Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Unitedsvepet
Shaw i träning på måndag / Nyheter från akademin / Napoli om Garnacho

Dagens nyhetssvep rapporterar om att Luke Shaw är tillbaka i träning på måndag samt uppdaterar om nyheter från akademin. Vi hör också några ord från Napoli om försöket att värva Alejandro Garnacho. 

Nytt på muss.se: Malacia till PSV, grattiskrönika till Cristiano Ronaldo samt redaktionens frågeask på Patrick Dorgu 

Shaw i träning på måndag

Luke Shaw som varit nära come back ett tag är nu redo för träning med laget på måndag enligt uppgifter från Telegraph Football. Han kommer alltså inte till spel i fredagens FA-cupmatch men är redo för en veckans träning och kanske kan få speltid i nästa helgs möte med Tottenham. Välbehövlig återkomst.

 

Nyheter från akademin

Manchester Uniteds akademispelare deltar den här veckan i flera evenemang för att uppmärksamma 67-årsdagen av flygkatastrofen i München. I övrigt kan vi framför allt rapportera om att  Sekou Kaba lämnat för spel i Championship. I skrivande stund är det otydligt vilken klubb det gäller. Vi har också nyligen rapporterat om andra spelare i akademin som lämnat. Det gäller Ruben Curley som värvats av Stoke samt mittfältaren Sam Mather och försvararen Louis Jackson som båda gått på lån till Tranmere Rovers.

Målvakten Tom Myles har anslutit till Leek Town, men kommer fortfarande att kunna träna på Carrington och vara tillgänglig för några matcher i akademin. Läs mer om akademins vecka här.

Napoli om Garnacho

Napolis sportchef Giovanni Manna har uttalat sig om försöket att värva Alejandro Garnacho. Enligt Manna la klubben ett bra bud på Garnacho men att de inte kunde komma överens med spelaren om de personliga villkoren, ”vi måste respektera våra spelare”, säger Manna.

Om det innebär att Manchester United var villiga att släppa Garnacho och att han själv övervägde att lämna för Italien är såklart öppet för viss tolkning.

Brailsford tar över ”mission 21”

Efter att Dan Asworth lämnat Manchester United har Sir Dave Brailsford tagit en större roll i att kommunicera ”mission 21″till personal i Manchester United. Det handlar om klubbens plan för att ta sin 21:a ligatitel.

Den tidigare British Cycling-chefen sägs nu få en allt mer central roll i Uniteds resultatarbete och framtida vision tillsammans med Jason Wilcox enligt The Times.

Tre spelare riskerar avstängning

Harry Maguire, Kobbie Mainoo och Bruno Fernandes riskerar samtliga avstängning om de drar på sig en varning i fredagens match mot Leicester. Varningarna försvinner sedan först efter en potentiell kvartsfinal.

Res med oss till Manchester!