Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget | Ungdomslagen

Officiellt: Charlie McCann till Rangers

Vi har precis nåtts av nyheten att akademispelaren Charlie McCann har gjort klart med Rangers FC. Han kommer att figurera i klubbens reservlag. 

Manchester United meddelar på hemsidan att 19-årige Charlie McCann nått en överenskommelse med den skotska klubbens reservlag, team B. McCann, som kom från Coventry 2018 som 16-åring, har spelat för United i fyra säsongen och gjorde förra året fem mål på 20 matcher med Under-23s. Den unge irländaren har fått mycket speltid i i ungdomslagen dessförinnan.

Nedan kan ni höra Charlie McCann själv om övergången.

Det är den andra spelaren som lämnar akademin denna sommar efter att Johan Guadagno’s flyttat till  FC Köpenhamn.

Vi önskar Charlie lycka till i Skottland!