Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget | Ungdomslagen

United bekräftar
Joe Hugill flyttar till Wigan Athletic på lån

Manchester Uniteds unga anfallare Joe Hugill kommer säsongen 2024/25 att spela för Wigan Athletic. Detta bekräftar klubbarna på torsdagskvällen.

Hugill såg vi senast i Edinburgh, då han stänkte in 2-0-målet i träningsmatchen mot Rangers. Förra försäsongen gjorde han mål mot Leeds. Den officiella a-lagsdebuten väntar 20-åringen fortfarande på, men förra säsongen blev det fyra matcher som oanvänd avbytare.

Andra halvan av förra säsongen spenderade Hugill på lån hos Burton Albion. Då blev det ett mål på 18 matcher, i ett mycket målsnålt lag. Nu blir han kvar i League One, men där Burton kämpade för att undvika nedflyttning siktar Wigan snarare mot Championship.

Hugill har också representerat Altrincham på lån.

I Wigan kommer Hugill att spela i nummer 9, vilket indikerar att klubben har stor tro på sin inlånade anfallare.

”Jag är jätteglad att vara här,” säger Hugill till Latics TV (Wigans klubbkanal). ”Det har tagit en lång tid, men jag är överlycklig att få övergången klar, och jag kan inte bärga mig för att komma igång.

”Det är en massiv ära att få nummer 9, och jag kommer att bära den med stolthet.”

Övergången gäller under förutsättning att den godkänns av Premier League, EFL och FA, vilket givetvis är en ren formalitet.

Res med oss till Manchester!