Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Matchtrupp: Athletic Bilbao - Manchester United
Amad är tillbaka

Glad valborg! United väljer att fira in våren på bästa sätt genom att i sin 26-mannatrupp ta med sig två mycket saknade pjäser till Bilbao.

Amad is back! Han som skulle missa resten av säsongen, som det hette, har återhämtat sig och deltog i dagens träningspass, det sista innan planet lyfter till Baskien. Ett offensivt tillskott som heter duga i ett lag som verkligen behöver sådana, och Amads första trupp sedan början av februari.

Detsamma gäller Matthijs de Ligt, som varit borta sedan början av april på grund av en fotskada. Inför matchen sa Amorim att varken Amad eller De Ligt kommer starta, men att ”de kommer ingå i matchtruppen”. Så vi kan räkna med att vi åtminstone kommer se de på bänken.

Även De Ligts mittbackskollega Jonny Evans är tillbaka i truppen efter långa skadebekymmer.

Ruben Amorim har också valt att ta med sig flera färskingar från akademin med sig på flyget, närmare bestämt Bendito Mantato, Sekou Kone och Jaydan Kamason. Tekniskt sett består truppen bara av 24 spelare som kan delta i morgondagens match. Sekou Kone, och därtill även Chido Obi, får nämligen inte spela i Europaspel. Anledningen till att de reser med laget ändå är för att United planerar att stanna i Bilbao över fredagsmorgonen och ska då klämma in ett träningspass.

En som saknas är Diogo Dalot, som fortfarande dras med skada. Även Toby Collyer och Ayden Heaven kämpar fortfarande med skador och är inte riktigt redo.

Truppen i sin helhet:

Målvakter: Andre Onana, Altay Bayindir, Tom Heaton.

Försvarare: Harry Amass, Matthijs de Ligt, Patrick Chinazaekpere Dorgu, Jonny Evans, Tyler Fredricson, Jaydan Kamason, Victor Lindelof, Harry Maguire, Noussair Mazraoui, Luke Shaw, Leny Yoro.

Mittfältare: Casemiro, Christian Eriksen, Bruno Fernandes, Sekou Kone, Kobbie Mainoo, Mason Mount, Manuel Ugarte.

Forwards: Amad, Bendito Mantato, Alejandro Garnacho, Rasmus Hojlund, Chido Obi.

Res med oss till Manchester!