Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget | Ungdomslagen

Unitedsvepet
Ingen Onana mot Newcastle / Dubbla segrar för ungdomarna

Det är matchdag, och i dagens svep kan vi berätta att i kvällens match mot Newcastle kommer en annan målvakt än den vi är van vid vakta stolparna. Vi redogör också för dubbla segrar i ungdomslagen, och trista nyheter från kvällens motståndare.

Nytt på muss.se: Veckans krönika. och glöm inte att vara pålästa inför kvällens derby, och matchen mot Newcastle.

Onana får dispens mot Newcastle efter tuff period

André Onana har fått ett par dagar dispens av Ruben Amorim efter sin tunga match mot Lyon i torsdags. Det innebär att Altay Bayindir kommer spela sin första Premier League-match ikväll, och det är första gången Onana inte startar en ligamatch sedan han kom till United sommaren 2023. Paul Hirst för The Times var först med uppgifterna. The Athletic skriver det samma. 

Utöver en tung period på plan för Onana blev hans fru utsatt för ett brutalt rån i Manchester förra månaden, då en dyr väska och en klocka värda tiotusentals pund blev stulna. Händelsen ska ha traumatiserat både Onana och hans fru, och Amorim hoppas att en period av ledighet ska hjälpa Onana att rensa skallen.

Stark uppvisning av U21-laget

United visade sig dominanta mot Reading i fredags i U21 Premier Leagues näst sista omgång, med en 4-1 seger. United tog ledningen tidigt genom Sam Mather, och innan halvtidspaus hade Gabriele Biancheri fyllt på till 2-0 på kontring. Väldigt starkt försvarsspel från United gjorde så att Readings chanser rann ut i ingenting.

Även i andra visade United vilka som var det bättre laget. Bara några minuter in i andra visade sig Biancheri igen och kunde sätta dit Uniteds tredje, och med det spelet man visade i andra verkade det som att ett fjärde mål skulle komma inom kort. Istället kan Reading reducera med lite mer än en kvart kvar. Det blir dock aldrig riktigt farligt, och i tilläggstid kan James Scanlon fullborda segern med Uniteds fjärde och sista mål i matchen.

I matchens slutskede byttes 15-åriga Noah Ajayi in, och gjorde alltså sin debut i U21-laget före sin debut i U18-laget. Innan fredagen hade han alltså bara spelat pojklagsfotboll.

I tabellen kan United som bäst sluta trea, beroende på hur det går i matchen mellan Chelsea och Crystal Palace. För att sluta trea måste United vinna den sista matchen mot Wolves. Att sluta trea är förmånligt i ligans slutspelsfas; desto bättre placering, desto ”lättare” motstånd.

U18 tog tung seger

U18-laget fortsätter vinna i jakten på ligaguldet, och igår tog man en planenlig seger mot bottenlaget Nottingham med 3-0. Det blev en mållös första halvlek men i andra fick United islossning. Amir Ibragimov spräckte nollan efter en timme, och inte ens tio minuter senare hade högerbacken James Overy gjort sitt första mål i en Unitedtröja. James Bailey satte sedan spiken i tilläggstid.

Med fyra matcher kvar i ligan ligger United tvåa bakom Manchester city. Två poäng skiljer och United har bättre målskillnad. Med andra ord lever kampen i allra högsta grad.

Eddie Howe inlagd på sjukhus

Newcastle blir utan sin tränare Eddie Howe ikväll. Anledningen är att Howe blev inlagd på sjukhus på fredagkvällen efter att ha ”mått dåligt i flera dagar”. Det skriver Newcastle United på sina sociala medier.

Vi önskar Eddie Howe ett snabbt tillfrisknande.

Res med oss till Manchester!