våren fortsätta styra Palace. Mycket berodde förmodligen på de nyss nämnda framgångarna i FA-cupen. Pardew har en förmåga att hamna i blåsväder ett par gånger under varje säsong, dels för plumpa uttalanden och dels för incidenter vid sidlinjen. Att skalla motståndare eller riva av en dans i det tekniska området är liksom inga konstigheter. Stundtals levererar hans lag väldigt fin fotboll med många kreativa spelare offensivt, defensivt handlar det om råbarkade spelare som stångar sig blodiga.

Embed from Getty Images

Silly Season: Palace har stått för ett intressant transferfönster så här långt. De har plockat in den erfarne målvakten Steve Mandanda från Marseille, den rivige Andros Townsend från Newcastle och West Hams klubbikon James Tomkins. Dessutom har de gjort sig av med höga lönebelopp då bland annat Emmanuel Adebayor, Marouane Chamakh och Brede Hangeland släppts. Dessutom har de sålt den talangfulle anfallaren Dwight Gayle till Newcastle.

Realistisk målsättning: Det blåser positiva vindar på Selhurst Park. Laget har värvat intressant, där värvningen av Mandanda sticker ut då fransmannen håller hög europeisk klass. Med fansen i ryggen är de oerhört starka på hemmaplan och får bara Pardew ordning på sitt lagbygge kan de hamna på övre halvan av tabellen.

Tips: Ett rimligt tips är att utse Palace till ett mittenlag kommande säsong. Med Alan Pardew kan det skifta både uppåt och neråt från det utgångstipset, men låt oss tippa en placering mellan plats 10-12.

Av Johannes Johansson.

Everton

Förra säsongen: United och Chelsea gjorde fiasko samtidigt som Leicester sensationellt vann ligan. Everton kan vara tacksamma för det, då det innebar att deras misslyckande aldrig kom i fokus. De spelade stundtals väldigt fin fotboll men saknade all form av stabilitet och var egentligen aldrig nära att göra en godkänd säsong och till slut blev det en plats på undre halvan. Det enda positiva var att de gick till semifinal i båda cuperna.

Manager: Roberto Martinez fick sparken och det ska Everton vara glada för. Hade han fått vara kvar länge nog hade han tagit laget till Championship, det är jag övertygad om. Martinez har nu tagit över som förbundskapten för Belgien, som lyckades med konststycket att hitta en tränare som är sämre än Marc Wilmots.

Ny manager i Everton är Ronald Koeman, som lämnade trygga Southampton och Europaspel. Är karln galen? Å andra sidan gillar han att flytta: sejourer i Ajax, Feyenoord och PSV både som spelare och manager är unikt. Gjorde ett strålande jobb i Southampton och får nu chansen i en större klubb.

Silly Season: Väldigt lite aktivitet tills de till slut gav upp och släppte John Stones till Manchester city. Pengarna de fick för honom räcker för att värva en bättre och mer erfaren mittback och allt tyder på att en mittback kommer ansluta. Idrissa Gueye från Aston Villa är enda nyförvärvet, vilket knappast fick fansen att fira med champagne. Offensivt är Lukaku omgärdad av flyttrykten och det är en spelare Everton får mycket svårt att ersätta. Annars har Everton resurser med en ny ägare på plats och de lär förstärka de flesta lagdelarna innan fönstret slår igen.

Precis innan den här artikeln skulle publiceras gjorde Everton klart med mittbacken Ashley Williams från Swansea.

Realistisk målsättning: Bättre än Liverpool! Everton måste se uppåt och bör kunna vara en klubb som regelbundet slåss om en Europaplats. En tydligare målsättning är rimlig att sätta först när pusselbitarna är på plats.

Tips: Det beror helt på vilka som kommer och vilka som eventuellt lämnar. Just nu får jag dåliga vibbar av Everton och de känns fortfarande som ett mittenlag, men med några vassa nyförvärv kan det ändras.

Av Mikael Österdahl.

Hull City

Förra säsongen: Hull, under ledning av förre Unitedspelaren Steve Bruce, såg länge ut att vinna Championship. De kollapsade emellertid under våren med bara en seger på åtta matcher och blev till slut fyra. I playoff körde de dock över Derby på bortaplan (3-0) och kunde därefter besegra Sheffield Wednesday i finalen.

Embed from Getty Images

Manager: Vakant! Steve Bruce tog Hull till Premier League två gånger och FA-cupfinal en gång på fyra säsonger. Till slut fick han dock nog av utebliven aktivitet på transfermarknaden och han sa upp sig den 23 juli. Hull har fortfarande inte gjort klart med en ny manager och tills vidare leder Sir Alex Fergusons assisterande manager Mike Phelan klubben.

Silly Season: De har värvat en 18-årig målvakt (Will Mannion), det är allt. Bruce önskade sex nyförvärv. Mohamed Diame var tänkt som nyckelspelare men han valde att flytta till Newcastle. Han tyckte att det skulle gynna hans karriär. Så är läget i Hull, nyckelspelare tycker att spel i Championship är mer attraktivt. Hull har också en extrem skadelista. Dawson, den ledande mittbacken, är borta tre månader medan högerbacken Odubajo, målvakten McGregor och försvararen Bruce är borta ett halvår. Under försäsongen har de haft svårt att fylla avbytarbänken.

Realistisk målsättning: Eh… Att inte slå Derbys bottenrekord (elva poäng) från 2007/08 kanske? Allvarligt, ingen manager, inga värvningar, stora skador och dessutom allmän ilska mot ägaren i supporterleden. Kaos! Den ännu inte klara nya managern är redan storfavorit att vara först att få sparken.

Tips: Sist. Överlägset sist. Till och med en 19:e plats skulle vara en skräll, inte i paritet med att Leicester vann ligan kanske men väl i paritet med att Island slog England i EM.

Av Mikael Österdahl.

Leicester City

Förra säsongen: Jo, det var så att de vann hela skiten. Och det känner alla till. Cuperna struntade de i.

Manager: Claudio Ranieri anställdes inför förra säsongen. Jag låter Gary Lineker sammanfatta den allmänna uppfattningen om det:

Idag är den trevliga italienaren Ranieri älskad av alla. En extrem kontringstaktik på planen, gemytlighet utanför och absurd tur med skador var segerreceptet förra säsongen. Nu är truppen breddad och matcherna fler, klarar Tinkerman att hålla fingrarna i styr?

Silly Season: Det signifikanta är inte värvningarna utan de uteblivna spelarförlusterna. Mästarlaget köptes inte sönder, succémittfältaren Kanté är den enda (som de ville behålla) som har lämnat. Nampalys Mendy är tänkt att fylla mittfältsluckan efter Kanté. Mendy har ett förflutet tillsammans med Ranieri i Monaco. Den nigerianska anfallaren Ahmed Musa plockades från CSKA Moskva som klubbens dyraste värvning någonsin. Mendy och Musa slåss om en plats i startelvan, i övrigt är det primärt breddvärvningar som har gjorts. Tyska målvakten Ron-Robert Zieler, med förflutet i Manchester Uniteds akademi värvades från Hannover. Mycket märkligt, Zieler är alldeles för bra för att sitta på bänken men det är vad han kommer att göra.

Realistisk målsättning: Ingenting är realistiskt med Leicester. Normalt kan en alltid sätta “bättre än förra säsongen” som målsättning, men Leicester kan inte toppa förra säsongen. Titelstrid? Kamp om en Champions League-plats? Undvika nedflyttning? Avgörande är hur de reagerar på Champions League-spel och hur deras skadelista ser ut den här säsongen. Ranieri snackar återigen om 40 poäng men som regerande mästare måste du åtminstone sikta på att slåss om topp fyra.

Tips: Oerhört svårtippat lag. Måste jag absolut gissa skulle jag sätta dem lågt på den övre halvan.

Av Mikael Österdahl.

Liverpool

Förra säsongen: Liksom många andra lag var Liverpool oerhört ojämna under fjolårssäsongen. Laget levde främst på sina framgångar i Europa League där de tog sig ända till final, det drabbade däremot ligaspelet där de inte hade bredd nog att hänga med i toppen. Slutligen fick de se sig passerade av lag som Southampton och West Ham och det innebar en åttonde plats i tabellen. Främst stod laget för svajiga insatser i ligan som involverade många mål, både framåt och bakåt. Framförallt fick Simon Mignolet och mittbackarna mycket kritik riktade mot sig.

Manager: Jürgen Klopp-euforin har lagt sig då tysken inte lyckats sätta sin prägel på laget fullt ut. Nu har den förre Dortmund-tränaren fått ytterligare ett fönster på sig att förbättra laget och det återstår att se om han nu lyckas. Klopps filosofi bygger på att spelarna lägger ner ett oerhört arbete på planen, spelarna ska springa och pressa sönder motståndarna för att sedan ställa om med kontringsspel.

Embed from Getty Images

Silly Season: Liverpool har stärkt defensiven med unge målvakten Loris Karius (Mainz) samt försvararna Ragnar Klavan (Augsburg) och Joel Matip (Schalke). Offensiven har kryddats med löpstarka spelare i form av Georginio Wijnaldum (Newcastle) och Sadio Mané (Southampton). Dessa offensiva spelare har kostat Liverpool en hel del pengar, men samtidigt visade båda spelarna stundtals prov på hög potential under förra säsongen. Liverpool har gjort sig av med en hel rad av spelare men de mest namnkunniga som lämnat Anfield inför kommande säsong är Martin Skrtel, Joe Allen, José Enrique, Jordan Ibe, Kolo Touré och Adam Bogdan.

Realistisk målsättning: Wijnaldum och Mané känns som typiska Klopp-spelare, dessutom har det plockats in lovande spelare från Bundesliga vilket Klopp förädlat väl förr. Däremot saknas spetsspelare för att hänga med i jakten på Champions League-spelare. Egentligen är det enbart Philippe Coutinho och Daniel Sturridge som håller toppklass när de är i form. Får rikta in sig på platserna strax bakom topp 4.

Tips: Får Klopp sitt lagbygge synkat kan de slå vilket lag som helst, men överlag finns inte spetsen i truppen och därför tippas Liverpool runt platserna 6-7.

Av Johannes Johansson.

Res med oss till Manchester!