Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Inför: Manchester United - Crystal Palace
Mer av samma tack, gärna med lite nytt

Erik ten Hag har inlett med 8-1 på två matcher och nu ser vi förstås fram emot en ny seger i Melbournekylan. Imorgon är det Crystal Palace som ska mäta sig med Manchester United.

Förhoppningsvis blir det bättre nivå på motståndet imorgon. En sak som talar emot det är att flera av Palaces bästa spelare stannade i England när laget åkte på turné.

Manchester United

Har vi lärt oss Erik ten Hag nu? Nej, det har vi givetvis inte gjort. Däremot får det anses vara sannolikt att morgondagens startelva liknar den som har använts i sommarens två första träningsmatcher. Det skulle vara skoj med mer experimenterande men magkänslan säger att nederländaren vill skapa någon form av kontinuitet. Måhända har det nu blivit dags för någon eller några utespelare att spela mer än en halvlek.

I mittförsvaret skulle det vara intressant att se Harry Maguire tillsammans med Raphaël Varane och ännu mer intressant att se vem som då spelar till höger. För det rimliga antagandet är att Ten Hags plan är att Lisandro Martínez ska ta vänsterkanten i mittförsvaret. Victor Lindelöf har spelat till vänster i de två första matcherna, vilket för mig indikerar att han har plats fyra i mittbackshierarkin. (Nej, vi behöver näppeligen nämna någon annan mittback.)

Ytterbackarna Luke Shaw och Diogo Dalot lär få ytterligare en chans att kliva inåt i planen. För nog är känslan att de båda startar mot Brighton. Om det nu inte plötsligt ramlar in en högerback genom dörren på Carrington (personligen skulle jag välja Ethan Laird framför Dalot men jag tror att Ten Hag skiter i vad jag tycker).

På mittfältet skulle det vara intressant att se Zidane Iqbal tillsammans med de bättre spelarna. Men nej, nog blir det McFred igen. Måhända kan som ett nyförvärv Donny van de Beek få visa upp sig i en defensivare position. Men jag tycker att han har varit väldigt blev i sommar.

Zidane Iqbal är den som har gjort störst avtryck under turnén.

Hur mittfältet formeras när Christian Eriksen är tillgänglig är en mer intressant fråga.

Annars var det ju James Garner vi skulle titta på. Men indikationerna är att Palace kommer för tidigt för honom. Kanske mot Aston Villa på lördag (tack, ja).

Offensivt fick Anthony Elanga chansen mot Melbourne Victory. Han tog den inte. Så Marcus Rashford lär vara tillbaka i startelvan. Efter bara två försäsongshalvlekar är känslan att Jadon Sancho har en given plats i Ten Hags lag. Åtminstone till en början.

På topp tycks Anthony Martial ha fått en ny chans. På riktigt. Om du säger att du trodde på det i februari så ljuger du.

Av de som ännu inte har fått visa upp sig borde det vara dags för Alejandro Garnacho och Hannibal nu. Det är ju inte så att de offensiva ”reserverna” har bjudit på fyrverkerier.

Crystal Palace

En rad etablerade spelare lämnades hemma när Crystal Palace åkte på turné för en vecka sen. Däribland Marc Guéhi, Wilfried Zaha, Jeffrey Schlupp, Christian Benteke, Will Hughes och Eberechi Eze. ”Några av dessa spelare är inte redo för närvarande, medan några inte uppfyllde kraven för inresa till Singapore eller Australien,” löd den officiella förklaringen.

Nyförvärvet Malcolm Ebiowei (från Derby, för utbildningskompensation) är med på turnén men Cheick Doucouré och Sam Johnstone saknas.

Flera av de bästa spelarna är hemma i England, så det blir ett ungdomligt Crystal Palace som möter United.

Palace har redan hunnit spela tre träningsmatcher i sommar (egentligen fyra, men ingen av spelarna i Australien var med i 4-2-segern mot Ipswich i lördags). De inledde med 1-1 mot Accrington Stanley och följde upp det med 5-4 mot Millwall, båda matcherna på klubbens träningsanläggning. Därefter fick de stryk med 2-0 mot Liverpool i Singapore.

Startelvan då var:

Vicente Guaita
Nathaniel Clyne, Joachim Andersen, Joel Ward, Tyrick Mitchell
Jesurun Rak-Sakyi, Luka Milivojevic, Killian Phillips
Jordan Ayew, Jean-Philippe Mateta, Odsonne Édouard

Managern Patrick Vieira gjorde då fem byten efter 66 minuter och fem efter 74 minuter. Av inhopparna var nyförvärvet Ebiowei (född i september 2003) den mest etablerade. Förutom reservmålvakterna har de bara oetablerat att slänga in. Så morgondagens startelva blir gissningsvis ganska lik den de hade mot Liverpool.

Övrigt

  • Morgondagens match är historisk. Det är nämligen första gången någonsin som Manchester United möter Crystal Palace i en träningsmatch.
  • För United blir det klubbens sjätte i Melbourne, med den senaste i fredags mot Melbourne Victory. Vi besegrade Australiens landslag 1999 och 1984 vann vi mot Nottingham Forest medan vi sommaren 1967, på en post season-turné, spelade ett par matcher mot sammansatta lag från delstaten Victoria.
  • Det är vinter i Melbourne och lagom till avspark förväntas det vara sisådär 7-8 grader varmt. På natten kan temperaturen nå nollstrecket, vilket inte är långt ifrån så kallt (-2,8 grader) som det någonsin har varit i den tredje största grekiska staden i världen.

Matchinformation

Manchester United
Crystal Palace
Turnering: Träningsmatch
Tid: Tisdagen den 19 juli 2022, 12.10
Plats: Melbourne Cricket Ground, Melbourne
Teve: MUTV

Manchester United

Målvakter: De Gea, Heaton, Bishop, Kovár
Försvarare: Bailly, Dalot, Fish, Laird, Lindelöf, Maguire, Malacia, Shaw, Telles, Varane, Wan-Bissaka
Mittfältare: Amad, Fernandes, Fred, Garner, Hannibal, Iqbal, McTominay, Pellistri, Savage, Van de Beek
Anfallare: Chong, Elanga, Garnacho, Martial, Rashford, Sancho
Oviss status: De Gea, Garner, Varane (skadekänningar)
Förmodad frånvaro: Eriksen, Martínez (stannar hemma), Ronaldo, Tuanzebe (personliga skäl), Jones (individuell träning), Williams (skadad), Mengi (oklart), Fernández, Shoretire (med U21), Henderson (utlånad), Greenwood (otillgänglig)