Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Notiser: Stoichkov sågar Van Gaal; ny sponsor

  • Chelsea protesterade mot Thibaut Courtois utvisning mot Swansea. Det hade man ingenting för, FA:s regelkommission kom fram till att utvisningen var korrekt. Därmed kvarstår Courtois en match långa avstängning. Denna kommer att avtjänas när Chelsea möter Manchester city borta på söndag. [FA]
  • Att Hristo Stoichkov och Louis van Gaal inte är bästa vänner är ingen hemlighet. Bulgaren avråder nu Pedro från att flytta till Manchester United: ”Jag skulle aldrig vara under order från den här holländaren. Om [Pedro] går dit skulle han inte längre vara en fotbollsspelare. Han förstör klubbar, han gjorde det med Barcelona och efter det tog det år att bygga.” Stoichkov säger också att Uniteds premiär mot Tottenham var ”katastrofal”. [BBC]
  • Manchester United har annonserat en ny sponsor. Nexon blir klubbens officiella partner för social fotbollsgaming i Korea. [Manchester United]
  • Stoke har gjort klart med Xherdan Shaqiri från Inter. Shaqiri kostade tolv miljoner pund och blir klubbens dyraste värvning någonsin. Stoke är därmed den klubb i Premier League som har flest Champions League-vinnare i truppen. [Stoke]