Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Matchdagsblogg: Leicester City – Manchester United (Jag fångade en räv en dag)

Välkommen till denna matchdagsblogg där vi följer Leicester City – Manchester United. Vi bjuder på uppsnack, laguppställningar, matchreaktion och matchfakta.


Senast uppdaterad: 2017/12/23 23:44


2017/12/23 12:27

Leicester City – Manchester United 2-2 (1-1)

Premier League, omgång 19 • 2017-12-23, 20.45 • Filbert Way, Leicester • publik: 32 202 • domare: Jon Moss

1-0 (27) Jamie Vardy, 1-1 (40) Juan Mata (Lingard), 1-2 (60) Juan Mata, 2-2 (90+3) Harry Maguire

Manchester United

De Gea; Lindelöf , Jones, Smalling, Young; Matic , Pogba; Mata (Mkhitaryan 83), Lingard (Herrera 76), Martial (Rashford 71); Lukaku

Avbytare: Romero, Rojo, Shaw, Ibrahimovic

Leicester City

Schmeichel; Simpson (Amartey 57 (73)), Maguire, Morgan, Fuchs; Iborra (Okazaki 67), Ndidi; Mahrez , Albrighton , Gray (Chilwell 80); Vardy

Avbytare: Hamer, Dragovic, King, Slimani

Updated: 2017/12/23 23:08
 • 0
 • Share

God jul!

Och med detta stänger vi matchdagsbloggen för den här gången.

Vill ni har mer United så har Marcus skrivit snackisar och Mats har bloggat. Och över på vloggen håller Björn och Gustav låda…

Spelarbetyg kommer senare ikväll.

På annandagen tar vi nya tag mot Burnley. I och med Chelseas poängtapp tidigare idag har vi fortfarande grepp om andraplatsen.

God jul!

 • 0
 • Share

Mourinho skyller på barnsliga beslut

José Mourinho har haft sin presskonferens efter kvällens poängförlust. Managern är inte på gott julhumör.

”Ibland tar du en poäng och säger okej, det var svårt att ta [poängen]. Så var inte fallet. Det var enkelt att vinna den här matchen. Vi förlorade två poäng.”

Ni missade ett par chanser…

”Två?! Mycket mer än det. Ja, det är frustrerande. Det var enkelt att döda matchen. Men inte bara målen vi missade, några enkla vägar att kontra där vi tappade bollen enkelt. De sista minuter tillät vi dessutom motståndaren att slå in bollar i boxen och vi kunde inte försvara det sista inlägget. Vi straffades av våra misstag [offensivt och defensivt].”

Smalling var skadad i slutet, fick du inte ut dina beslut till laget?

”Jag hade chansen att prata med Ashley Young och berätta för honom hur laget skulle vara i position efter Smallings skada. Men jag tycker en brist på mognad, jag kunde inte stoppa matchen. Spelarna klarade inte det. Vi hade barnsliga misstag framför mål. Det var inte bara missarna, det var också om beslut.”

Mycket märkligt. Smalling var trots allt liggande en bra tid, Mourinho borde då ha haft gott om tid att organisera laget.

Dina råd kom inte fram?

”Nej.”

Borde ni ha fått en straff?

”Ni vet att våra spelare… jag vet inte ordet… i andra kulturer kallas de intelligenta spelare. I England beror det på spelaren och klubben. Förra säsongen fick Rashford en enkel straff mot Swansea och dödades. Jag vet inte om det var straff eller inte men Moss var bra. […] Om inte Marcus var intelligent som andra… så är det…”

Om barnsliga misstag: ”Vissa spelare har barnsliga beslut och tid ger dem mognad och bättre beslut. Men vissa spelare behåller de barnsliga besluten hela karriären. Det beror på. Scott McTominay har fortfarande mycket att lära. Han är en unge som förra året spelade med ungar. Men inga barnsliga beslut. Vissa fattar barnsliga beslut hela karriären.”

Kapten Pogba: ”Det kunde vara en extra motivation för honom. Inget speciellt. Han är ung och kommer från klubbens akademi och har kapacitet att vara kapten i framtiden.”

Mourinho blev sedan riktigt upprörd efter en följdfråga som – om jag uppfattade rätt – handlade om att Pogba var kapten.

”Tror du att jag oroar mig för det nu?”

 • 0
 • Share

Mourinho: Barnsliga misstag i en match som var enkel att vinna

José Mourinho var givetvis inte på bra humör när han i Sky Sports skulle sammanfatta dagens match. De missade chanserna kritiseras förstås men Uniteds manager är även besviken på defensiven och beslutsfattandet i laget.

Hur kunde ni inte vinna?

”Jag vet inte. Jag vet inte. Vi vann inte för att vi missade otroliga chanser. Skämtchanser, skulle jag säga. I den sista sekunden gjorde vi ett stort defensivt misstag. Det är en samling av misstag i en match som är enkel att vinna. Jag sa det till spelarna i halvtid, en enkel match att vinna.”

Även första målet var ett misstag…

”Ja, givetvis. För mittfältarna täckte inte ytorna mellan linjerna, Jones var tvungen att går fram till en yta som inte var hans. Men laget spelade bra och kvitterade före paus. Som vi alla vet borde resultatet vara fyra, fem, sex. Men resultatet är sanningen. Ibland straffas du. Det kunde ha blivit 2-1 även med våra chanser framför mål.”

Hur mår du?

”Jag känner mig fantastisk. […] Allvarligt. En sak är att vara arg som manager, en annan är att känna sig bra som en man.

”Vi straffades av våra misstag. Vad mer kan jag säga. En enkel match att vinna. Med chanserna vi missade, inte bara chanserna, även hur vi tappade bollinnehavet. I slutet [är vi] omogna, för Smalling kommer ut från matchen. Spelarna på planen reagerar inte på det och analyserar inte matchen. Barnsliga i vår box. Vi straffas i en match som var enkel att vinna.”

Men inte bara spelarna får kritik ikväll. I Sky Sports studio, där Thierry Henry och Jamie Redknapp satt, kritiseras Mourinhos val att byta in Ander Herrera för Jesse Lingard när United var elva spelare mot tio.

 • 0
 • Share

Leicester – United 2-2

Den säkra och självklara segern blev bara till en poäng, sedan Maguire kvitterat för Leicester på tilläggstid.

Efter Vardys ledningsmål hade United annars vänt till 2-1 genom två mål av Juan Mata men vad hjälpte väl det.

I slutändan kan vi skylla på målsumperi. Anthony Martial, Jesse Lingard och Marcus Rashford brände alla lägen där det måste vara mål. Rashford är till viss del ursäktad, då han drogs ner av Leicester målvakt.

Uniteds chanser hjälptes annars då Daniel Amartey drog två korkade varningar. Men med elva mot tio valde José Mourinho att backa hem. Efter tre byten passade också Chris Smalling på att bli skadad och det var en haltande Smalling som inte hängde med Maguire i slutsekunden.

Två bortkastade poäng.

 • 0
 • Share

Ready to go

Då så, då kör vi. Årets sista bortamatch.

Come on United!

 • 0
 • Share

Snart vänder det

Dryga kvarten kvar tills den sista matchen i omgång 19 sparkar igång. Manchester United har en hel del att bevisa efter debaclet mot Bristol City senast, medan Leicester försöker repa mod även de. Claude Puels mannar föll, som vi tidigare konstaterat, med 0-3 hemma mot Crystal Palace senast och imponerade inte då.

Omgång 19 indikerar samtidigt att halva ligan nu är avverkad. Nu har alla lag mött varandra och nu intensifieras jul- och nyårsschemat. Med tre dagar till Boxing day blir det också intressant att se hur länge nyckelspelarna matchas, om matchbilden talar till Uniteds fördel.

 • 0
 • Share

Mourinho bekräftar

José Mourinho har talat med MUTV, där han bekräftar att Victor Lindelöf spelar högerback. Han hänvisar till att Lindelöf spelade där i EM förra året, vilket vi som svenskar vet inte stämmer. Personligen tror jag att han menar att Lindelöf spelade där när Sverige vann U21-EM 2015, vilket han ju gjorde.

Samtidigt berättar Mourinho också att Matteo Darmian är skadad. Exakt vad det skall röra sig om för skada framgår dock inte än, så det får vi återkomma om när (om…) United bekräftar vad det är för typ av skada.


 • 0
 • Share

Tankar om elvan

Manchester United lär spela 4-2-3-1 med laget som presenterats. Lindelöf får göra sin första start som högerback i klubben, i övrigt ser backlinjen ut som i förra ligamatchen med Smalling, Jones och Young.

Pogba är tillbaka bredvid Matic, som väntat, och offensivt blir det Mata, Lingard och Martial med Romelu Lukaku som forward. En offensiv fyra vi känner igen, och som med rätt leverans från Pogba kan göra stor skada.

Noterbart är att det idag fanns plats för Henrikh Mkhitaryan på bänken. Tillsammans med Rashford och Ibrahimovic är armeniern med som offensivt alternativ. Är detta början på vägen tillbaka för nr 22? Kommer han upp i klassen han höll i början av säsongen kan han göra rejält med nytta för United. Låt oss hoppas att han gör det.

 • 0
 • Share

Vi är unika


 • 0
 • Share

Leicesters elva

Och även hemmalaget har twittrat ut sin elva för kvällen. En ganska väntad sådan om ni frågar mig.


 • 0
 • Share

Dagens elva

Manchester United har producerat en startelva till kvällens match. Något överraskande får man säga att det är att Victor Lindelöf spelar till höger i en fyrbackslinje.

Detta förutsatt att Mourinho inte väljer en fembackslinje med Lingard som wingback.


 • 0
 • Share

Pogba jagar 31:a raka

Om en kvart har vi kvällens startelva. Sker inget oförutsett är Paul Pogba en av spelarna. Det är goda nyheter, då Pogba i stort sett garanterar att United inte förlorar. Med Pogba har United, i Premier League, den här säsongen sju vinster och en oavgjord. Förra säsongen avslutade United ligaspelet med tretton vinster och sju oavgjorda i de matcher som Pogba startade.

Pogba har alltså 20-10-0 i de 30 senaste Premier League-matcherna som Pogba har startat. (Inte Manchester city-bra, förvisso, men helt klart mästartakter en normal säsong.)

Annars noterar vi att Tottenham har 1-0 borta mot Burnley i halvtid. Står sig resultatet går Tottenham förbi Arsenal (och Burnley) i tabellen. Det har mestadels handlat om Dele Alli. Till att börja med borde han ha varit avstängd. Sedan borde han ha blivit utvisad för en stygg tackling. Vidare är straffen (på vilken Harry Kane gör mål) som Alli fixar högst kontroversiell.

Updated: 2017/12/23 19:33
 • 0
 • Share

Startelvor om 30

Dan före dan fortsätter. I fotbollsväg leder Tottenham borta mot Burnley i halvtid.

Det är dock bara 30 minuter kvar tills startelvorna i kvällens huvudmatch kommer. För United lär den inte vara speciellt lik elvan som startade i förlustmatchen mot Bristol City. Det skall dock bli oerhört skönt att se Paul Pogba tillbaka i Premier League. För det måste vi kunna räkna med, att han bilder mittfältspar med Nemanja Matic. Förhoppningsvis kan det få fart på Uniteds anfallsspel igen, United med Pogba är ett helt annat lag än det utan.

Ur svensk synvinkel skall det bli intressant att se vilken roll de båda svenska får. Jag gissar på bänk för båda. Lindelöf verkar ligga efter Smalling och Jones i ranking, och även om Mourinho (som vi skrivit om tidigare) meddelat att Zlatan och Lukaku kan spela samtidigt tror jag inte skåningen övertygade tillräckligt för att få gå in från start idag. Men snart vet vi.

 • 0
 • Share

Zlatan närmar sig startelvan

”Ja, [Zlatan Ibrahimovic] är ett alternativ,” svarade José Mourinho, när han på den andra delen av gårdagens presskonferens fick en fråga om Zlatan nu är ett alternativ för startelvan.

”Han spelade en timme, lite till. Han kan givetvis vara redo att spela en match. 90 minuter är antagligen för mycket, det beror på matchen.

”Jag tycker ja, jag tycker att han är redo att starta.”

Kan han spela som nummer 10?

”Han spelade där senaste matchen, i perioden i andra halvlek när vi ersatte Daley Blind med Romelu Lukaku. Lukaku spelade nummer 9 och Zlatan nummer 10. Det var i perioden när hans energi gick ner. Men det finns ytor där en nummer 10 spelar och där Ibra känner sig bekväm och spelade även när han var en nummer 9.”

Annars försökte journalisterna mestadels trigga Mourinho att gnälla på spelschemat över julen. Managern gick dock bara halvt i fällan, så det hela blev inte så värst intressant. Men om det skulle gå dåligt för United kan det säkert komma på tal.

 • 0
 • Share

Lätta poäng för city, oavgjort i ångestmatch

Brighton – Watford 1-0

Brighton tog tre tunga poäng hemma mot ett Watford som sjunker i tabellen efter en bra höst. Pascal Gross gjorde matchens enda mål efter 64 minuter.

Manchester city – Bournemouth 4-0

Manchester city gjorde det förväntade, det vill säga hemmaslog Bournemouth. Sergio Aguero blev tvåmålsskytt medan Danilo och Raheem Sterling gjorde varsitt. Pep Guardiolas mannar är nu 14 poäng före United inför kvällens match i Leicester.

Southampton – Huddersfield 1-1

Delad poäng i mittenmötet. Charlie Austin förde Southampton till en 1-0-ledning i 24:e minuten medan Huddersfields Laurent Deportie kvitterade i andra halvlek. Två förlorade poäng för bägge lagen.

Stoke – West Bromwich 3-1

Stoke tog tre blytunga poäng i bottenstriden mot ett West Bromwich som fortsatt har det tungt under Alan Pardew. Joe Allen, Eric Choupo-Moting och Ramadan Sobhi gjorde målen för Stoke medan Salomon Rondon gjorde mål för bortalaget. Stoke upp på fjortonde plats, West Bromwich kvar på nittonde.

Swansea – Crystal Palace 1-1

Oavgjort i ångestmatchen i Wales. Luka Milivojevic gjorde 0-1 på straff innan Jordan Ayew kvitterade för Swansea. Timothy Fosu-Mensah blev kvar på bänken hela matchen för Crystal Palace.

West Ham – Newcastle 2-3

Newcastle är tillbaka på vinnarspåret. Marko Arnautovic förde upp West Ham i en tidig ledning innan skatorna gjorde tre raka mål genom Henri Saivet, Mohamed Diame och Christian Atsu. Andre Ayew reducerade för West Ham och brände dessutom en straff.

 • 0
 • Share

Inte idag heller

Det har spelats knappt 70 minuter mellan City och Bournemouth. City leder med 2-0 och dominerar så klart matchen. Det fanns inget stort hopp om att Bournemouth skulle knipa poäng, och så kommer inte heller bli fallet. Det vågar jag satsa mycket pengar på, utan att för den sakens skull göra det.

Gällande Uniteds match så har Claude Puel bekräftat att Robert Huth och Unitedprodukten Matty James kommer missa kvällens match. Mer information om matchen kommer ju närmare vi kommer avspark.

 • 0
 • Share

Hängslen och livrem från Pep

Pep Guardiola tar inga risker när Manchester city ska försvara en redan gigantisk ligaledning hemma mot Bournemouth. Ett ordinarie lag ställs på benen, där det kanske mest uppseendeväckande är att Vincent Kompany åter är frisk och att Gabriel Jesus får ge plats åt Sergio Aguero i anfallet. I bortalaget Bournemouth återfinns ingen Jermaine Defoe.Övriga matcher som drar igång nu klockan 16.00:

Brighton – Watford

Southampton – Huddersfield

Stoke – West Bromwich

Swansea – Crystal Palace (Timothy Fosu-Mensah på bänken)

West Ham – Newcastle

 • 0
 • Share

Positiv start med Unitedögon

Omgång nummer 19 har inletts med två resultat som får anses som positiva för United.

Först spelade Liverpool och Arsenal oavgjort igår, i en match som sannolikt inte var god för vare sig Wengers eller Klopps hälsa.

Och dagens första match, den mellan Everton och Chelsea, slutade mållöst. De tre som alltså inför omgången låg på platserna direkt efter United tog alltså endast en poäng var. Vid Unitedseger ikväll får vi fira jul med fem poängs marginal til tredjeplatsen, och hela nio ner till plats nummer fyra. Något som bör vara motivation så god som någon för Mourinhos pojkar.

 • 0
 • Share

Avgjort i Spanien?

Barcelona gick segrande ur dagens tidiga El Clasico. Katalanerna slog Real Madrid borta med 3-0 efter en mållös första halvlek. Allt hände egentligen sista 45. Luis Suarez (Patrice Evras kompis, ni vet) gjorde 1-0 i 54:e. Real fick sedan Dani Carvajal utvisad i 63:e, varpå Lionel Messi satte 2-0 till gästerna på den efterföljande straffen. 3-0 kom sedan på stopptid genom Aleix Vidal. Barcelona är nu 14 poäng före Real (som har en match mindre spelad på grund av klubblags-VM) inför julpausen.

 • 0
 • Share

Blind och Darmian stannar hemma

Manchester Evening News publicerar som brukligt sin lista över spelare som rest till bortamatcherna. Till Leicester, drygt 17 mil från Manchester, tar United flyget.

Truppen som rest:

David de Gea, Sergio Romero, Joel Pereira, Phil Jones, Marcos Rojo, Chris Smalling, Victor Lindelöf, Ashley Young, Luke Shaw, Paul Pogba, Ander Herrera, Scott McTominay, Nemanja Matic, Jesse Lingard, Juan Mata, Henrikh Mkhitaryan, Anthony Martial, Romelu Lukaku, Zlatan Ibrahimovic, Marcus Rashford.

Det betyder att en av spelarna, förutom en av målvakterna, får se matchen från läktaren. Ashley Young kan vara en man för högerbacken om Luke Shaw tar plats ute till vänster.

Matteo Darmian och Daley Blind är kvar hemma i Manchester. En förmodad reaktion på onsdagens cupfiasko kan vi anta. Axel Tuanzebe är, ånyo, inte med i matchtruppen. Svagt, med tanke på att ovanstående duo fattas.

Updated: 2017/12/23 14:52
 • 0
 • Share

Hakar Chelsea på?

Först ut i dagens Premier League-omgång är som sagt Everton och Chelsea. Manchester United-bekantingarna Michael Keane och Morgan Schneiderlin får förtroendet av Big Sam Allardyce medan Wayne Rooney inte får plats i matchtruppen.

I bortalaget Chelsea, som är piskat att vinna för att inte ge Manchester United ett större försprång i kampen om andraplatsen är Alvaro Morata avstängd. Det gör att Eden Hazard startar på topp.

 • 0
 • Share

Rävjakt i afton

Dan före dopparedan är här och för vänner av engelsk fotboll är det förstås något av julafton redan idag. Manchester United avslutar en hektisk PL-lördag med att möta Leicester borta på King Power Stadium med avspark klockan 20.45. Före det ska de övriga 18 lagen i ligan visa upp sig, och vi kommer att följa matcherna här dagen lång. Primärt följer vi förstås de tv-sända matcherna, men vi kommer även att bevaka de övriga matcherna i Premier League.

De tv-sända matcherna i Premier League:

13.30: Everton – Chelsea

16.00: Manchester City – Bournemouth

18.30: Burnley – Tottenham

20.45: Leicester City – Manchester United

Utöver dessa bjuds det också på Real Madrid – Barcelona (med den oortodoxa avsparkstiden 13.00) och Juventus – Roma klockan 20.45.

Vi som hänger med er på bästa Kalle Moraeus-vis idag heter Marcus Beijar, Gustav Brinck-Larsen och Mikael Österdahl.

Updated: 2017/12/23 12:53
 • 0
 • Share