Muss.se » Nyhetsarkiv » Ungdomslagen

Presentation av Manchester Uniteds ungdomsspelare 2023/24: Målvakter
Han är säker med boll och plockar inlägg framför motståndarnas näsor

Traditionsenligt kommer vi under hösten presentera Manchester Uniteds ungdomsspelare. I år har vi valt att dela upp presentationerna i fyra delar, en för varje lagdel. Vi börjar idag med klubbens ungdomsmålvakter.

Utförligare information om säsongens nya spelare kommer efter hand under säsongen, håll utkik i Ungdomskollen. Spelarna positioneras enligt det United anger på klubbens officiella hemsida, vilket innebär att offensiva mittfältare och ytterforwards tämligen godtyckligt listas som mittfältare eller anfallare.

Texterna är skrivna av Jonathan Gren och Mikael Österdahl.

Dermot Mee (U21)

Mee har varit i United sedan 2019, och det har blivit sparsamt med speltid för nordirländaren som inte ens har nått 20 spelade matcher för klubben. Istället för spel i United har det blivit ett flertal utlåningar för Mee, och att han nyligen skrev på ett nytt kontrakt med klubben känns väldigt konstigt i mitt tycke. [Jonathan]

Kie Plumley (U21)

När Premier League i veckan publicerade den officiella listan på registrerade spelare noterade vi namnet Kie Plumley i Manchester Uniteds trupp. Så vem är då det? Jo en målvakt från Oxford Uniteds akademi (han satt regelbundet på bänken i a-laget men fick aldrig debutera). Han friställdes i somras och har nu skrivit på för Manchester United som fri agent. Tidigare har han representerat storklubbar som Weston-super-Mare, Oxford City och Beaconsfield på lån. Rimligen ansluter han till United som backupmålvakt i U21. Ungefär som Paul Woolston en gång i tiden. [Micke]

Radek Vítek (U21)

(Toppbilden.) United var under några år pigga på att hämta målvakter från Tjeckien och Slovakien. Av dessa har vi nu bara Radek Vítek (toppbilden) kvar i klubben. Han kan vara den mest talangfulla av dem alla, men vägen till speltid i Uniteds a-lag är förstås lång, även om han redan har en handfull bänkplatser i a-laget. Fungerar som tredjemålvakt i a-laget under Tom Heatons skadefrånvaro. Torde därefter vara det givna förstavalet i U21. Vítek är en storväxt målvakt som gärna deltar i spelet. [Micke]

Tom Wooster (U19)

Wooster fick sparsamt med speltid under en och en halv säsong i juniorlaget. Därefter gick han våren 2023 på lån till Ramsbottom United, där han spelade 13 matcher. Vaktade målet i U21:s ligapremiär och klev då av skadad. [Micke]

Thomas Myles (U18)

Fick starta i reservernas inledande match denna säsong, och har efter det spelat två matcher med juniorlaget. Gjorde även två matcher som förstaårsjunior förra säsongen. [Jonathan]

Elyh Harrison (U18)

Harrison är i mitt tycke den mest lovande ungdoms-målvakten som finns i klubben för tillfället, och det har också visats i antal framträdanden denna säsong. 17-åringen är en modern målvakt. Han är säker med boll och vågar ta risker, vilket ibland leder till misstag. Han är väldigt orädd och kommer gärna ut och plockar inlägg framför motståndarnas näsor. Det finns mycket potential hos honom. [Jonathan]

Elyh Harrison fick spela på Old Trafford i våras.

William Murdock (U17)

Ny förstaårsjunior. Satt på bänken i några matcher redan som U16-spelare men han har ännu inte debuterat i juniorlaget. Har inte varit involverad alls under säsongsinledningen, vilket skulle kunna bero på skada, då yngre målvakter har suttit på bänken. [Micke]

Åldersinformation

Ålderslistningen visar primärt vilka turneringar som de respektive spelarna är tillgängliga för:

  • U21ET: Får användas utan restriktioner i EFL Trophy men får inte registreras på B-listan i Premier League-truppen och räknas som överårig i Premier League 2 (U21-serien).
  • U21: Får registreras på B-listan i Premier League-truppen och får användas obegränsat i Premier League 2. Inte tillgänglig för juniorlagsspel. Säsongen 2023/24 gäller att U21-spelare ska vara födda tidigast den 1 januari 2002.
  • U20: Dessa spelare får användas som överåriga i Uefa Youth League (max fem U20-spelare i truppen, varav max tre får användas i en enskild match). Säsongen 2023/24 gäller att U20-spelare ska vara födda tidigast den 1 januari 2004. Men…? Det är ju två års skillnad mot U21-spelarna? Ja. (Förklaring under listan.)
  • U19: Får spela i Uefa Youth League. Inte tillgänglig för juniorlagsspel i England (undantaget i ligan där U19-målvakt tillåts). Säsongen 2023/24 gäller att U19-spelare ska vara födda tidigast den 1 januari 2005 (för U19-målvakt i ligan är det den 1 september 2003 som gäller, men det tar vi ingen hänsyn till).
  • U18: Andraårsjunior. Tillgänglig för juniorlaget den här säsongen men inte nästa. Säsongen 2023/24 gäller att U18-spelare spelare ska vara födda tidigast den 1 september 2005.
  • U17: Förstaårsjunior. Tillgänglig för juniorlaget även nästa säsong.
  • U16: Schoolboy. Spelar i juniorlaget som underårig. Att U16-spelare får chansen i juniorlaget redan under hösten är ovanligt men inte unikt.

Att notera är att barn i England som regel börjar skolan det år de i september är fyra år gamla. Således gäller även september som åldersangivelse för ungdomsfotbollen. I Uefas turneringar gäller dock kalenderår. För att röra till det ytterligare använder Premier League kalenderår för att definiera U21-spelare medan EFL Trophy slår till med den 1 juli.

Att det skiljer två år mellan U21 och U20 beror på att vi använder Uefas definition av U20- och U19-spelare men Premier Leagues definition för övriga åldersgrupper (EFL:s definition för U21ET). Detta för anpassning till spelartillgänglighet i olika turneringar.

Mer information på vår sida för ungdomstruppen.

Res med oss till Manchester!