Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget | Ungdomslagen

Unitedsvepet
Sista buden går in / Svängigt för U21

Dagens Unitedsvep kommer med nyheterna kring de senaste buden från Sir Jim Ratcliffe och Shiekh Jassim efter fredagens deadline. Vi går även igenom U21 lagets möte med Tottenham Hotspur på Leigh Sports Village.

Sista buden går in

Sheikh Jassim bin Hamad al-Thani och Sir Jim Ratcliffe lämnade igår in sina slutliga bud på Manchester United före fredagens deadline, det rapporterade The Guardian. Buden sägs ligga långt under värderingen av 6 miljarder pund som satts av Glazers.

Shekih Jassim är fortsatt inställd på ett hundraprocentigt övertagande av Manchester United. Det Qatariska budet ligger på strax över 5 miljarder pund och skulle göra klubben skuldfri. Budet innehåller även en plan för att investera mycket pengar i klubbens infrastruktur.

Ratcliffes framförande ser lite annorlunda ut då han tros vilja äga lite mer än 50 procent av klubben, vilket skulle lämna Joel och Avram Glazer med 20 procent. Ratcliffe skulle förmodligen även behöva låna för att slutföra den affären och klubbens skulder består.

Vi inväntar nu resultaten från fredagens bud.

Svängig match slutar med kryss för U21

Det blev en svängig historia när U21 laget mötte Tottenham på Leigh Sports Village. Noam Emeran rullade säkert dit matchens första mål efter bara 13 minuters spel och lagen gick in i halvtidsvilan med ett likaläge. Spurs tog ledningen snabbt efter omstarten men ledningen varade inte länge då Joe Hugill satte matchens sista mål bara fem minuter senare. Se Unitedmålen från matchen nedan.