Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Sir Alex Ferguson: Siffrorna

SIR ALEX FERGUSON [MANAGER 1986-2013]
FAKTA OCH STATISTIK
namnSir Alexander Chapman Ferguson
positionmanager
född1941-12-31 i Govan, Glasgow (Skottland)
period som manager1986-11-06 till 2013-05-19
första match1986-11-08 i Football League Division 1 mot Oxford United (b), förlust 2-0
sista match2013-05-19 i Premier League mot West Bromwich Albion (b)
karriär som spelareQueen’s Park (1957-1960, 31 ligamatcher/15 mål)
St. Johnstone (1960-1964, 37/19)
Dunfermline Athletic (1964-1967, 88/65)
Glasgow Rangers (1967-1969, 41/25)
Falkirk (1969-1973, 96/37)
Ayr United (1973-1974, 18/9)
# Totalt: 311 ligamatcher/170 mål.
karriär som managerEast Stirlingshire (1974) [17 | 10-3-4 | 36-27]
St. Mirren (1974-1978) [151 | 63-39-49 | 252-207]
Aberdeen (1978-1986) [455 | 269-106-80 | 900-364]
Skottland [landslag] (1985-1986) [10 | 3-4-3 | 8-5]
Manchester United (1986-2013) [1498 | 894-337-267 | 2762-1359]
# Siffrorna i hakparentesen visar: [matcher | vinster-oavgjorda-förlorade | gjorda mål-insläppta mål] (samtliga officiella matcher inkluderade).
titlar som spelare
titlar som managerengelsk mästare tretton gånger (1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007, 2008, 2009, 2011 och 2013)
Champions League två gånger (1999 och 2008)
cupvinnarcupen två gånger (1983 och 1991)
FA-cupen fem gånger (1990, 1994, 1996, 1999 och 2004)
ligacupen fyra gånger (1992, 2006, 2009 och 2010)
VM för klubblag en gång (2008)
Interkontinentalcupen en gång (1999)
europeiska supercupen två gånger (1983 och 1991)
Charity/Community Shield tio gånger (1990 [delad seger], 1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008, 2010 och 2011)
skotsk mästare tre gånger (1980, 1984 och 1985)
skotska cupen fyra gånger (1982, 1983, 1984 och 1986)
skotska ligacupen en gång (1986)
# Titlar i kursiv stil med United, övriga titlar med andra klubbar.
meriterBBC Sports Personality of the Year Lifetime Achievement Award 2001
invald i English Football Hall of Fame 2002
LMA Manager of the Decade 1990s
LMA Manager of the Year 1999, 2008 och 2011
LMA Special Merit Award 2009 och 2011
Premier League Manager of the Year 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2003, 2007, 2008, 2009 och 2011
Officer of the Order of the British Empire (OBE) 1983
Commander of the Order of the British Empire (CBE) 1995
Knight Bachelor 1999
# Ferguson har vunnit 38 titlar med United, han vann dessutom tio titlar med Aberdeen och är med 48 titlar totalt den mest framgångsrika managern i brittisk fotbollshistoria.
# Ferguson har längst tid och flest matcher som manager i Uniteds historia.

MANCHESTER UNITEDS RESULTAT I LIGASPEL UNDER SIR ALEX FERGUSON
SÄSONGDIVMHEMMABORTAMÅLPPOS
1986/87FL129102218636294311:a# [1]
1987/88FL14014519747138812:a
1988/89FL138105437945355111:a
1989/90FL138865531146474813:e
1990/91FL13811445865845596:a# [2]
1991/92FL14212729846333782:a
1992/93PL4214521074673184MÄSTARE# [3]
1993/94PL4214611353803892MÄSTARE
1994/95PL42164110657728882:a
1995/96PL3815401036733582MÄSTARE
1996/97PL381252973764475MÄSTARE
1997/98PL38134210457326772:a
1998/99PL381441892803779MÄSTARE
1999/2000PL3815401333974591MÄSTARE
2000/01PL381522964793180MÄSTARE# [4]
2001/02PL38112613338745773:a
2002/03PL381621964743483MÄSTARE
2003/04PL38124311266435753:a
2004/05PL38126110545826773:a
2005/06PL38135112347234832:a
2006/07PL3815221333832789MÄSTARE
2007/08PL3817111054802287MÄSTARE
2008/09PL3816211243682490MÄSTARE# [4]
2009/10PL38161211358628852:a
2010/11PL3818105104783780MÄSTARE
2011/12PL38152213338933892:a
2012/13PL3615031242793785MÄSTARE# [5]
# [1] Inkluderar endast matcher spelade med Alex Ferguson som manager (positionen är emellertid Uniteds slutposition i ligan).
# [2] United straffades med ett poängs avdrag p.g.a. ett massivt spelarbråk (21 spelare inblandade) i hemmamatchen mot Arsenal 1990-10-20 (Arsenal straffades med två poängs avdrag, men vann ändå ligan).
# [3] Alex Fergusons första ligatitel med United.
# [4] Fergusons sjunde ligatitel med United, 2001, var klubbens tredje raka ligatitel. Ferguson blev därmed den första, och hittills enda, managern att leda en klubb till tre raka engelska ligatitlar. United och Ferguson upprepade bedriften åtta år senare.
# [5] Ferguson vann sin 13:e ligatitel med United i sin sista säsong med klubben.
# BORTA: resultat på bortaplan [vunna | oavgjorda | förlorade], DIV: division, FL1: Football League Division 1, HEMMA: resultat på hemmaplan [vunna | oavgjorda | förlorade], M: spelade matcher, MÅL: målskillnad [gjorda mål | insläppta mål], P: poäng, PL: Premier League, POS: position.

MANCHESTER UNITEDS RESULTAT I CUPSPEL UNDER SIR ALEX FERGUSON
SÄSONGFA CUPLEAGUE CUPEUROPAÖVRIGA
1986/87R4 (32)# [A]
1987/88R5 (16)KF
1988/89KFR3 (32)# [B]
1989/90VINNARER3 (32)# [C]
1990/91R5 (16)final[CWC] VINNARE[CS] DELAD SEGER# [D]
1991/92R4 (32)VINNARE[CWC] R2 (16)[SC] SEGER
1992/93R5 (16)R3 (32)[UC] R1 (64)
1993/94VINNAREfinal[CL] R2 (16)[CS] SEGER# [E]
1994/95finalR3 (32)[CL] grupp (16)[CS] SEGER
1995/96VINNARER2 (64)[UC] R1 (64)
1996/97R4 (32)R4 (16)[CL] SF[CS] SEGER
1997/98R5 (16)R3 (32)[CL] KF[CS] SEGER
1998/99VINNAREKF[CL] VINNARE[CS] förlust# [F]
1999/2000R3 (32)[CL] KF[CS] förlust
[SC] förlust
[ESA] SEGER
[FWC] grupp (8)
# [G]
2000/01R4 (32)R4 (16)[CL] KF[CS] förlust
2001/02R4 (32)R3 (32)[CL] SF[CS] förlust# [H]
2002/03R5 (16)final[CL] KF
2003/04VINNARER4 (16)[CL] R2 (16)[CS] SEGER
2004/05finalSF[CL] R2 (16)[CS] förlust
2005/06R5 (16)VINNARE[CL] grupp (32)
2006/07finalR4 (16)[CL] SF
2007/08KFR3 (32)[CL] VINNARE[CS] SEGER
2008/09SFVINNARE[CL] final[CS] SEGER
[SC] förlust
[FWC] VINNARE
2009/10R3 (64)VINNARAE[CL] KF[CS] förlust# [I]
2010/11SFKF[CL] final[CS] SEGER
2011/12R4 (32)KF[CL] grupp (32)
[EL] R3 (16)
[CS] SEGER
2012/13KFR4 (16)[CL] R2 (16)
# [A] United var redan utslagna ur ligacupen när Alex Ferguson tog över.
# [B] Efter Heyselkatastrofen blev engelska klubbar avstängda från spel i de europeiska cuperna i fem år. United skulle ha kvalificerat sig för spel i UEFA-cupen 1988/89.
# [C] FA-cupsegern var Uniteds första titel med Alex Ferguson som manager. Triumfen kom i Fergusons fjärde säsong i klubben.
# [D] United delade segern i Charity Shield med Liverpool.
# [E] United vann också ligan den här säsongen och vann därmed sin första ”dubbel”. Alex Ferguson blev därmed första manager att vinna dubbeln både i Skottland och i England.
# [F] United och Ferguson vann ligan, FA-cupen och Europacupen den här säsongen – en historisk trippel.
# [G] United ställde inte upp i FA-cupen den här säsongen, för första gången sedan 1888/89. Detta berodde på att United, mer eller mindre, tvingades ställa upp i klubblags-VM för att hjälpa Englands, sedermera fruktlösa, kampanj för att få arrangera VM 2006.
# [H] Uniteds första titellösa säsong under Ferguson sedan 1988/89.
# [I] Detta var första gången som Ferguson försvarade en cuptitel med United och också första gången som United försvarade en cuptitel.
# Siffran inom parentes anger hur många klubbar som var kvar i turneringen när den omgång som United blev utslagna i inleddes (siffran anges inte för kvartsfinaler, semifinaler och finaler, då antalet lag i dessa fall är en självklarhet).
# Då ett gruppspel inleder en turnering räknas efterföljande utslagningsomgång som omgång 2.
# CL: UEFA Champions League, CS: FA Charity Shield/FA Community Shield, CWC: European Cup Winners’ Cup, EL: Europa League, ESA: European/South American Cup (Intercontinental Cup), EUROPA: europeiska turneringar (UFEA Super Cup exkluderad, redovisas istället under ”ÖVRIGA”), FA CUP: FA Challenge Cup, FWC: FIFA Club World Cup/FIFA Club World Championship, grupp: gruppspel, KF: kvartsfinal, LEAGUE CUP: Football League Cup, R1: omgång 1, R2: omgång 2, R3: omgång 3, R4: omgång 4, R5: omgång 5, SC: UEFA Super Cup, SF: semifinal, UC: UEFA Cup, ÖVRIGA: övriga turneringar.

MANCHESTER UNITED: SAMMANSTÄLLNING AV RESULTAT UNDER SIR ALEX FERGUSON
TURNERINGMAT.VUN.OAV.FÖR.G. MÅLI. MÅL
Premier League8085271671141620697
Football League Divison 1225977058319227
ALLA LIGAMATCHER10336242371721939924
FA Challenge Cup12080221823093
Football League Cup97621025178107
FA Charity/Community Shield164752222
UEFA Champions League2021105240352186
European Cup Winners’ Cup13841208
UEFA Cup404022
UEFA Europa League410367
UEFA Super Cup310223
ALLA EUROPAMATCHER2261206046382206
FIFA Club World Cup/Championship5311107
European/South American Cup110010
TOTALT149889433726727621359
# Redovisningen av ”alla Europamatcher” inkluderar matcher i UEFA Champions League, European Cup Winners’ Cup, UEFA Cup, UEFA Europa League och UEFA Super Cup.
# CL: UEFA Champions League, EC: European Champions Clubs’ Cup, FL1: Football League Division 1, FÖR.: förlorade matcher, EL: Europa League, G. MÅL: gjorda mål, ICF: Inter-Cities Fairs Cup, I. MÅL: insläppta mål, MAT.: spelade matcher, OAV.: oavgjorda matcher, PL: Premier League, UC: UEFA Cup, VUN.: vunna matcher.

Fotnot: Det återstår två matcher av Fergusons karriär. När dessa är avklarade landar Ferguson på 1500 matcher. Jag vet inte om det nödvändigtvis är symboliskt men episkt är det hur som helst.