Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Trippier rapporteras vara nära; Landslagskoll; Intervju med Telles

Atletico Madrid v Lokomotiv Moskva: Group A - UEFA Champions League

Dagens nyhetssvep innehåller lite transfernyheter om Kieran Trippier som rapporteras vara nära en flytt till Old Trafford, en snabb landslagskoll efter gårdagens vänskapsmatcher och en intervju med Alex Telles där han reflekterar över den gångna säsongen.

Trippier nära övergång?

Manchester United är mycket intresserade utav den engelska högerbacken Kieran Trippier. Det skriver iallafall The Athletic’s Laurie Whitwell och Andy Mitten.

Enligt Whitwell så var man intresserade utav Atletico Madrids högerback redan i vintras, och nu hoppas man på att kunna ro affären i hamn. Anledningen till intresset utav Trippier kommer från att man vill skapa en liknande situation som man har på vänsterkanten, där Alex Telles ankomst tog fram det bästa ur Luke Shaw. Att stora delar av Trippiers familj är Manchester United-supportrar gör denna övergång ännu mer logisk.

Landslagskoll

Igår, Onsdag spelades ett antal vänskapsmatcher där fyra Manchester United-spelare fick speltid. I Frankrikes 3-0 vinst över Wales fick Paul Pogba spela 63 minuter innan han ersattes av Kingsley Coman. I det Walesiska laget fick Daniel James och Dylan Levitt också chans att visa upp sig.

Jesse Lingard, som tyvärr inte blev uttagen till Englands EM-trupp fick spela 61 minuter i 1-0 vinsten över Österrike, där han spelade en stor roll i Bukayo Sakas ledningsmål.

Donny van de Beek och Scott McTominay var båda oanvända avbytare i matchen mellan Holland och Skottland som slutade 2-2 efter ett sent kvitteringsmål av den forne Manchester United-spelaren Memphis Depay.

Telles uttalar sig om sin första säsong

Brasilianaren Alex Telles gjorde nyligen en intervju med klubbens hemsida, där han reflekterade över sin första säsong i Manchester United.

Telles kom till Manchester United i oktober förra året och har sedan dess bara gjort 24 matcher för klubben. Anledningen till det har varit Luke Shaws enastående utveckling som också ledde till att han vann klubbens ”Players’ Player of the year” pris denna säsong.

I intervjun berättar Telles att det tog lite tid för honom att vänja sig vid engelsk fotboll, men att han redan har utvecklat sitt sätt att spela på, och att han hoppas kunna utvecklas ännu mer under sommarens uppehåll.

Han fortsatte sedan med att peka ut sina bästa prestationer under säsongen där 2-1 vinsten mot PSG och vinsten mot West Ham kom på tal.

”Mitt bästa ögonblick den här säsongen var definitivt min debut mot Paris i Frankrike,”

”En annan viktig match för mig var mot West Ham, där jag fick göra min första assist. De var de två viktigaste matcherna för mig den här säsongen. ”

Nästa säsong hoppas Brasilianaren att han får göra sitt första mål för klubben.

”Jag kan inte vänta på att få göra mitt första mål för klubben”
”Jag gjorde många mål tidigare i Porto och nu ser jag verkligen fram emot att göra mitt första mål här också”