Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Ryktesbörsen: Kane och Pedro

  • West Brom har värvat Salomon Rondon från Zenit. Rondon blir klubbens dyraste värvning någonsin. [West Brom]
  • Mirrors John Cross skriver att Manchester United har hört sig för angående Harry Kane och om man får någon som helst indikation på att en värvning är vidare ska man gå vidare. [Mirror]
  • Louis van Gaal verkar dock inte överdrivet intresserad av att värva en anfallare: ”Nej, det är ingen speciell sak för mig. Det är mer i media. […] Anfallaren är Wayne Rooney och vi har också Hernandez, Januzaj och Wilson. […] Men när vi kan köpa en annan anfallare, som har många kvaliteter, mer än våra spelare, då köper vi.” [Guardian]
  • Att Barcelonas Pedro ska gå till United känns mest som en tidsfråga. Enligt Marca kommer Pedro att, om inget chockerande händer i sista stund, göra sin sista match för Barcelona i Uefa Super Cup imorgon kväll. [Marca]
  • Någon mittback tycks det inte bli. ”Nej, vi har tre mittbackar,” säger Van Gaal och pratar om den högra positionen i mittförsvaret. ”Vi har McNair, Jones och Smalling. Men om han är mycket bättre än dem så är det möjligt.” [Guardian]