Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Matchdag: Manchester United – Leicester City

Välkommen! till denna matchdagsblogg där vi följer Premier League-matchen mellan Manchester United och Leicester City på Old Trafford. Vi bjuder på uppsnack, laguppställningar, bilder, matchreaktion och matchfakta.

Manchester United 4
Leicester City 1

Matchinformation

Turnering: Premier League, omgång 6
Tid: Lördagen den 24 september 2016, 13.30
Plats: Old Trafford, Manchester
Publik: 75 256
Domare: Mike Dean
• assisterande: Long, Hussin
• fjärde: Mason

Matchhändelser

22Chris Smalling
Assist: Blind
1-0
37Juan Mata
Assist: Lingard
2-0
40Marcus Rashford
Assist: Mata
3-0
42Paul Pogba
Assist: Blind
4-0
50Robert Huth
59Demarai Gray4-1
74Danny Simpson

Manchester United

De Gea
Valencia, Bailly, Smalling, Blind
Herrera, Pogba
Lingard, Mata, Rashford
Ibrahimovic

Carrick för Lingard (78)
Rooney för Rashford (83)
Young för Mata (87)

Avbytare: Romero, Rojo, Fosu-Mensah, Fellaini
Manager: José Mourinho

Leicester City

Zieler
Simpson, Morgan, Huth, Fuchs
Mahrez, Amartey, Drinkwater, Albrighton
Slimani, Vardy

King för Vardy (46)
Gray för Mahrez (46)
Schlupp för Albrighton (62)

Avbytare: Hamer, Hernández, Okazaki, Ulloa
Manager: Claudio Ranieri
Mikael Österdahl | 15:53 Ranieri: Första 20 var vi bättre

Claudio Ranieri var förstås besviken när han pratade med Sky Sports efter matchen.

Om matchen:Det är otroligt det som hände. För vi började väldigt bra, första 20 var det vår match. Kanske missade vi sista passningen, vi började väldigt bra. Men det är inte möjligt att släppa in tre mål på hörnor, vi var inte koncentrerade. Och då var matchen körd.

Vad hände på hörnorna?Normalt är det svårt att göra mål mot oss. Idag var det konstigt. Kanske var det koncentrationen.

Han säger att matchen var över efter första och därför ville han spara Vardy och Mahrez.

Med det stänger vi den här matchdagsbloggen. Tack för att ni läste!

Mikael Österdahl | 15:45 Mourinho: En väldigt bra insats

José Mourinho var förstås nöjd när han snackade med Sky Sports efter matchen.

Om matchen:Det var en väldigt bra insats, ett bra resultat. Det är svårt att vinna mot dem, ännu svårare på det sättet vi gjorde. I andra väntade ingen att vi skulle göra fyra mål till. Men vi ville ha mer. Jag tycker att Ranieri var mycket bra. Han kände att matchen var förlorad och det handlade om att förlora större eller att ha viss kontroll på resultatet.

Vad var bättre idag?Vi började bra för första gången. För normalt är andra halvlekarna bättre än första. Vi förbereder matcherna på samma sätt. Vår intention är givetvis att börja bra. Idag hade vi intensitet och rörelse. Defensivt var vi väldigt starka. Att vinna mot mästarna är bra, förra säsongen kunde vi inte vinna mot dem, nu har vi vunnit mot dem två gånger.

Vem var bäst?Laget. Jag tycker att laget spelade väldigt bra. Du gör fyra mål, din anfallare gör inget mål. Och jag tycker att anfallaren var fenomenal. Jag föredrar att säga att laget spelade väldigt bra.

Fortsätter Rooney på bänken nu?En stor spelare för mig, för United och för det här landet. Jag har inget mer att säga. Han är min man, jag litar helt på honom. Han är lika glad som jag. Hans lag vann, hans United vann.

Har ni en bra start på säsongen?Vi förlorade sex poäng i Premier League. Men vi har fyra vinster, inga oavgjorda. Idag handlade det om resultatet och prestationen. Jag vet inte när de senast hade en så bra prestation och ett så imponerande resultat i halvtid. På torsdag har vi en väldigt viktig match i Europa League.

Mikael Österdahl | 15:36 Pogba: Hoppas att det inte är det sista målet

Chris Smalling och Paul Pogba snackade med Sky Sports efter Uniteds seger.

Smalling:

Ja, jag tycker att det var [ett bra svar]. Idag kan vi vara nöjd med hur vi spelade.

Hur är det att bära kaptensbindeln? “Det är en stor ära som managern ger mig. Jag gör mitt bästa oavsett om jag har den eller inte.

Pogba:

Vi är väldigt fokuserade. Vi visste att det skulle vara svårt. Idag visade vi en stor insats för laget. Vi vill fortsätta så här.

Första målet som Unitedspelare: “Jag är väldigt glad för resultatet och det här målet. Jag hoppas att det inte är det sista. Vi ska fortsätta och vi har våra mål.

Om kritiken: “Jag tittar aldrig i tidningarna. I slutet [av säsongen] får vi se.

Gary Neville:

I första halvlek var [Pogba] bäst på planen.

Mikael Österdahl | 15:30 United – Leicester 4-1

Manchester United hittade tillbaka till vinnarspåret via 4-1 mot Leicester. United bäddade för segern med fyra mål på 20 minuter i slutet på första halvlek.

United tog ledningen mitt i första halvlek då Blind slog en hörna på Smallings skalle.

Embed from Getty Images

En kvart senare kombinerade Pogba med Lingard och bollen föll till Mata som tryckte in 2-0.

Embed from Getty Images

Några minuter senare var det Mata som agerade framspelade då han, efter en snabb hörna från Blind, bjöd Rashford på öppet mål.

Embed from Getty Images

Sedan var det återigen dags för en perfekt hörna av Blind, den här gången var det Pogbas skalle han prickade och fransmannen kunde göra sitt första mål som Unitedspelare.

Embed from Getty Images

Andra halvlek var inte lika rolig. Gray reducerade med ett snyggt långskott efter slappt försvarsspel av Lingard och sedan hände inte överdrivet mycket mer. Leicester låg på men någon fara för att det ens skulle bli spännande var det aldrig.

I United förtjänar Bailly, Blind, Herrera och Pogba mest beröm.

Embed from Getty Images

Mikael Österdahl | 13:14 Lingard centralt?

På uppvärmningen kör United tydligen med Lingard, Pogba och Herrera på mittfältet medan Mata tar hand om högerkanten. Återstår att se om det blir så i matchen också, men de brukar värma upp som de ska spela.

Mikael Österdahl | 13:04 Andra mål mot Leicester

Uniteds första Premier League-mål mot Leicester gjordes av Andrei Kanchelskis (1-1 i december 1994).

I 2-0-segern i mars 2001 slog Mikaël Silvestre till.

Senast det begav sig (på Old Trafford) gjorde Martial Uniteds mål.

Mikael Österdahl | 13:01 Gör som Andy Cole

Manchester United har gjort 244 mål på Leicester City. Mycket tyder på att Andy Cole har gjort det allra snyggaste.

Detta målet innebar 1-0 i november 1999. Cole slog sedan till en gång till och United vann med 2-0.

Mikael Österdahl | 12:37 All out attack

José Mourinho har onekligen valt en mycket offensiv startelva idag. Med Herrera, Pogba och Mata på mitten saknas all form av defensiv balans. Det känns spontant riskabelt mot kontringslaget Leicester.

Notabelt i startelvan är förstås också att Shaw inte kommer till spel. Blind går in som vänsterback medan Smalling, kapten idag, fortsätter bredvid Bailly.

På bänken noterar vi glädjande att Timothy Fosu-Mensah för första gången den här säsongen är med i truppen i Premier League.

Mikael Österdahl | 12:32 Och Leicesters lag

Leicester ställer upp exakt som förväntat.

Mikael Österdahl | 12:31 Rooney och Fellaini bänkade

Så hände det: Wayne Rooney är inte med i Manchester Uniteds startelva. Lagkaptenen börjar på bänken mot Leicester. Även Marouane Fellaini börjar på bänken, liksom Carrick. United har Mata, Pogba och Herrera på mitten.

Jesse Lingard går in på topp tillsammans med Rashford och Zlatan.

Mikael Österdahl | 12:26 Dagens spellista

Ikväll boxas Manchester United-supportern Ant Crolla (till skillnad från många andra kändissupportrar går han faktiskt på matcherna, hemma och borta) om världsmästartiteln i Manchester Arena. Som uppladdning har han fått välja några låtar som spelas på Old Trafford inför dagens match.

Han får godkänt för Sweet Caroline och underkänt för Seven Nations Army.

Mikael Österdahl | 12:20 Up Close and Personal

Rob Beasleys bok José Mourinho: Up Close and Personal har varit ett samtalsämne den senaste dagen.

Jag är glad, han tjänade sina pengar, det är okej med mig,” säger Mourinho själv om boken (Independent). Han säger att har okej förhållande till Arsène Wenger, vars ansikte han enligt boken ville förstöra.

Jag tror inte att den här boken kommer att vara i ett galleri med Shakespeares och så vidare. Det är mitt sista ord om det och igen upprepar jag: han tjänar sina pengar. Det är okej med mig.

Känner han sig sviken av Beasley? “Du kan se hur nära han var.

Och däri har vi väl det stora problemet, även om Mourinho i boken säger saker han inte borde ha sagt. Dagens fotbollspersonligheter vaktar redan sina ord till bristningsgränsen. När de inte kan lita på att privata konversationer förblir privata kommer det bara leda till att de sluter sig ännu mer.

Mikael Österdahl | 11:53 It’s a process

Givetvis [är det ett pågående arbete],säger José Mourinho till MUTV. “Det här är en process på år, inte en process ens på månader. Men du kan förändra saker och förbättra saker, som jag tycker att vi har gjort. Vi har spelat några matcher redan där du kan känna skillnaderna i stil, skillnaderna i angreppssätt och skillnaderna i intensitet.

Även under den svåra veckan där vi hade dåliga resultat och förluster, i de matcherna såg vi, inte kontinuerligt, några intressanta saker. Till exempel, sättet vi spelade på i andra halvlek mot Manchester city och Watford. I varje match försöker vi förbättra, men utan resultaten är det svårt att övertyga folk om att vi är i en process.

Tvärtom, José: Vi har vant oss vid att en process är en lång och resultatlös väg fram. Vi vill inte vara i nån jävla process.

Mikael Österdahl | 11:27 Mourinho om Rooney

Det blir mycket Mourinho den här morgonen. Så kan det bli ibland. Den här gången pratar han om Wayne Rooney.

Han är min kapten, han är klubbens kapten, spelarnas kapten och det är svårt. För ibland är du klubbkaptenen för att du har många år i klubben, ibland är du managerns kapten för att managern gillar dig väldigt mycket, ibland är du spelarnas men inte managerns.

Wayne är kapten för klubben, managern och spelarna. Spelarna litar på honom, jag litar på honom och han representerar klubben på ett fantastiskt sätt som en spelare och person och vad nu är socialt.

Men Mourinho utesluter inte att Rooney petas: “Fotboll är en annan historia. I fotboll är alla lika. Och om han måste börja på bänken börjar han på bänken, måste han stanna hemma stannar han hemma. Men det betyder inte att di inte litar på honom eller att du har ett problem. Inte alls. Vi har inga problem. Han är vår kapten, men givetvis inget privilegium, han är som alla andra.

Mourinho menar att det är media som bär skulden: “Ärligt talat tycker jag att det var en Wayne före matchen mellan Slovakien och England och en Wayne efteråt. Och jag skyller inte på Sam. Inte alls. Jag skyller på folket som efter England – Slovakien, enligt mig, var för starka med någon som är en väldigt viktig spelare i engelsk fotbolls historia. […] Jag tycker att det var för mycket men jag tycker fortfarande att han, som den stora pojken han är, måste möta det på ett starkt sätt.

Möjligen får Rooney möta det från bänken. Det ryktas nämligen att han är petad idag. Mata och Rashford rapporteras spela på kanterna medan Pogba och Herrera ska spela framför Carrick. Om en timme får vi besked.

Mikael Österdahl | 11:09 Mourinhos kolumn

Vi kan inte gömma oss från verkligheten att vi nyligen hade en dålig vecka med tre dåliga resultat, men vi får heller inte ignorera klubbens historia, dess spelare och dess manager,” skriver José Mourinho i sin kolumn i Uniteds matchprogram idag.

För två veckor sedan var vi en toppklubb, ett topplag med toppspelare och en toppmanager, men på en veckas tid ändrade ‘fotbollsexperterna’ sin åsikt. Det är ett enkelt jobb, men vi föredrar fortfarande vårt med så många otroliga stunder och också glädjen att leva och slåss mot motståndare och stunder av olycka.

Han passar på att berömma Uniteds fans: “Vi har otroliga fans. Mot Manchester city, att spelarna lämnade planen till applåder är något att komma ihåg.

Mourinho förklarar vidare varför han valde United: “Jag är här för den här klubben har en magisk attraktion, en magnetisk känsla som får dig att vilja jobba för Manchester United. Jag visste vad som väntade mig. Några är nöjda med att välja sina enkla jobb; jag har alltid valt utmaningen och aldrig det enkla alternativet.

Mikael Österdahl | 11:00 Om att kritisera spelare offentligt

Agendan de senaste dagarna har handlat om att kritisera spelare offentligt. Jag tycker inte tycker inte att det göras, andra tycker annorlunda. Fine.

Det har lyfts fram en del exempel på att Fergie minsann gjorde det. Men att leta fram enstaka exempel från en karriär på 26 år är faktiskt ganska meningslöst. Ingen är så principfast (jösses, Mourinho har ju redan gått ifrån sin princip att aldrig spela Rooney som mittfältare). Dessutom är alla exempel som har förts fram är på spelare som Fergie hade jobbat med i minst fem år när det skedde. Det vill säga spelare som han kände utan och innan, han visste vilken reaktion han skulle få av spelarna (vilket i fallet Nani förmodligen var att spelaren skulle lämna klubben).

Utifrån är det svårt att veta säker men jag skulle gissa att Fergie var en mästare på att veta när en spelare behövde en kram och när en spelare behövde ett piskrapp.

Nåväl. Det här skulle inte handla om Fergie. Jag har ändå inga stora problem med att Mourinho kritiserar spelare offentligt (jag tycker heller inte att kritiken har varit så värst hård). Men det blir ju bli galet när Mourinho sitter på en presskonferens och säger att han vill skydda spelarna mot kritik för att ett par minuter senare säga att han kritiserar spelarna för att de ska lära sig.

Det jag däremot kan tycka är ett problem är spelarna han har valt att kritisera. Det handlar enbart om spelare ganska långt ner i hierarkin, han ger sig på de svaga.

Rooney har varit bedrövlig men det enda Mourinho säger är att “Rooneys form är som lagets“. (På den andra halvan av presskonferensen igår, när Mourinho pressades kom det åtminstone något som kan liknas vid kritik. Mer om det senare.) Zlatans missar mot Manchester city var minst lika stor anledning som domaren till att vi förlorade men inte fick Zlatan någon kritik. Paul Pogba springer runt och vet inte vad han ska göra (vilket för all del kan vara Mourinhos fel) … noll kritik. Smalling springer runt som en yr höna utan att kritiseras.

Kraven på de bästa spelarna borde vara högre, inte lägre.

Jag får vibbar av en manager som inte har kontroll. Förhoppningsvis har jag fel.

Res med oss till Manchester!