Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Solskjaer ny manager – så tycker Norge

Embed from Getty Images

Muss.se är den svenska grenen av Manchester United Supporters Club Scandinavia, vilket som namnet antyder är den skandinaviska supporterklubben till Manchester United. Vi har ett tätt samarbete med våra norska kollegor på United.no, till exempel så tecknas medlemsskap i supporterklubben via den sidan och det är även där vi säljer resor.

Förståeligt nog har våra norska kollegor haft en exalterande och fullspäckad dag då vi för första gången har fått en norrman som manager i vår klubb, men vi ville ändå försöka få en känsla av hur det känns för dem en dag som denna. På eftermiddagen fick vi till slut möjlighet att prata en stund med Dag Langerød, som är chefredaktör på united.no, och detta är vad han hade att säga.

Hur är stämningen bland norska Unitedfans efter att Solskjaer fått ta över?

De fleste er veldig positive. Supporterklubben har fått mange nye medlemmer, vi har solgt mange ekstra reiser til Manchester, og da vi hadde en videosending onsdag var det nesten utelukkende positive reaksjoner i kommentarfeltet. Tidligere var det alltid en del negativitet, uansett om saken var positiv. Samtidig synes jeg at mange har et edruelig forhold til det hele – altså, de vet at Solskjær kanskje ikke har den formelle kompetansen, men de anerkjenner ham som en United-legende, en som vet hva United handler om og som det derfor blir veldig spennende å følge i United.

Hur förvånad är du över att han nu faktiskt är Unitedmanager, om än bara tillfälligt?

Det er helt vanvittig. Jeg tar meg selv i å riste på hodet gjentatte ganger selv om jeg vet det har skjedd. Det kan være at jeg er innom muss.se eller en annan nettside – og så ser «Solskjær er United-manager». Det er nesten uvirkelig. Husk: Han ble nummer to i den norske eliteserien. Han lyktes ikke i Cardiff. Og så er han plutselig sjef i verdens største klubb, vår klubb.

Ni som sett honom mer i Eliteserien, hur kan vi förvänta oss att han ställer upp laget?

Det har vel vært en slags 4-2-3-1-formasjon eller kall det gjerne 4-3-3. Han sa før sesongen at de måtte bli mer positive og angrepsvillige. I Molde har de brukt stortalentet, 18 år gamle Einar Braut Håland på topp, og to raske kantspillere, begge såkalte innoverkanter [svenska: inverterade yttrar]. Bak spissen har de brukt tidligere United-spiller Magnus Wolff Eikrem. Til en viss grad kunne man kanskje tenke at Håland likner på Lukaku, Wolff Eikrem blir Pogba i United og kantspiller Eirik Hestad blir Mata.

Embed from Getty Images

Det er også verdt å merke seg at han i løpet av sesongen har gått fra å bruke en stor og fysisk defensiv midtbanespiller til å bytte ham ut mot en mer bevegelig midtbanespiller. Enkelt byttet ut med United kan man kanskje si at det ville vært som å starte sesongen med Matic og så bytte ham ut med Ander Herrera.

Molde har gått fra å være omstendelige tidligere under Solskjær til å bli mer direkte og gjennombruddshissige nå. De scoret soleklart flest mål i Norge denne sesongen, og ingen hadde bedre toppnivå. De herjet med Zenit St. Petersburg spillemessig på hjemmebane i Europa League, slo Rosenborg også klart og Brann to ganger. De var Norges beste lag i høst.

Utfordringen har vært det defensive. Blir spennende å se om dette faktisk er overførbart til United.

Tror du att han har en chans att få stanna längre än bara den här säsongen, eller blir det Molde till sommaren igen?

Jeg tenkte først at han ofrer Molde til fordel for United, men at han kanskje får en deal som gjør at han er sikret en posisjon i klubben videre. Nå r han bare lånt ut ut sesongen, og da er dette en fin mulighet for ham, før han så reiser hjem igjen. Går det bra så blir han attraktiv for andre, og hva gjør f.eks United om Pochettino ikke er tilgjengelig og Solskjær har gjort det bra? Om det går dårlig så tror jeg at han fint kan reise hjem likevel. Størsteparten av skylda vil ligge på andre enn ham.

Vad förväntar du dig från United resten av den här säsongen?

Jeg tror ikke vi vinner Champions League. Jeg tviler på at vi slår ut Paris St. Germain. Jeg tviler også på om vi klarer 4. plassen. Jeg håper vi blir konkurransedyktige igjen under Solskjær, og at vi tør å angripe også mot flere av de beste. Det er bra hvis vi klarer å tette luka til 4. plassen, men det skal vel vanskelig skje at vi faller lengre enn 6. plassen – hvis Solskjær klarer å trykke på noen riktige knapper.

Res med oss till Manchester!