Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Inför: West Ham United – Manchester United

Manchester United v West Ham United - Premier League

Efter den blytunga förlusten mot Paris Saint-Germain är det nu dags att ladda om batterierna för en lurig ligamatch i huvudstaden. Manchester United reser till London Stadium för ett möte med klubbens förre manager David Moyes och hans West Ham. ”The Hammers”, som de ofta kallas, ligger hör och häpna på en stark femteplats i tabellen.

Ett av Manchester Uniteds större problem de senaste sju åren (ja, det korrelerar märkligt nog med Sir Alex Fergusons avsked) har varit ojämnheten i prestationerna. Att det förr eller senare kommer en förlust efter en bra period av matcher är inget konstigt – men laget måste kunna skaka av sig det och se till att lösa en trepoängare i matchen efter.

Det har tyvärr varit alldeles för svårt och har istället lett till flera sämre resultat/prestationer i rad, mer ofta än sällan. Därav blir den här matchen extra intressant att följa sett ur den synvinkeln.

Vad som är helt nytt till den här matchen är att det faktiskt, hör och häpna, kommer infinna sig publik på läktaren. Då London enligt det nya framtagna systemet av den brittiska regeringen (vi skrev om det här) tillåts ha 2000 åskådare på läktaren på idrottsevenemang från och med den 3 december, blir det alltså första gången på mycket länge som United spelar inför supportrar.

Manchester United

Ni som läser detta har säkerligen koll på vad som skedde i matchen mot PSG, så vi försöker lämna den frustrationen därhän och blicka framåt. Nu ställs United mot ett helt annat motstånd där det krävs andra färdigheter för att vinna matchen. Mer kreativitet, snabbare bollförflyttningar och ett högre presspel – för att nämna några.

Med den utgångspunkten behöver Ole Gunnar Solskjaer givetvis ha belastningen på spelartruppen i beaktande när laget tas ut. Det är givetvis omöjligt för oss utomstående att veta vilka som är slitna, men med hjälp av speltiden den senaste tiden får vi troligen en hint åtminstone.

I mål är det svårt att se något annat än att United-managern väljer David De Gea, som vanligt. De bägge mittbackarna väljer sig själva egentligen, så vida Victor Lindelöfs rygg är spelduglig. Både svensken och Harry Maguire har stått för bra insatser den senaste tiden. Något som så klart är viktigt att det fortlöper.

Tittar vi på ytterbackarna tror jag inte heller där att vi får se någon förändring. Luke Shaw närmar sig en återkomst men jag vill verkligen se Alex Telles fortsatt få förtroende på vänsterkanten. Hans offensiva kvaliteter är verkligen nyttiga för det här laget. Jag skulle till och med kunna sträcka mig så långt att de är avgörande ur vissa aspekter. Med Aaron Wan-Bissaka som självskriven på andra kanten krävs en ytterback med mer framåtanda och en vass fot som hotar framåt på motsatt sida – det är något som den brasilianska landslagsmannen besitter.

Manchester United v West Bromwich Albion - Premier League

Framför backlinjen kan jag inte se annat än att olycksfågeln från onsdagens match, Fred, spelar. Särskilt då han är avstängd i den avgörande CL-drabbningen nästa vecka. Bredvid blir det desto klurigare. Antingen väljer Solskjaer att köra på med Scott McTominay som stod för en stark insats mot PSG, eller så får Nemanja Matic komma in för att avlasta, eller så får Paul Pogba sin första start efter skadefrånvaron. Eller! Så får Donny Van de Beek fortsatt förtroende sedan förra ligamatchen mot Southampton, där han imponerade.

Jag hade personligen valt det sista alternativet, men hade samtidigt inte blivit rosenrasande vid en start för Pogba. Det finns många som har gett upp helt på fransmannen – inte jag. Än.

I den offensiva fyran blir det desto klurigare. Ska Solskjaer lägga en hand om axeln på målsumparen från CL-matchen och försöka gjuta mod i förra säsongens bästa målskytt i Anthony Martial? Eller bör han sätta honom åt sidan och låta honom jobba sig in i det hela successivt igen? Svårt val. Jag tror att Mason Greenwood får chansen. Men det är också en spelare som har haft en tuff start på säsongen (vilket inte minst syntes mot Southampton då han blev utbytt i paus efter att ha missat ett par vassa lägen).

I övrigt ser jag inte offensiven förändras gentemot tidigare. Så vida ingen är skadad då, till exempel Marcus Rashford med sitt axelproblem. Utgår vi från att alla är tillgängliga tror jag att de andra blir Edinson Cavani (gjuten nu), Marcus Rashford och Bruno Fernandes. Ett annat alternativ är att Solskjaer spelar något liknande lag som i andra halvlek mot Southampton, där fronttrion snarare bestod av Fernandes, Cavani och Rashford med Van De Beek och Fred bakom – och Matic ännu längre bak. Det tillät även ytterbackarna komma upp ännu högre i banan, vilket kan vara nyttigt mot lag som försvarar lågt.

Förhoppningsvis går United in i den här matchen och tar tag i taktpinnen från start. Anfall, pressa och ta för guds skull vara på målchanserna. Ett ynka litet tips kan även vara att inte släppa in varken slumpmål eller orsaka en massa fasta situationer – vilket förvisso ofta går hand i hand. Vi gör oss allt för ofta en otjänst genom att släppa in den typen av onödiga mål (ja, alla insläppta mål är givetvis onödiga – men ni hajar!).

Möjligt lag:

West Ham United

David Moyes West Ham har sannerligen överraskat den här säsongen. Det var nog extremt få som tippade att de skulle ha hela 17 poäng efter 10 spelade matcher med tanke på det tuffa spelschemat de haft inledningsvis. Efter två raka förluster i inledningen av säsongen, där Newcastle och Arsenal stod för motståndet, har laget imponerat. Vinster med 4–0 mot Wolves och 3–0 mot Leicester (borta) är starka papper.

Utöver detta har laget spelat 3–3 mot Tottenham borta, efter en imponerande upphämtning av två mål från den 85:e minuten och framåt. London-laget har dessutom spelat 1–1 mot Manchester City samtidigt som de har förlorat i 85:e minuten borta mot Liverpool med 2–1. Sedan den matchen? Tre raka uddamålssegrar.

Med det sagt är det inte på något vis ett övermänskligt motstånd Manchester United ställs inför, men det är viktigt att uppgiften tas på högsta allvar. Michail Antonio, en av lagets viktigaste spelare, har varit skadad en period men var tillbaka senast i 2–1-vinsten mot Aston Villa. Där spelade han endast den första halvleken men verkar oavsett vara spelklar till lördagens drabbning.

West Ham United v Manchester City - Premier League

West Ham har förvisso spelat en match mer än United, men ”The Hammers” har de facto gjort ett mål mer (17) och släppt in fem färre (11) på sina tio matcher. Målskyttet har däremot spridits ut, vilket går att tyda då Jarrod Bowen är den som har gjort flest mål med sina fyra till antalet. Lagets viktigaste/bästa lagdel? Mittfältet. Där huserar både den ständigt flyttberyktade landslagsmannen Declan Rice och Moyes ”nya Fellaini” Tomas Soucek.

En spelare som definitivt kan vara med och tampas om titeln som lagets bästa spelare är den före detta Juventus-mittbacken Angelo Ogbonna. Italienaren har stått för en väldigt stark säsong, vilket han fick ett kvitto på under fredagen då han togs ut som en av sex möjliga att vinna priset som ”månadens spelare” i Premier League i november (Bruno Fernandes fanns också med).

För Uniteds del? Vi kör en klassisk klyscha, men se till att gå segrande ur mittfältskampen så är mycket vunnet. Det stämmer verkligen den här gången. Så arbetar vi därifrån.

Möjligt lag:

Historik

Tittar vi på förra säsongen blir det ingen smickrande läsning för oss som håller på Manchester United. Då förlorade vi bortamötet med 2–0 och kryssade på Old Trafford, 1–1. Faktum är att vi har haft det väldigt tufft på London Stadium. Två raka förluster och dessförinnan ett kryss. Senaste och enda segern på den arenan kom 2017 då matchen vanns med 2–0 (Mata och Ibrahimovic målskyttar).

Visste ni att…

  • West Ham har gjort matchens första mål i fem raka ligamatcher. Endast under 2002 har klubben gjort det fler gånger i rad.
  • Manchester United har vunnit sina åtta senaste bortamatcher i Premier League, den bästa raden i klubbens historia.
  • Bruno Fernandes har gjort mål i fem raka bortamatcher i ligan, om han gör mål mot West Ham blir han den första i klubben sedan Denis Law i mars 1964 att göra det i sex raka.

Matchinformation

West Ham United
Manchester United
Turnering: Premier League, omgång 11
Tid: Lördagen den 5 december 2020, 18.30
Plats: London Stadium, London
Domare: Andre Marriner
Teve: V Sport Premium, Viaplay

Manchester United

Skador och avstängningar:

  • Ingen bekräftad frånvaro.
Tveksamma:

  • Rashford (axel)
  • Shaw (lår)
FORM
F1/11ArsenalHPL0-1 
V7/11EvertonBPL3-1 
V21/11West BromHPL1-0 
V24/11İstanbul BHCL4-1 
V29/11SouthamptonBPL3-2 
F2/12PSGHCL1-3 

West Ham United

Skador och avstängningar:

  • Ingen bekräftad frånvaro.
Tveksamma:

  • Yarmolenko (covid-19)
FORM
O18/10TottenhamBPL3-3 
O24/10Man cityHPL1-1 
F31/10LiverpoolBPL1-2 
V7/11FulhamHPL1-0 
V22/11Sheffield UBPL1-0 
V30/11Aston VillaHPL2-1 

United mot West Ham

Totalt: 14366-32-45261-183
Borta: 6917-22-3096-112
Premier League: 4828-13-795-44
SENASTE MÖTENA
F2018-09-29BPL1-3 
V2019-04-13HPL2-1 
F2019-09-22BPL0-2 
O2020-07-22HPL1-1 
SENASTE BORTAMATCHER
V2017-01-02BPL2-0 
O2018-05-10BPL0-0 
F2018-09-29BPL1-3 
F2019-09-22BPL0-2