Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Inför Europa League-finalen 2021: Manchester United – Villarreal

Så har det blivit dags att avsluta fotbollssäsongen 2020/21. I Gdańsk ska Manchester United och Villarreal slåss om Europa League-trofén. Det blir en säsongsdefinierande match för United, som jagar klubbens första titel under Ole Gunnar Solskjaer. För Villarreal är matchen större än så, det är den största matchen i klubbens historia.

Villarreal jagar klubbens allra första stora titel och inte bara det, de spelar faktiskt sin första stora final. Den spanska klubbens främsta merit är andraplatsen i La Liga 2008 och en Champions League-semifinal 2006. Vad gäller faktiska titlar så får vi blicka till den spanska fjärdedivisionen, som Villarreal vann 1970. De var också ett av tre lag som vann Intertotocupen 2003 och 2004.

Manchester United har en mycket större meritlista men klubben har inte vunnit någonting sedan 2017. Då vann United både Europa League och ligacupen. Efter åtskilliga semifinalförluster under Ole Gunnar Solskjaer gäller det nu för United att visa att det här laget kan vinna.

Det blir inte tal om någon vandring i parken imorgon. Klart är emellertid att United går in i finalen som klar favorit. Enligt Fivethirtyeight har United 60 procents chans att vinna. Spelbolagen håller United som ännu större favorit (65-70 procent).

Manchester United

Efter att ha städat av Real Sociedad, Milan, Granada och Roma är det nu Villarreal som står mellan Manchester United och Coupe Uefa.

United går in i finalen i tveksam form. Efter 6-2 mot Roma har vi tre förluster och bara två vinster på sex matcher. Nu hade United lyxen att inte behöva vinna de här matcherna men det brukar vara svårt att växla från lek till allvar.

Det vi åtminstone ska vara i morgondagens final är utvilade. Med undantag för en av mittbackarna tror jag inte att någon som startade mot Wolves kommer att starta imorgon. Egentligen är det väl bara Dean Henderson som ens har en chans. Närmast därefter är väl Nemanja Matic och ska han in i finalelvan krävs det nog att både Fred och Scott McTominay gör sig otillgängliga.

Ser vi till Uniteds startelva i finalen så kommer ingen bli förvånad när den presenteras, även om det är öppet på några positioner. En sådan position är målvaktsplatsen. Känslan är emellertid att det blir David de Gea imorgon.

Generellt tycker jag att Uniteds försvar ser tryggare ut med Henderson men De Gea är i bättre form. De Geas insats i bortamatchen mot Roma blir, tror jag, det som väger över till spanjorens fördel.

I backlinjen är Aaron Wan-Bissaka, Victor Lindelöf och Luke Shaw givna. Inget tyder på att lagkapten Harry Maguire hinner bli spelklar, varför vi lämnas med en öppen position. Om det blir Eric Bailly eller Axel Tuanzebe bredvid Lindelöf är för mig det stora frågetecknet i elvan.

Sett till att Bailly har fått betydligt mer speltid än Tuanzebe under säsongen är han det naturliga valet. Bailly har också mer rutin, vilket definitivt inte ska underskattas i en final. Jag vill dock påstå att Tuanzebe är i bättre form. Det som framför allt talar till Tuanzebes fördel är att han behärskar positionen till vänster i mittförsvaret. Spelar Tuanzebe betyder det då att Lindelöf får spela på sin ordinarie position och färre förändringar brukar vara att föredra. Så jag skulle personligen välja Tuanzebe men jag tror att det blir Bailly.

Att Fred och Scott McTominay tar de två positionerna framför backlinjen ser jag som självklart, förutsatt att de båda är i speldugligt skick. Mittfältarna fick smällar men McTominay kunde sitta på bänken mot Wolves, så honom räknar jag in. Även Fred torde vara tillgänglig.

Det går att argumentera för att Paul Pogba ska spela sittande mittfältare. Framför allt då det öppnar för en på pappret starkare elva. Men när Pogba har parats ihop med Fred eller McTominay har det sällan fallit väl ut. I en final är jag övertygad om att Ole Gunnar Solskjaer väljer det konservativa alternativet.

För Pogba blir det då positionen som vänsterytter. Det är bra för Pogba, sämre för Marcus Rashford. På högerkanten är Rashford inte alls samma spelare som han kan vara till vänster. Det är ett dilemma, för i toppform är Rashford om inte vår bästa spelare så åtminstone topp 3. Du vill få ut så mycket som möjligt från dina bästa spelare men Solskjaer har inte lyckats maximera Pogba, Rashford och Bruno Fernandes samtidigt.

Bruno ja, han spelar förstås som tia och Edinson Cavani har skjutit sig in i startelvan.

Det lämnar då Mason Greenwood på bänken. Personligen skulle jag faktiskt välja Greenwood före Rashford på högerkanten. Greenwood är dels i bättre form än Rashford och dessutom bättre lämpad för att spela till höger. Men nu är det Solskjaer som väljer och jag kan inte se framför mig att han petar Rashford i en final.

Möjlig startelva:

Villarreal

Villarreal, som alltså jagar klubbens första stora titel, går in i finalen med tre vinster, en oavgjord och två förluster på de sex senaste matcherna. Laget slutade sjua i spanska ligan, med ett gigantiskt avstånd upp till Sevilla på den sista Champions League-platsen.

Vi kan kanske relatera deras styrka mot för United kända motståndare. De slutade fyra poäng bakom Real Sociedad (femma) och tolv poäng före Granada (nia). I Europa League-semifinalen besegrade de Arsenal med totalt 2-1, efter 2-1 i den inledande hemmamatchen följt av 0-0 i London.

Om Villarreal saknar finalrutin så kan detsamma inte sägas om deras tränare Unai Emery. Han förde Sevilla till tre raka Europa League-triumfer 2014 till 2016. När han senare var i Arsenal blev det emellertid förlust i finalen. Tiden i England blev ingen succé för Emery men en seger i morgondagens final skulle ge honom någon form av revansch på den engelska fotbollen.

Emery är flexibel taktiskt men under våren har han som regel ställt upp sitt manskap i en 4-4-2-formation. Så till exempel i de tre avslutande ligamatcherna och i de tre senaste matcherna i Europa League.

Försvararen Juan Foyth (på lån från Tottenham) och högeryttern Samuel Chukwueze är frågetecken inför finalen. I form startspelare klev Foyth av skadad i första matchen mot Arsenal medan Chukwueze gick sönder i returen. Ingen av spelarna har förklarats otillgängliga inför finalen, så vi får vänta och se.

I mål har Gero Rulli, med ett undantag, startat samtliga Europa League-matcher den här säsongen. I ligan har emellertid Sergio Asenjo varit förstaval. Rulli stod i ligaavslutningen mot Real Madrid. Jag gissar att det var för för att han ska stå imorgon, snarare än att Asenjo vilades inför finalen.

Raúl Albiol och Manchester United-ryktade Pau Torres utgör ett stabilt mittbackspar.

På vänsterbacken brukar Alfonso Pedraza återfinnas medan Foyth tar högerbacksplatsen om han är spelklar. Om Foyth är otillgänglig blir det nog Rubén Peña som ersätter.

Etienne Capoue och Daniel Parejo kamperar ihop på det centrala mittfältet med Moi Gómez och Manu Trigueros som möjliga kantspringare. Unge Yeremy Pino och Chukwueze utmanar om speltid.

Gerard Moreno leder anfallet och är lagets överlägset bästa målskytt. Moreno torde få Carlos Bacca eller Paco Alcácer bredvid sig och Alcácer får anses vara favorit att starta.

Möjlig startelva:

Historik

Manchester United och Villarreal möttes i Champions League-gruppspelet 2005 och 2008 utan att tillsammans lyckas göra ett enda mål på fyra matcher. Det är de enda matcherna mellan klubbarna på seniornivå. Så låt oss inte orda mer om det.

Visste ni att…

  • Ole Gunnar Solskjaer och Unai Emery har mötts fem gånger, med två vinster var och en oavgjord som resultat. Tre av mötena var mellan United och Arsenal (1-1-1) och de möttes också när Solskjaer var i Molde och Emery i Sevilla med varsin vinst (Sevilla gick vidare till nästa omgång).
  • Villarreal har ett hyggligt facit mot engelska lag, med resultatraden 5-7-5.
  • United har haft det betydligt tuffare mot spanska lag, med resultatraden 16-23-22. Vi har emellertid tre vinster och en oavgjord mot spanska lag den här säsongen.

Matchinformation

Manchester United
Villarreal
Turnering: Uefa Europa League, final
Tid: Onsdagen den 26 maj 2021, 21.00
Plats: Gdańsk Stadium, Gdańsk
Domare: Clément Turpin (Frankrike)
Teve: Kanal 9, Discovery+, Eurosport Player

Manchester United

Skador och avstängningar:

  • Jones (knä, inget datum)
  • Martial (knä, nästa säsong)
Tveksamma:

  • Fred (skada, stor chans)
  • Maguire (fot, liten chans)
FORM
F6/5RomaBEL2-3
V9/5Aston VillaBPL3-1
F11/5LeicesterHPL1-2
F13/5LiverpoolHPL2-4
O18/5FulhamHPL1-1
V23/5WolvesBPL2-1

Villarreal

Skador och avstängningar:

  • Ingen bekräftad frånvaro.
Tveksamma:

  • Chukwueze (höft)
  • Foyth (hamstring)
FORM
V2/5GetafeHligan1-0
O6/5ArsenalBEL0-0
F9/5Celta VigoHligan2-4
V13/5ValladolidBligan2-0
V16/5SevillaHligan4-0
F22/5Real MadridBligan1-2

United mot Villarreal

Totalt:40-4-00-0
Neutral plan:00-0-00-0
Europa League:00-0-00-0
SENASTE MÖTENA
O2005-09-14BCL0-0
O2005-11-22HCL0-0
O2008-09-17HCL0-0
O2008-11-25BCL0-0