Konferenssamtal med Woodward: Fokus på akademin

Ed Woodward, tillsammans med andra i ledande ekonomiska positioner, höll idag konferenssamtal med investerare. Detta i samband med att Manchester United tidigare under dagen presenterade det ekonomiska resultatet för det tredje kvartalet och de första nio månaderna i räkenskapsåret 2015/16. Här är en sammanfattning av vad som sades (åsikter som uttrycks är de som förmedlades under samtalet, inte undertecknads åsikter).

 • Fokus på unga spelare: I Woodwards inledande sammanfattning fokuserade han först på Uniteds unga spelare. Totalt har 15 spelare från U21 spelat mer än 130 gånger i a-laget. Marcus Rashford och hans succéinledning framhålls. Rashford, Lingard och Borthwick-Jackson är egna spelare som regelbundet spelar i a-laget. United vann U21-ligan den här säsongen och har vunnit titeln fyra gånger på fem. Starkt, framför allt med tanke på att så många U21-spelare spelar i a-laget. Traditioner med egna spelare i a-laget fortsätter. Nicky Butt har anställts för att leda akademin. Akademin är klubbens hjärta, det är i klubbens DNA. En fördel med en framgångsrik akademi är att det kan bidra till att minska utgifterna för spelarövergångar.
 • A-laget: Woodward nämner inget om a-lagets resultat.
 • Höjdpunkter: Nya och förnyade sponsoravtal nämns som höjdpunkter för perioden. Evenemang kallade I Love United hålls runt om i världen. Verksamheten drivs i London, Manchester och Hongkong. Utveckling av app och hemsida fortlöper, uppdatering förväntas i september.
 • Champions League: Matchdagsintäkter påverkas marginellt om United missar Champions League. Intäkter för broadcasting är ungefär 30 miljoner pund mindre i Europa League, med kvartsfinal som budgeterad prestation. Totalt bedöms kostnaden för att missa Champions League vara ett högt ensiffrigt miljonbelopp i pund.
 • Tillväxt: Fortfarande finns stora möjligheter för tillväxt. Digital media nämns. Klubbens finansiella position ger klubben möjlighet att investera om så önskas.
 • Adidas: Ingen påverkan nästa säsong ifall United missar Champions League. Den klausul som finns gäller om United två år i rad missar gruppspelet i Champions League. Då blir det ett avdrag på 30 procent, vilket i så fall skulle räknas över hela avtalsperioden.
 • Chevrolet: Förutom avtalet med Adidas är det bara kontraktet med Chevrolet som har en prestationsbaserad klausul. Detta dock bara om United degraderas från Premier League och ”det är inget som håller oss vakna på nätterna”.
 • Megastore: Exakta siffror för klubbens Megastore meddelas inte. Totalt är intäkterna 11,5 miljoner pund för souvenirer med mera, där Megastore är en stor del. Numer är souvenirförsäljningen helt i Uniteds drift, tidigare drevs butiken av tredje part. Man är nöjda med prestationen.
 • Turnén: Lägre intäkter jämfört med förra året, då det bara blir två matcher. Biljettintäkter är större i USA men sponsorintäkter är större i Asien. Totalt är det ungefär lika och variationen beror på antalet matcher.
 • Spelarinvestering: Mer pengar ger större kostnad för spelare. Förväntas stabiliseras en aning framöver men det kommer att variera. Kommer investera så som krävs för att kunna slåss om titeln.
 • Kostnad för anställda: Ingen förändring på bonusar. Typiskt är personalkostnaden dyrare under det fjärde kvartalet på grund av diverse bonusar. Inget konstigt.
 • Konkurrens: Det är tuffare konkurrens nu. Det började med att Chelsea och Manchester city fick nya ägare. Ökade intäkter, framför allt tevepengar, gör alla andra klubbar mer konkurrenskraftiga (de extra pengarna påverkar mer hos de klubbar som har mindre intäkter). För att bevara konkurrensfördelen satsas till exempel på akademin, idrottsvetenskap och medicinska faciliteter. Det gäller att titta på varje liten bit för att få ut en procent extra.
 • Van Gaal: Det ställdes inga frågor om Louis van Gaals framtid under samtalet.

Konferenssamtalet går att lyssna på i efterhand här.


MANCHESTERGUIDE
Manchester United Supporters Club Scandinavia är Manchester Uniteds officiella supporterklubb i Skandinavien. Muss.se är supporterklubbens svenska kanal. Vi producerar redaktionellt innehåll på och informerar om supporterklubbens aktiviteter.
© 2021 MUSS.SE   •   OM MUSS & MUSCS   •   HJÄLP MUSS   •   OM MUSS.SE   •   BLI SKRIBENT   •   INTEGRITETSPOLICY   •   KONTAKTA OSS