Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Veckans United 2009-50

Skador, Adem Ljajic och en mycket stark insats mot West Ham dominerade Unitedvärlden den senaste veckan.

”I’m not exactly the new Rio Ferdinand! It was the first time I’ve played there in my life but I really enjoyed it. It’s strange how things go. You go through long periods saying what a strong squad we have and how there’s competition for places in every position.Then all of a sudden there’s a few injuries in one position and he has to start drafting people in. It’s not a normal situation but when I’m called upon, I’m happy to play in any position. It’s different surroundings and a whole different perspective on the game. You’re not involved as much. Maybe it will help my defending when I’m back in midfield.”
Michael Carrick spelade mittback för första gången i sitt liv, gillade sin nya position och hoppas att erfarenheten ska hjälpa honom när han återvänder till sin mittfältsposition, även om han inte känner sig som Rio Ferdinand.

Förra veckans Veckans United, äldre versioner av Veckans United finns arkiverade under ”arkiv” i huvudmenyn. Nya Veckans United publiceras på måndagar eller tisdagar (när inte kolumnskaparen är för lat). (Om inte annat anges går samtliga länkar till sidor på MUSS.se.)

Nästa vecka blir det antagligen ingen Veckans United p.g.a. Manchesterresa.

ADEM LJAJIC-AFFÄREN
United bekräftade i veckan att Adem Ljajic inte kommer att ansluta till klubben i januari. Detta har resulterat i mycket spekulation, framför allt om Uniteds finansiella situation. United har – misstänkt tydligt, kontrar konspirationsteoristena – förnekat att det handlar om ekonomiska problem och pekar istället på att spelaren inte utvecklats så som man hoppats (enligt en, oidentifierad, talesperson i klubbens officiella pressmeddelande) eller att det var problem med spelarens arbetstillstånd (enligt assisterande manager Mike Phelan).

En klubb med Uniteds omsättning kan – även i kristider – naturligtvis trolla fram de miljoner som Ljajic skulle ha kostat så det förefaller vara rimligt att man helt enkelt bedömde att han inte var värd pengarna. Däremot är det mycket möjligt att order uppifrån begränsar hur mycket pengar United har att spendera på nyförvärv, varför man kanske är mindre benägen att chansa på en, relativt, dyr 18-åring.

Hur som helst så förefaller Uniteds agerande vara konstigt och det skapar onekligen onödig och negativ spekulation. Det är inte utan att man kan föreställa sig att framtida potentiella ungdomsvärvningar tänker sig för både en och två gånger extra i framtiden.

The Guardian om att Partizan hävdar att den inställda flytten till United kom som en psykologisk chock för Ljajic och att United kommer att ångra sig i framtiden.

”This is a heavy financial blow it us and it certainly hasn’t made anyone at the club happy. As far as Ljajic is concerned, he is obviously disappointed but I am sure he will bounce back very quickly and prove his worth, he has a great future.”
Ivan Tomic är direktör i Partizan (Belgrad) och berättar att det var ett hårt slag mot klubbens ekonomi att United inte kommer att köpa Adem Ljajic. Tomic spår dock en lysande framtid för Ljajic.

MUSS SÖKER MEDARBETARE
MUSS söker nu skribenter och andra medarbetare för att kunna erbjuda en bättre sida.

VECKANS SPELARE
Darron Gibson. Tre mål på en vecka gör att Gibson är given som den här veckans spelare – även om de två målen mot Spurs egentligen var aktuella i förra veckans Veckans United.

”I was buzzing after the Spurs game on Tuesday and ready to play again. It was a massive boost for me [to start against West Ham]. My two goals during the week got my confidence up and the gaffer’s stuck with me, which is great. For my goal, Patrice gave me the ball, I gave it to Giggsy – the manager and Mick Phelan had been telling me and Anderson to get forward so I ran forward – and Giggsy gave me the ball back and I just stroked it home. I think it was better than the goals against Spurs. It was a better celebration so I’m happy with that!”
Darron Gibson tycker att det var trevligt att få spela från start i Premier League. Gibson var också nöjd med att göra mål och tycker dessutom att han den här gången firade målet på rätt sätt (målfirande är tydligen viktigt, tidigare har ju även Valencia pratat om att fira mål).

VECKANS TANKAR
¤ Darron Gibson har förstås fått mycket positiv uppmärksamhet efter sin tre mål. I början av säsongen var jag inne på att Gibson skulle vara en bättre spelare än Anderson men målen till trots så har Gibsons senaste insatser fått mig att ändra den uppfattningen. Han har ett förbannat bra skott och han är bra på att komma till avslut men i övrigt verkar han vara rätt begränsad. För långsam och för dålig på att passa. Jag hoppas att jag har fel men jag tror att Gibson är en spelare för Sunderland snarare än Manchester United.
¤ Skador, skador, skador. Vad är det för fel? Det kan inte vara en slump. Nej, det är dags att ta en ordentlig titt på läkarstaben (inkluderat fysiologer, dietister och allt vad folket där kallas).

SPELADE MATCHER
West Ham-United 0-4 (0-1) [Scholes, Gibson, Valencia, Rooney]
United: Kuszczak – Fletcher, Neville (Carrick 34), Brown, Evra – Valencia, Gibson (Berbatov 67), Scholes, Anderson Giggs – Rooney (Owen 72)
United skojade med West Ham på Upton Park och vann mycket imponerande med 4-0, efter att fyra olika spelare gjort mål för de röda. Ytterligare imponerande är att United kom till spel utan åtta etablerade försvarsspelare – detta innan Neville och Brown klev av skadade. United avslutade matchen med en backlinje bestående av Evra samt mittfältsspelarna Fletcher, Carrick och Giggs.

”It is always a hard place to come to as we have experienced over the years. [Scholes’ goal] was a great goal to get at an important time and it settled us down. [Darron Gibson] is one of those players capable of scoring from outside the box. He has fantastic power and again today it was a wonderful hit. We finished well. Once we got the second goal we went to kill it off and 4-0 is a good scoreline for our confidence and the goal difference.
[…]
We had six defenders missing before the game, Gary Neville has had to come off after half an hour and then of course Wes Brown has had to come off. I am hoping Nemanja Vidic will be okay for Wednesday. He missed the game with flu. We will probably play with Michael Carrick again. I thought he did very well. He has got the height and got the composure.”

Sir Alex Ferguson var nöjd efter matchen och pekade framför allt på målen från Scholes och Gibson samt att resultatet var bra för målskillnaden. Fergie pratade också om skador och trodde att Michael Carrick skulle tvingas spela mittback igen mot Wolfsburg.

”It was a massive win for us and shows how good our squad is. We have players who can step in and do a good job. I’ve not seen Michael play at centre half before, and Fletch was playing out of position too.
[…]
Overall, we’re very happy with the performance and I think we’re starting to hit our stride. Hopefully we can kick on from here and keep winning.”

Darron Gibson var nöjd med lagets insats och tycker att bredden i Uniteds trupp imponerar.

KOMMANDE MATCHER
2009-12-08 20.45 [CL] Wolfsburg-United (visas på TV6)
2009-12-12 18.30 [PL] United-Aston Villa (visas på Canal+ Sport 2)
2009-12-15 20.45 [PL] United-Wolves (visas på Canal+ Sport 1)
2009-12-19 16.00 [PL] Fulham-United (visas på Canal+ Sport 1)
2009-12-27 17.00 [PL] Hull-United (visas på Canal+ Sport 1)
2009-12-30 21.00 [PL] United-Wigan (visas på Canal+ Sport 2)

SKADOR OCH AVSTÄNGNINGAR
Skadekris. United har åtta försvarsspelare på skadelistan, dessutom är Vidic sjuk – vilket gör att Evra och De Laet just nu är klubbens enda friska försvarare (undantaget spelare som tidigare inte ens har luktat på a-lagsspel) – De Laet får dock inte representera klubben i Champions League. Dessutom är Rooney och Berbatov också skadade och kommer definitivt missa matchen mot Wolfsburg och eventuellt även ligamatchen mot Villa.

¤ Jonny Evans och John O’Shea är borta till januari p.g.a. skada.
¤ Rio Ferdinand är skadad, den sista uppgiften är att han ska kunna spela innan jul.
¤ Owen Hargreaves är förstås fortfarande på skadelistan.
¤ Edwin van der Sar och Gary Neville är skadade, oklart hur allvarligt.
¤ Fabio da Silva och Rafael da Silva är båda skadade och kommer åtminstone att missa matchen mot Aston Villa (12 december).
¤ Nemanja Vidic är sjuk men borde vara frisk i tid för att kunna spela mot Aston Villa.
¤ Wes Brown, Dimitar Berbatov och Wayne Rooney missar samtliga matchen mot Wolfsburg p.g.a. skada och är osäkra till matchen mot Villa.

INTERVJUER OCH ANDRA LÄSVÄRDA TEXTER
¤ Sportjournalisten Mats Svensson är ansvarig för MUSS-bloggen som uppdateras med ungefär två inlägg om dagen. Missa inte!
¤ Andy Mittens blogg på FourFourTwo är alltid läsvärd, även om den bara uppdateras en gång i veckan.

DIVERSE
¤ The Times säger att den vidriga familjen Glazer har problem att skriva om de lån man tog för att köpa United. Det kommer på lång sikt innebära en extrem ökning av klubbens utgifter.
¤ The Telegraph berättar det som alla redan visste – att United efter att Glazer tog över klubben har dragit i handbromsen när det gäller att köpa spelare.
¤ M.E.N. om att Paul Scholes inte är nöjd med sitt bidrag till United och sin begränsade speltid och därför funderar på att lägga skorna på hyllan.
¤ Mike Phelan menar att United kommer att fortsätta med samma lag i ligacupen trots att man möter city i semifinalen. Sky Sports.
¤ The Times om att det inte blir fler domare i VM i Sydafrika. Domarna kommer heller inte att få utnyttja videoteknik för att fatta bättre beslut.

SILLY SEASON 2009/10
Rykten
¤ Mike Phelan har pratat upp Edin Dzeko som en anfallare som skulle lyckas bra i Premier League. En indikation på att United vill värva spelaren? Sky Sports.
¤ Nu har Krasics agent ändrat sig. Det blir ingen flytt i januari. (Sky Sports.)
¤ Inte heller Manuel Neuer kommer att byta klubb. I alla fall inte om vi ska tro på hans nuvarande klubb. (Sky Sports.)

RESERVER OCH JUNIORER
Reservlagsmatcher
Inga.

Juniorlagsmatcher
United-West Brom 2-1 (2-0) [Pogba, Tunnicliffe] (Manutd.com)
United: Devlin – Fornasier, Thorpe, Wootton, McGinty – Cole (Morrison 46), Pogba, Tunnicliffe, Ajose (Giverin 77) – W Keane, Cofie (Lingard 71)

Utlånade spelare
Drinkwater till Huddersfield, hela säsongen
Possebon till Braga, hela säsongen
Cleverley till Watford, hela säsongen
Brandy till Gillingham, till februari
Cathcart till Watford, till januari
Simpson till Newcastle, till januari
Diouf till Molde, till nyår
Ljajic till Partizan, till nyår
Heaton till Rochdale, till nyår
Gray till Plymouth, till december

¤ Febian Brandy är skadad och är tillbaka i Manchester för rehabilitering. Planen är dock att han ska återvända till Gillingham när skadan är läkt, vilket borde vara innan årsskiftet.

¤ Ben Amos är tillbaka hos United efter en tid i Peterborough, något som jag missade att rapportera förra veckan.

GAMLA UNITEDSPELARE
¤ Inget att rapportera.

VECKANS FRÅGA
Den här veckan har vi dålig fantasi och undrar fortfarande vem eller vilka av Uniteds veteraner som borde få förnyat kontrakt.

VÄRVARTÄVLING
MUSS tycker att det är för få svenska medlemmar i den Skandinaviska supporterklubben och ordnar därför en värvartävling. Värvare kan vinna en MUSS-resa till Manchester eller fina MUSS-souvenirer. Läs mer.

MUSS-RESOR
MUSS reser till Old Trafford för att stödja United i jakten på den 19:e ligatiteln. Fortfarande finns det lediga platser på flera resor. Missa inte chansen att besöka Old Trafford! Läs mer här.

VIDEO

West Ham-United 0-4, höjdpunkter:

Sir Alex Ferguson efter West Ham-United:

Juniormatch, United-West Brom 2-1, höjdpunkter:

THAT’S IT
Är det något som saknas i Veckans United? Vill du tipsa om artiklar vi borde läsa? Har du förslag på en ny omröstning? Skriv en kommentar eller skicka ett mail till Micke.