Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Inför: LASK Linz – Manchester United

Embed from Getty Images

Den första åttondelsfinalen mellan LASK Linz och Manchester United spelas inför tomma läktare under torsdagskvällen. Det är när det här skrivs fortfarande oklart vilket lag United åker med till Österrike, men oavsett vad kommer United gå in i dubbelmötet som stora favoriter.

Manchester United

Det går inte att påstå att det är Manchester Uniteds match som står i fokus när man ska åka till Österrike för att ta sig an LASK Linz för allra första gången. Utbredningen av Corona-viruset fortsätter sprida sig över Europa och det gör att de österrikiska myndigheterna tagit det säkra före det osäkra och inte tillåter publik på matchen.

Hur det blir framöver är omöjligt att besvara just nu, men min personliga gissning är att det kan bli en vana att se Manchester United spela inför tomma läktare under säsongsavslutningen.

Om vi ska återgå till det sportsliga så har Manchester United en träningstrupp klar. BBC:s Simon Stone var tidigt på plats under träningen och meddelade via Twitter att Paul Pogba, Anthony Martial, Jesse Lingard och Diogo Dalot inte synts till. Därmed inte säkert att dom inte kommer vara med i matchtruppen, men det går kanske att utesluta en comeback från Paul Pogba redan till torsdagen i alla fall. En som däremot var med på träningen var Phil Jones, som tydligen varit skadad den senaste tiden. Även Kieran O`Hara var med träningen. Kanske på grund av att han är avstängd i sex matcher från den klubben han är utlånad från, Burton Albion.

För enkelhetens skull utgår vi från att de fyra nämnda ovanför inte är tillgängliga för en startplats i alla fall. Till den skaran kan vi också lägga till Marcus Rashford och Lee Grant. Tim Fosu-Mensah har inte varit med i någon matchtrupp och lär inte heller åka med till Österrike. Det kan däremot Axel Tuanzebe göra, även om det är osäkert om han kommer kunna starta. Paul Jones

Det blir intressant att se hur ledarstaben resonerar kring den här matchen. Är övertygad om att matchen mot Tottenham är viktigare och att man kommer kunna ta med sig ett okej resultat hem till Old Trafford och returmötet även med en roterande elva.

Efter nästa veckas returmöte är det match i FA-Cupen mot Norwich och även om det ligger en semifinalplats i potten tror jag att man räknar med att behöva ställa upp ett starkare lag i det andra mötet mot LASK och därmed ha en mer sliten trupp mot Norwich.

I målet lär Sergio Romero stå, även om det gjorts vissa undantag med David de Gea i målet.

Personligen tror jag på en 4-2-3-1 uppställning vilket har varit Solskjaers föredragna uppställning när det har varit match mot ”sämre lag”.

I fyrbackslinjen lär Eric Bailly ha en av startplatserna som mittback, tillsammans med antingen Victor Lindelöf eller Harry Maguire. På grund av att Maguire varit lite sliten den senaste tiden tror jag att det blir Lindelöf jämte Bailly. På ytterplatserna tror jag att Aaron Wan-Bissaka och Brandon Williams spelare.

Scott McTominay gissar jag kommer få sällskap av Fred då hans kropp troligtvis klarar av att spela två matcher i veckan än Nemanja Matic. I trean framför är det svårt och spekulera, men jag vill att Bruno Fernandes vilar i det här mötet, då jag hellre ser att han spelar returmötet om det behövs. Någon utav Lingard eller Pereira lär spela och det är väl ändå Pereiras tur och då tror jag han går in i mitten. På kanterna tror jag att Greenwood spelar till höger och Juan Mata till vänster, samtidigt skulle det förvåna mig om Tahith Chong fick starta efter sin kontraktsförlängning. Längst fram spelar Odion Ighalo.

Möjlig startelva:

LASK Linz

LASK Linz blir en ny bekantskap för oss som håller på Manchester United. Klubben som kommer från den österrikiska staden Linz har kvalificerat sig till Europa Leagues kvartsfinaler på följande vis. Gruppspelet vann efter att haft Sporting Lissabon, PSV Eindhoven och Rosenborg bakom sig. Därefter fick man möta Uniteds motståndare i gruppspelet, AZ Alkmaar där man gick vidare efter sammanlagt 3-1.

Till klubbens historia. Tidigare hette man ”Linzer Athlerik Sportklub Siegfried” och senare ”Linzer Athletik Sportklub”. Man gjorde en ändring till säsongen 1995 då klubben i folkmun oftast kallats ”Lask”. Klubbens framgångar i historien är få. Det har bara bara blivit en ligaseger och en cuptitel. Dessa båda 1965.

Men det kan ändras till det här året då man efter 22 omgångar faktiskt leder den österrikiska ligan framför RB Salzburg. Bästa målskytten i laget är brasilianaren Klauss med nio mål på arton spelade matcher.

Till den här matchen saknas Goiginger och Potzman som bägge är knäskadade. Filipovic och Wiesinger saknas på grund av avstängning och Balic är tveksam.

Möjlig startelva:

Historik

Det är första gången Manchester United och LASK Linz möts.

Visste ni att…

 • Matchen kommer spelas inför tomma läktare på grund av Coronaviruset.
 • Det är första gången någonsin United spelar en match utan publik.

Matchfakta

LASK Linz
Manchester United

Matchinformation

Turnering: Uefa Europa League, åttondelsfinal, 1:2
Tid: Torsdagen den 12 mars 2020, 18.55
Plats: Linzer Stadion, Linz
Teve: Kanal 9, Dplay, Eurosport Player

Manchester United

Skador:

 • Grant (skadad, april/maj)
 • Pogba (fot, inget datum)
 • Rashford (rygg, inget datum)
Tveksamma:

 • Fosu-Mensah (matchform, liten chans)
 • Tuanzebe (matchform)
Avstängda:

 • inga avstängda
Position: 5:e12-9-844-3045
Bästa målskytt: Rashford (14)
Position, bästa målskytt och disciplin avser ligan.
FORM
O20/2BruggeBEL1-1
V23/2WatfordHPL3-0
V27/2BruggeHEL5-0
O1/3EvertonBPL1-1
V5/3DerbyBFA3-0
V8/3Man cityHPL2-0

LASK Linz

Skador:

 • Goiginger (knä, inget datum)
 • Potzmann (knä, inget datum)
Tveksamma:

 • Balic (muskel)
Avstängda:

 • Filipovic (en match)
 • Wiesinger (en match)
Position: 1:a17-3-250-2054
Bästa målskytt: Klauss (9)
Position, bästa målskytt och disciplin avser ligan.
FORM
O20/2AZ AlkmaarBEL1-1
V23/2St PoeltenHligan4-1
V27/2AZ AlkmaarHEL2-0
V1/3HartbergHligan5-1
F5/3SalzburgBcupen0-1
V8/3MattersburgBligan1-0

United mot LASK Linz

Inga tidigare möten.

United mot Österrike

Totalt: 87-1-017-1
Borta: 43-1-0

LASK Linz mot England

Totalt: 00-0-00-0
Hemma: 00-0-0

Domare: Artur Dias

Assisterande: Tavares, Soares, fjärdedomare: Miguel, VAR: Martins, assisterande VAR: Godinho.
M
EL 2019/20:26000
EL 2018/19:12001
EL totalt (kval exkluderat):1957105