Fredagens nyhetssvep domineras av Ten Hags presskonferens inför matchen mot Aston Villa på söndag. Det har blivit en vana med upprepningar om att integrera nya spelare, om processen och om nyckelspelare som behöver tid. Överlag var han på bettet och uttryckte sig ganska självsäkert om ledningens stöd och att vi är i detta tillsammans.
Dagens svep tar också upp färska nomineringar i damlaget som börjat säsongen betydligt bättre än herrarna. Clinton, Turner och tränare Skinner kan potentiellt vinna månadens spelare respektive tränare.
Nytt på muss.se: spelarbetyg efter Porto och reflektioner om Bruno Fernandes i dagen efter. Krönika om uppgivenheten efter Tottenham och en färsk muss-blogg om ett skört United i Europaspelet.
Dagens rubriker
Ten Hag självsäker
Ten Hag var på bettet när han besvarade kritik om lagets uteblivna disciplin. ”Vad menar du med disciplin” replikerade han på frågan”. När frågeställaren förtydligade med snabba baklängesmål, varningar och till synes bristande organsiation upprepade Ten Hag sina tidigare mantran om att integrera nya spelare, att saker måste få ta tid och tog främst upp Manuel Ugarte som exempel. ”Han måste acklimatisera sig i ligan, få in vårt spelsätt och vi måste vara realistiska, det tar tid. Vi har letat länge efter en ordentlig sexa”. Även Rasmus Höljund togs upp som exempel eftersom de inte kunnat spela honom i början av säsongen, ”Nu har vi honom på plats och det kommer göra skillnad” menade Ten Hag.
Att Harry Maguire talat om lagets svagheter i termer av en ”mental issue” svarade Ten Hag blixtsnabbt igen med repliken, ”What is a mental issue”? Han verkade överlag självsäker om att han har förtroende från ledningen och att processen fortgår, ”vi är i det här tillsammans, vi har satt en organisation och jag har satt min stab, vi behöver absolut förbättra oss för att nå framgång och det kommer vi göra”.

Mainoo osäker inför söndag
Erik Ten Hag fick några frågor om hur läget var med Kobbie Mainoo och varför han inte spelade igår mot Porto. Han sa att det var en för stor risk att spela honomn redan. Det är osäkert inför söndagens match och vi måste avvakta lite till, sa ten Hag. I övrigt verkar laget intakt förutom då de sedan tidigare skadade Luke Shaw och Tyrell Malacca. Båda dessa lyfte Ten Hag fram när han fick diskutera vänsterbacksplatsen och valet av Dalot där.
Ten Hag menade att han föredrar Dalot på vänsterbacken just nu för mönstrens skull men att både han och Mazraoui kan spela där. Han menade också att laget verkligen väntar på Malacia och Show för att få på plats en vänsterfotad ytterback, ”vi kommer bli bättre med dem på plats”:
Clinton och Turner nominerade
Manchester United har gått bättre i WSL än i Premier Leauge. Två i damlaget är nominerande till månadens spelare. Det gäller Grace Clinton som gjort en fin återkomst till Manchester och alltid stabila Millie Turner.
Plenty of star performances in the #BarclaysWSL!
🌟 Grace Clinton
🌟 @Bethany_Eng15
🌟 Johanna Rytting-Kaneryd
🌟 Frida Maanum
🌟 @seikekiko
🌟 @MillieTurner_Vote for the Player of the Month now: https://t.co/WTDXoOQvnS pic.twitter.com/MMpyG9VceQ
— Barclays Women's Super League (@BarclaysWSL) October 4, 2024
Fans missade match
Ett flertal fans, närmare 180 stycken, missade gårdagens möte med Porto efter ett inställt flyg. Manchester United ber om ursäkt för samarbetspartnern Sportsbreaks och utlovar ersättning till alla som inte kom iväg.
Man Utd response to official travel partner flight not leaving Manchester meaning 180 fans will miss game. “Manchester United is very sorry for the disappointment experienced by the impacted fans. They will receive a full refund from our travel partner Sportsbreaks, and as a…
— Simon Stone (@sistoney67) October 3, 2024
Även Skinner nominerad
Marc Skinner som inte sällan blir kritiserad av vår redaktion har nu börjat säsongen fint med sitt lag. För det får han en nominering till månadens tränare i WSL i sällskap av Chelseas Sonia Bompastor och Tottenhams Robert Vialhamn.
Res med oss till Manchester!The nominees for Manager of the Month are in!
🌟 Marc Skinner
🌟 Sonia Bompastor
🌟 @RobertVilahamnVote now: https://t.co/MytWiYSf7C pic.twitter.com/Astdxhh7xD
— Barclays Women's Super League (@BarclaysWSL) October 4, 2024