Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Inför: Newcastle United - Manchester United
Dags att bryta en dålig trend

Jag blir hela tiden lika förvånad när jag plockar fram den nuvarande ligatabellen och ser Manchester United på sjätte plats, före lag som Brighton och morgondagens moståndare Newcastle. Hade man inte vetat bättre så hade jag trott att vi låg och simmade runt en mittenplacering tillsammans med Chelsea, särskilt när man tänker på hur spelet har sett ut på planen. Ett ganska enkelt spelschema har dock betytt att vinsterna har rullat in och ligaformen är alltså mycket bättre än man kan tro. Lördagens möte med Newcastle bjuder dock på en utmaning som Ten Hags killar inte klarat av på vad som känns som en evighet. Kan vi stå upp och gå segrande ur en match mot ett högklassigt motstånd? Själv är jag högst osäker.

Manchester United

Efter en fin bortavinst mot Everton förra helgen så bjöds vi på deja vu under onsdagen då vi ännu en gång lyckades total kollapsa på den stora scenen. Resultatet mot Galatasaray betyder att avancemang till Champions League slutspel ser väldigt kämpigt ut. Vi ska nu återhämta oss från det fiaskot och göra oss redo för ligasäsongens nordligaste match, Newcastle på St. James Park. Som skrivet i ingressen så har ligaformen faktiskt sett förvånansvärt bra ut. Vi sitter just nu på tre raka vinster i ligan efter resultat mot Fulham, Luton och Everton, tre lag som i dagsläget sitter på den undre halvan av tabellen. Om det senaste året ska tyda på någonting så är det att vi har det otroligt svårt mot riktigt duktiga lag, särskilt på bortaplan. Morgondagens motstånd kommer att bjuda på just det och frågan är nu om vi äntligen kan bryta den tråkiga trenden.

Andre Onana blev ännu en gång syndabock i Champions League efter två grova missar på Hakim Ziyech-frisparkar. Hans dåliga prestationer i Europa ska dock inte överskugga hans fina ligaform, Onana sitter ju faktiskt på en delad förstaplats när det gäller hållna nollor (5). Erik ten Hag uttryckte också sin tro på Onana under fredagens presskonferens och medans vissa vill se kameruniern bänkad för andramålvakten Altay Bayindir, så verkar Onana få behålla sin startposition tills vidare.

Nu gäller det att studsa tillbaka!

En till grej som går i Onanas försvar är ju såklart att prestationerna hos de övriga försvarsspelarna inte övertygat under säsongen och med Lisandro Martinez skadad och Raphael Varane bråkandes med tränaren så får vi hoppas att Harry Maguire och Victor Lindelöf kan hålla någolunda tätt mot Alexander Isak och gänget. Just Harry Maguire har nu faktiskt sett en uppsving i formen och nominerades nyligen till priset som månadens spelare i ligan. Luke Shaw återvände från sin skadefrånvaro förra helgen mot Everton och under de två matcher han spelat så ser man redan en förbättring i backlinjen. Diogo Dalot satt på bänken senast mot Galatasaray men vi kan förvänta oss portugisen i startelvan då han funnits där i den stora majoriteten av matcherna under säsongen.

Kobbie Mainoo hade show i sin ligadebut förra helgen och nästan alla vi Unitedsupportrar skriker för att 18-åringen ska få starta igen. Det är såklart viktigt att notera att ynglingen just kom tillbaka från en svår skada, en anledning till att vara lite försiktig med hans speltid på seniornivån. När Scott McTominay inte gör mål så vet jag inte riktigt vad hans roll är på fotbollsplanen men skotten har gått och blivit en permanent startspelare i Ten Hags lagbygge så vi förmodar att han startar brevid Mainoo på mittfältet. Bruno Fernandes har äntligen hittat lite stjärnform, i alla fall statistiskt sätt, med två mål och två assist på de senaste tre matcherna. Det är startgaranti på kaptenen.

Visst vill väl alla se denna grabb i startelvan imorgon?

Det mest intressanta framåt är väl ifall det blir Marcus Rashford eller Antony på högerkanten, då förmodar jag självklart att stekhete Alejandro Garnacho startar till vänster. Antony bjöd senast på en ovanligt bra prestation i Champions League, där han faktiskt lyckades med både dribblings- och passningsspelet. Marcus Rashford var den som fick sitta bänk då, och trots Antonys fina spel så har jag faktiskt svårt att tro att Ten Hag kommer att bänka sin anfallsstjärna i två raka matcher. Rasmus Höjlund fortsätter att inte spela 90 minuter i många matcher, vad detta beror på vet jag inte men vi förutsätter förstås att dansken startar imorgon.

Möjlig startelva:

Newcastle United

Säsongen 2016-17 tillbringade Newcastle United i The Championship, visst det var bara en säsong men att se hur klubbens hälsa klättrat därifrån till att slåss med lag som AC Milan och Paris Saint-Germain i Champions League bara åtta år senare är en enorm bedrift. Det är klart att Saudi-övertagandet 2021 har hjälpt till att skjuta upp Newcastle till klubbfotbollens elitrum igen, men det är fortfarande rimligt med att påstå att Newcastles bedrifter sedan övertagandet har varit över förväntan. Eddie Howe har inte ett lag fullt med världsstjärnor (än). Det är fortfarande spelare som Dan Burn, Sean Longstaff och Jamal Lascelles som får spela viktiga roller. Inför säsongen så förväntades höstformen att svaija för Newcastle med spel i Champions League att tänka på. Laget befinner sig just nu på en sjunde placering, förståeligt men fortfarande under klubbens stora ambitioner. En vinst imorgon skulle ta dem över Manchester United och riktigt in i striden om topp 4 placeringarna.

Newcastle var ett kontroversiellt domslut ifrån att knipa tre blytunga poäng på Parc des Princes i veckan och jag tror att vi kan förvänta oss ett väldigt liknande lag imorgon. Nick Pope kommer självklart starta mellan stolparna. Den 1,91 långa målvakten delar första platsen i hållna nollor tillsammans med Andre Onana och Sam Johnstone i ligaspelet (5). Stjärnförsvararen Kieran Trippier är lagets kanske viktigaste spelare medans mittbackarna Fabian Schär och Jamal Lascelles bildar ett stabilt försvar. Unge egna produkten Lewis Miley fick sitt riktiga genombrott förra helgen i storvinsten mot Chelsea. 17-åringen startade även i veckan mot PSG. Brevid Miley så bildar den brasilianska mittfältsduon Joelinton och Bruno Guimaraes ett komplett mittfält i frånvaron av stjärnvärvningen Sandro Tonali som såklart missar resten av säsongen på grund av spelmissbruksrelaterad avstängning. Svenske AIK-produkten Alexander Isak har gjort mål i sina två senaste matcher och kommer att försöka överlista sin landsman Lindelöf för sitt tredje raka. Han kommer att få hjälp av spelare som Anthony Gordon och Miguel Almiron på kanterna.

Möjlig startelva:

Historik

Lagen möttes i förra säsongens ligacupfinal, den matchen vann Manchester United med 2-0 tack vare mål från Casemiro och Marcus Rashford.

Newcastle tog sin revansch för en månad sedan då de kastade ut oss från samma turnering efter 0-3 på Old Trafford

Visste ni att…

 • Några spelare som representerat båda klubbarna under sina karriärer inkluderar Nicky Butt, Michael Owen och Gabriel Obertan.
 • Manchester Uniteds största vinst mot Newcastle kom den 27 oktober 1976, den matchen slutade 7-2 på Old Trafford.

Matchinformation

Newcastle United
Manchester United
Turnering: Premier League, omgång 14
Tid: Lördagen den 2 december 2023, 21.00
Plats: St James’ Park, Newcastle
Domare: Robert Jones
Teve: Viaplay

Manchester United

Skador och avstängningar:

 • Mount (skadad, mitten december)
 • Martínez (skadad, årsskiftet)
 • Eriksen (knä, mitten december)
 • Evans (skadad, december)
 • Casemiro (hamstring, årsskiftet)
 • Malacia (skadad, inget datum)
 • Amad (knä, inget datum)
 • Sancho (internavstängning)
Tveksamma:

 • Inga bekräftat tveksamma.
FORM
F1/11NewcastleHLC0-3
V4/11FulhamBPL1-0
F8/11FC KøbenhavnBCL3-4
V11/11Luton TownHPL1-0
V26/11EvertonBPL3-0
O29/11GalatasarayBCL3-3

Newcastle United

Skador och avstängningar:

 • Tonali (avstängd, till augusti)
 • Murphy (axel, slutet januari)
 • Burn (rygg, januari)
 • Wilson (lår, slutet december)
 • Anderson (rygg, slutet december)
 • Botman (knä, mitten december)
 • Barnes (fot, mitten december)
 • Willock (hälsena, inget datum)
 • Manquillo (ljumske, inget datum)
 • Targett (lår, inget datum)
Tveksamma:

 • Longstaff (fot)
FORM
V1/11Man UnitedBLC3-0
V4/11ArsenalHPL1-0
F7/11DortmundBCL0-2
F11/11BournemouthBPL0-2
V25/11ChelseaHPL4-1
O28/11Paris SGBCL1-1

United mot Newcastle

Totalt:17791-41-45345-248
Borta:8532-19-34131-151
Premier League:5632-16-8113-57
SENASTE MÖTENA
O2022-10-16HPL0-0
V2023-02-26NLC2-0
F2023-04-02BPL0-2
F2023-11-01HLC0-3
SENASTE BORTAMATCHER
F2019-10-06BPL0-1
V2020-10-17BPL4-1
O2021-12-27BPL1-1
F2023-04-02BPL0-2