Muss.se » Nyhetsarkiv » Damlaget

Damlaget: Manchester United - Sunderland 3-1
En dominant insats men inte helt fritt från oro

United lottades mot andradivisionens Sunderland i FA-cupens kvartsfinal, och som väntat tog man sig till semifinal. Men i över 20 minuter stod det 2-1, och avancemanget hängde lite i luften.

Laget

Skinner valde att inte underskatta andraligalaget Sunderland och ställde ut en mer eller mindre ordinarie elva. De annars ordinarie spelarna Jayde Riviere och Elisabeth Terland saknades idag på grund av skada. Lisa Naalsund var osäker inför matchen men fick åtminstone plats på bänken. Anna Sandberg, som varit borta med sjukdom, har tillfrisknat och tog även hon plats på bänken.

Skinner valde endast att göra en ändring jämfört med matchen mot Leicester; Hinata Miyazawa tog Dominique Janssens plats i startelvan.

Vad hände?

Inte helt otippat kom United till en rivstart. Att de två lagen spelar i olika divisioner var tydlig redan från minut ett. Uniteds första målchans kommer efter bara ett par minuter, när Celin Bizet får iväg ett skott precis innanför straffområdet, men skottet går utanför.

I minut sju ska Bizet vara högst delaktig åter igen. Hon kommer till något av ett favoritläge på högerkanten, och trollar bort sin markör innan hon slår ett fantastiskt inlägg. Bollen går i en båge innan den letar sig fram till Leah Galtons skalle. Galton tar några steg tillbaka och det leder till att hon är helt fri att, lite framåtböjd, nickar in 1-0 till United. Helt välförtjänt, förstås. Under målfirandet höll Ella Toone upp en tröja med namnet Atkinson på för att hedra 10-åriga Poppy Atkinson, som omkom tragiskt i en bilolycka tidigare i veckan. Hon älskade Manchester Uniteds damer. Och laget och publiken visade sin kärlek tillbaka. I den tionde matchminuten applåderade publiken på Leigh till Poppys minne.

Sunderland deppade dock inte efter Galtons tidiga ledningsmål utan försökte göra sitt avtryck på matchen. United kvävde dock bortalaget i sin linda och Sunderland hade inga skott på mål i första halvlek. Men en misslyckad rensning efter en hörna och lojt försvarsspel gav Sunderland mer än vad de kanske skulle haft. Men att säga att det någon gång var oroligt i första halvlek är att ta i. United fortsatte nämligen att skapa lägen och Sunderland hade rejäl tur att man inte låg under rejält redan i första halvlek. Melvine Malard hade en ribbträff, Toones skott blev blockerat några meter från mål och Le Tissier hade ett skott över. Och när Maya Le Tissier tar vara på Georges väl slagna flacka hörna och nickar in 2-0 precis innan paus kan man inte säga annat än att man som supporter tog ut segern i förskott.

Och det var väl inte helt obefogat, United gick ju faktiskt och vann matchen. Men i andra halvlek visade det sig att United inte var helt påkopplade, kanske lite bekväma. Sunderland har ett par lägen även i början av andra, men inget som stör Phallon Tullis-Joyce i målet. Sunderland visar på kämparglöd och begränsade Uniteds chanser att utöka ledningen, och till slut blev det faktiskt bortalaget som fick in en reducering. Ett inspel från högerkanten som Le Tissier såg ut att ha full koll på slutade med att Le Tissiers rensning stusade på Louise Griffiths och ställde Tullis-Joyce totalt. Sunderlands första, och till slut enda skott på mål i hela matchen. Och det var av misstag. Bollen är rund.

Det blev alltså en svettig tillställning de sista 20 minutrarna. Men Uniteds trippelbyte strax innan reduceringen gav resultat. Inte minst var Rachel Williams, som ersatte Malard, på stort spelhumör. United var dominanta i luftrummet och flera av lagets hetaste chanser kom på huvudet, och Williams har en nick på mål 0ch en strax utanför. Anna Sandberg och Dominique Janssen, de andra två inhopparna, bidrog till stabilitet och Sunderlands chanser att kvittera såg minst sagt svaga ut.

Istället skulle United på tilläggstid hamra in den redan halvt inhamrade spiken i Sunderlands kista. Och återigen var det Sunderland som brast i luftrummet. Ella Toone har inte en spelare i en armlängds avstånd när hon nickar in 3-1 och ger Leigh en lättnadens suck. Vidare till semifinal, men inte helt utan nerver.

Varför gick det som det gick?

United vinner helt rättvist och det är tydligt vilka som spelar i den högre divisionen matchen igenom. Men Sunderland är inte helt utan chanser, och United borde ha kunnat punktera matchen innan tilläggstiden. Chanserna skapades i multum, men bollen ville inte in i mål. Det är något de genom matchens gång delar med Sunderland, och det räddar United från att komma in i ett riktigt krisläge. I stort är det ingen dålig insats, men med motståndet i beaktning skulle United stängt matchen tidigare.

Utmärkte sig positivt

Celin Bizet ska he en ros idag, hon visar idag upp en inläggsfot av rang, en fot som ligger bakom två av tre mål. Sen hade såklart hela laget hög nivå med sådant stort övertag spelmässigt.

Behöver höja sig

Med en 3-1 seger och avancemang i cupen tycks en utpekning av individer omotiverad. Den här lämnas tom.

Härnäst

Semifinal i FA-cupen är resultatet av dagens seger, vilket är väldigt spännande såklart. Bara en match kvar så har United tagit sig till tre raka cupfinaler, vilket hade varit en otrolig bedrift. Men såklart ska vi inte ta ut något i förväg. Det är nu enbart topplag kvar i turneringen, och inget lag är lätt att rubba.

Nästa match är nästa fredag den 14 mars. Och det är inte vilken match som helst, för då är det nämligen mittlaget Liverpool på Anfield som gäller. Uniteds kamp om ligatiteln lever i allra högsta grad. Uniteds prestationer i ligaspelet sedan i höst är nästan omöjliga att klaga på; snarare är det tabellettan Chelsea som är helt orubbliga. De har nämligen inte förlorat en enda match, jämfört med United som förlorat en match. Mot Chelsea, såklart.

Målen

 

 

Manchester United – Sunderland 3-1 (2-0)

Women’s FA Cup, 8 mars


1-0 (7  ) Leah Galton (Bizet)
2-0 (45+2) Le Tissier (George)
2-1 (70) Griffiths
3-1 (90+1) Toone (Bizet)


Uniteds lag: Tullis-Joyce; Mannion, Le Tissier, Turner, George; Clinton, Miyazawa; Bizet, Toone, Galton; Malard


SPELSCHEMA TRUPPEN SPELARSTATISTIK

Res med oss till Manchester!