När vi går in i maj har Manchester United fortfarande chansen att stå för sin bästa säsong någonsin. I ligan har vi en Europaplats i egna händer och den 18 maj ska United spela final i FA-cupen för tredje året i rad.
Fixar United både Europaspel och seger i FA-cupen kan vi slå fast att detta är klubbens bästa säsong någonsin på damsidan. Å andra sidan är marginalerna små. Som säsongen har utvecklat sig skulle det vara ett regelrätt fiasko ifall United missar Europa och i FA-cupfinalen är Chelsea givetvis storfavorit.
United går in i säsongsavslutningen med ett förmodligen skakat självförtroende. Vi har lämnat planen mållösa i de två senaste matcherna. Framför allt West Ham borta var en riktigt svag prestation. Att vi sedan förlorade mot Chelsea i ligan… ja, det gör vi ju alltid.
Höjdpunkten i april var då – ett skadedrabbat – Manchester City enkelt besegrades i FA-cupsemifinalen.
När vi går in i maj har United ändå allt i egna händer. I ligan har vi två chanser på oss att säkra en Europaplats och skulle vi vinna dubbelt slutar vi faktiskt tvåa i ligan. Sedan har vi finalen i FA-cupen kvar, där vi givetvis kontrollerar vårt öde.
Innehåll
Månadens matcher
- V 2-0 | Manchester City (B, WFA) [höjdpunkter]
- O 0-0 | West Ham United (B, WSL) [höjdpunkter]
- F 0-1 | Chelsea (H, WSL) [höjdpunkter]
Mamma Blundell
Vi gratulerar Hannah Blundell, som i början av april blev mamma. Blundell har inte spelat för United den här säsongen men hon har kontrakt över nästa säsong.
Nytt kontrakt för Skinner
I början av april meddelade United att klubben har förlängt med huvudtränare Marc Skinner. Det mottogs inte särskilt väl av särskilt många Unitedsupportrar. Undertecknad tycker att det är ett horribelt beslut.
Visst, tittar vi på resultaten isolerat ser det ganska bra ut för United. Åtminstone då vi går in i maj. När vi lämnar maj kan det se annorlunda ut. Men bakom resultaten finns en statistik som indikerar att United har överpresterat enormt relativt prestationerna.
Det finns också åtskilliga rapporter om att Skinner behandlar sina spelare tämligen illa.
Nej, jag förstår faktiskt inte att United är nöjda med Skinner.
Framgångsrika ungdomar
Uniteds U16 vann JPL National PGA Championships.
Slutspel kan införas
Women’s Super League kan komma att förändras radikalt. De som bestämmer har ingen respekt för sporten och söker sätt att skapa konstgjord dramatik.
Ett förslag som, enligt rapporter, ska röstas om är att införa slutspel.
Bäst och sämst utsedda med två matcher kvar
Två omgångar återstår av Women’s Super League. Detta till trots är de två viktigaste frågorna redan besvarade. Vi vet att Chelsea blev mästare och vi vet att Crystal Palace åker ut.
Vilka som ersätter Palace avgörs på söndag. Då möts Birmingham och London City Lionesses i vad som effektivt är en final i Women’s Championship. Birmingham går upp om de vinner matchen, annars blir det Lionesses som flyttas upp.
Sju spelare på planen
I slutet av maj ska United delta i den första upplagan av World Sevens i Portugal. Relativt stora prispengar står på spel, i en turnering där lagen kommer att spela med sju spelare på planen.
Månadens spelare: Phallon Tullis-Joyce
Målvakten Phallon Tullis-Joyce skrev nyligen på ett nytt kontrakt med United. Det var månadens allra bästa nyhet. Tullis-Joyce har förmodligen var ligans bästa målvakt den här säsongen och hon gör anspråk på att ha varit Uniteds bästa spelare.
United har släppt in färst mål av alla lag i Women’s Super League. Det är till stor del Tullis-Joyces förtjänst. Egentligen räcker det med att plocka fram hennes dubbelräddning mot Manchester City som motivering till varför hon är månadens bästa Unitedspelare.
April var också en speciell månad för Tullis-Joyce, då hon fick chansen att debutera i landslaget. Givetvis höll hon nollan i en seger mot Brasilien.
De utlånade
Alyssa Aherne (Sheffield United)
Aherne startade i båda matcherna för Sheffield United i april. Laget fick emellertid nöja sig med en poäng totalt på de båda matcherna. Det var alldeles för lite och nu är det officiellt att laget degraderas.
Kacey Bolton-Woollam (Huddersfield Town)
Bolton-Woollam och Huddersfield Town har avslutat ligaspelet. Målvakten spelade 21 av 22 ligamatcher, i ett lag som slutade femma i tabellen.
Laget har också tagit sig till final i County Cup, där det mestadels tycks vara reserverna som spelar. Bolton-Woollam var inhoppare när Barnsley besegrades i semifinalen.
Lucy Crook (Liverpool Feds)
Liverpool Feds avslutade säsongen med att bli utklassade av både ettan och tvåan i tabellen. Laget slutade sexa i tabellen, med -18 i målskillnad. Topp 5 hade +36 eller bättre, medan Liverpool Feds hade bäst målskillnad av resten. Crook startade en av matcherna och kom totalt upp i fyra matcher under sitt korta lån i klubben.
Olivia Francis (Liverpool Feds)
Liverpool Feds avslutade säsongen med att bli utklassade av både ettan och tvåan i tabellen. Laget slutade sexa i tabellen, med -18 i målskillnad. Topp 5 hade +36 eller bättre, medan Liverpool Feds hade bäst målskillnad av resten. Francis startade båda matcherna. Totalt spelade hon 27 matcher under säsongen, varav 15 från start. Det blev bara tre fullträffar för Francis, vilket väl visar att vägen till Uniteds startelva är mycket lång.
Geyse (NJ/NY Gotham FC)
Geyse är nu igång i USA. Det blev inget spel före landslagsuppehållet men därefter har hon tre inhopp och en match från start. Mot Angel City slog hon till med sitt första mål för klubben.
Lucy Newell (Blackburn Rovers)
Newell startade två de två första matcherna och var inhoppare i den sista när England kvalificerade sig för spel i U19-EM. Dominansen var total, då England vann med 6-0 mot Belgien, 5-1 mot Österrike och 10-0 mot Ukraina.
Därefter var Newell utanför Blackburns trupp i ett par matcher. Oklart varför men gissningsvis var hon indisponibel av någon anledning. Hon spelade sedan från start när laget föll stort mot Portsmouth.
Amelia Oldroyd (Burnley)
Oldroyd har inte varit involverad i någon match för Burnley.
Jess Simpson (Bristol City)
Simpson startade en match och var oanvänd avbytare i en match i april.
Emma Watson (Everton)
Watson fick två inhopp för Skottland, för totalt en halv halvleks speltid. Därmed spelade hon en halv halvlek mer för landslaget än klubblaget i april. Två matcher som oanvänd avbytare blev det. Lånet har onekligen varit ett fiasko.
Mer information
Res med oss till Manchester!