Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Europa League-fakta: Finaler, Manchester United och Villarreal

Manchester United v Aston Villa - Premier League

Imorgon kväll ska Manchester United spela final i Europa League mot Villarreal på Gdańsk Stadium. För Manchester United handlar det om att säkra klubbens första titel sedan 2017. Om onsdagens final är viktig för United så är det för Villarreal den odiskutabelt största matchen i klubbens historia.

I den artikeln ska vi titta på finalfakta och Europahistorik för de båda finallagen. Vi går dessutom igenom vägen till finalen och så tittar vi på kopplingar mellan United och Villarreal, inbördes möten och diverse annan kuriosa.

Värt att notera är att United, via ligan, redan har kvalificerat sig för nästa säsongs Champions League. För Villarreal måste det emellertid bli vinst i Europa League om de ska spela Champions League nästa säsong. Deras sjundeplats i spanska ligan räcker bara till kval till nyinstiftade Europa Conference League.

Uniteds väg till finalen

 • Manchester United hamnade i Europa League genom att sluta trea i Champions League-gruppspelet. Låt oss inte orda mer om det.
 • Europa League-slutspelet inleddes med ett enkelt dubbelmöte mot Real Sociedad. United inledde med en 4-0-seger borta och returen blev en icke-händelse. Vi noterar att Real Sociedad slutade två placeringar före Villarreal i La Liga.
 • Åttondelsfinalen mot Milan gav United desto större problem. Amad gav oss ledningen hemma men Milan fick med sig ett bortamål och 1-1 inför returen. I Milano gjorde Paul Pogba mål tidigt i andra halvlek och United gick vidare sedan Milan inte mäktat med att göra mål på San Siro.

 • Kvartsfinalen mot Granada, två placeringar bakom Villarreal i La Liga, blev en enkel resa för United. Vi vann med 2-0 i första matchen på bortaplan och med samma siffror i returen.
 • I semifinalen ställdes United mot italienskt motstånd i form av Roma. Vi började hemma och gick till pausvila i underläge. Vår andra halvlek var emellertid magisk och vi skickade in fem bollar bakom Romas målvakt för en effektivt finalsäkrande 6-2-seger. I returen gjorde United sitt bästa för att skapa nerv men David de Gea räddade det mesta och Edinson Cavani blev tvåmålsskytt. Även om Roma vann returen så var finalplatsen aldrig hotad på riktigt.

Villarreals väg till finalen

 • Villarreal slutade femma i La Liga 2020. Detta gav en plats i Europa Leagues gruppspel. Deras väg till slutspelet var enkel med fem vinster och en oavgjord.
 • I första slutspelsomgången vann spanjorerna enkelt mot Salzburg med 4-1 totalt, efter vinst både borta och hemma.
 • Även i åttondelsfinalen vann Villarreal båda mötena. Den här gången två 2-0-segrar mot Dynamo Kyiv.
 • Samma scenario även i kvartsfinalen där inledde med en 1-0-seger borta mot Dinamo Zagreb följt av 2-1 hemma, med Zagrebs reducering sent i andra halvlek.
 • I semifinalen mot Arsenal fick Villarreal jobba betydligt hårdare. Det såg enkelt ut när de gick ifrån till 2-0 i hemmamatchen men Arsenal fick med sig ett relativt sent bortamål. I returen dominerade Arsenal men spanjorerna fredade sitt mål och närmare än två bollar i trävirket kom inte Arsenal.
 • Så Villarreal har tolv vinster, två oavgjorda och inga förluster i Europa League den här säsongen.

Europeiska finaler

 • Vi tar det enkla först och det är Villarreal. Morgondagens final är deras första stora final. Inte bara i Europa utan över huvud taget. De har alltså inte ens gått till final i den spanska cupen.
 • De har förvisso två vinster och en finalförlust i Intertotocupen men den cupen var då effektivt bara kval till Uefacupen. Så det går inte att ta på allvar. Ännu mindre så då vi noterar att Intertotocupen de här åren hade flera vinnare.
 • Manchester United har betydligt större finalrutin. I Europa League har vi spelat final en gång. Det var 2017, då Ajax besegrades med 2-0 på Friends Arena.
 • United har också spelat finaler i andra europeiska cuper. I Europacupen och Champions League har vi spelat totalt fem finaler, med vinster 1968, 1999 och 2008 samt förluster 2009 och 2011.
 • Vi vann vår enda final i cupvinnarcupen 1991. I Uefas supercup har vi varit mindre framgångsrika. Vi vann 1991 men förlorade 1999, 2008 och 2017.
 • Nu har United inte bara spelat finaler i Europa. Vi vann Interkontinentalcupen 1999 men förlorade 1968. Dessutom spelade vi final i VM för klubblag 2008, då vi blev världsmästare.

Gdańsk Stadium

 • Europa League-finalen spelas på Gdańsk Stadium i polska Gdańsk. Arenan tycks egentligen heta Stadion Miejski w Gdańsku men går vanligen under något sponsornamn. Uefa nobbar sponsornamn och väljer då mer neutrala Gdańsk Stadium framför det som förefaller vara arenans ursprungliga namn.
 • Arenan öppnades 2011 och har en publikkapacitet på 41.620. Imorgon är det emellertid begränsat till 9500 åskådare.
 • Varken Manchester United eller Villarreal har spelat tävlingsfotboll på Gdańsk Stadium. United har heller inte spelat någon träningsmatch på arenan. Jag pallar inte gå igenom alla Villarreals träningsmatcher sedan 2011 men rimligen har inte heller de spelat någon träningsmatch i Gdańsk.
 • För Villarreal blir det faktiskt första tävlingsmatchen i Polen.
 • Uniteds senaste besök i Polen var 1998, då vi spelade 0-0 mot ŁKS Łódź i Champions League-kvalet. Totalt har vi spelat fyra matcher i Polen med en vinst, två oavgjorda och en förlust som resultat.

Manchester United i Europa League

 • United spelar den här säsongen i Europa League för femte gången. Detta är tredje gången som United har hamnat i turneringen via misslyckat gruppspel i Champions League. Vi vann 2017, nådde semifinal förra året och har dessutom två åttondelsförluster.
 • United deltog också i gamla Uefacupen vid sex tillfällen. Det bästa resultatet var kvartsfinal säsongen 1984/85. En gång gick United till andra rundan men fyra gånger blev det faktiskt uttåg redan i omgång 1.
 • Räknar vi Inter-Cities Fairs Cup, vilket Uefa tycker att vi inte ska göra, hittar vi ytterligare ett deltagande för United. Där blev Ferencváros för svåra efter omspel i semifinalen.

Villarreal i Europa League

 • Villarreal har desto mer erfarenhet av Europa League-spel. Den här säsongen spelade de gruppspel i turneringen för åttonde gången. Ingen klubb har spelat fler Europa League-gruppspel. De har tagit sig vidare från gruppspelet vid alla försök.
 • Oavsett hur det går imorgon gör de sitt bästa resultat i cupen. Tidigare har de två semifinaler, 2011 och 2016, som bäst. I tillägg har de en kvartsfinal, en åttondelsfinal och tre gånger har de blivit utslagna i den första slutspelsomgången.
 • Villarreal spelade gamla Uefacupen vid tre tillfällen. De gick till semifinal 2004. Detta var första gången de spelade i en stor Uefaturnering. Därefter blev det, när gruppspel hade införts, en kvartsfinal och ett uttåg i den första slutspelsomgången.

Manchester United mot Villarreal

 • United och Villarreal möttes i Champions League-gruppspelet 2005 och 2008. Vi bjöds på fyra fantastiska matcher som jag nästan förutsätter att alla läsare har på DVD. Så här har det gått:
  • 2005-09-14: Villarreal – Manchester United 0-0 (0-0)
  • 2005-11-22: Manchester United – Villarreal 0-0 (0-0)
  • 2008-09-17: Manchester United – Villarreal 0-0 (0-0)
  • 2008-11-25: Villarreal – Manchester United 0-0 (0-0)
 • Detta ger oss, med Uniteds siffror först, resultatraden 0-4-0, 0-0.
 • Och här är den fullständiga listan på målskyttar i våra tidigare möten mot Villarreal: .
 • Så ja.
 • Klubbarna har aldrig mötts i en träningsmatch.
 • Axel Tuanzebe och Scott McTominay har spelat för United mot Villarreal. Det var i U23-cupen Premier League International Cup 2016. Då vann United med 1-0 efter mål av Josh Harrop. Dean Henderson följde matchen från avbytarbänken (Sam Johnstone vaktade målet).
 • United förlorade mot Villarreal i samma cup 2018, men då var ingen nuvarande Unitedspelare med.

Kopplingar mellan Manchester United och Villarreal

 • Den tydligaste kopplingen mellan Manchester United och Villarreal är Eric Bailly. Den ivorianska mittbacken värvades till United från Villarreal 2016.
 • När Manchester United vann Europa League 2017 var Antonio Valencia lagkapten i finalen. Valencia inledde sin Europakarriär i Villarreal, även om han bara gjorde två ligamatcher för den spanska klubben.

 • Mer lyckad i Villarreal var Diego Forlán. Den uruguayanska mittfältaren lämnade United för Villarreal i jakt på mer speltid.