Efter fyra år i Manchester United, varav två år som ledande tränare (Lead Coach) för juniorlaget, går Adam Lawrence vidare i karriären. Detta bekräftade United på tisdagskvällen.
Lawrence kom till 2021 och jobbade initialt med klubbens U16-lag. De två senaste åren har ansvarat för juniorlaget med mycket goda resultat. På 48 ligamatcher blev det 40 vinster och bara tre förluster. Det blev en förstaplats i serien och en andraplats. Dessutom vann United den nationella finalen 2024 och dessutom U18 Premier League Cup förra året.
Viktigare än resultaten är ändå utveckling av spelare och människor. Under Lawrences tid som juniorlagstränare i United har Ethan Wheatley, Chido Obi och Harry Amass debuterat i a-laget som juniorlagsspelare. (Fler akademiprodukter har debuterat, men de spelade inte för Lawrences juniorlag.)
Att Lawrence lämnar United är tråkigt för United men samtidigt naturligt. Akademichef Nick Cox pratar ofta om att akademin inte bara syftar till att utbilda spelare utan även tränare.
Nick Cox, akademichef, säger:
Adam har bidragit stort till vår klubb under hans fyra år i Manchester United. Hans passion för att hjälpa spelare att maximera sin potential har spelat en viktig roll för framgångarna i vårt akademisystem.
Vi sätter stor stolthet i att stötta och bevittna utvecklingen av vår personal. Adam är ett bra exempel på det, efter att ha flyttat upp från U16 till U18, haft framgångar och är nu redo att söka nya utmaningar i fotbollen.
Hela akademin tackar Adam för hans tid i klubben och önskar honom all lycka i framtiden.
Adam Lawrence säger:
Det har varit ett privilegium att jobbar för Manchester United. Det har varit några speciella år med den här gruppen. Jag har haft lyckan att jobba med många av den här säsongens U18 hela vägen från U16-nivån och sett hur de har växt som människor såväl som spelare.
Under de här två åren kan alla ledare över hela den professionella utbildningsfasen [Professional Development Phase] vara stolta över det arbete vi har gjort för att stötta spelarna. Stilen vi spelar, fokuset på individuell utveckling och kulturen i akademin som vi har stöttat, det har varit ett verkligt privilegium att göra mitt för att hjälpa gruppen.
Jag är nu redo för nästa utmaning men jag kommer alltid att vårda minnena jag skapade i den här fantastiska klubben och jag inte bärga mig för att se vad framtiden har att erbjuda för spelarna jag hade glädjen att jobba med.
Vi tackar Adam Lawrence för hans tid i Manchester United och önskar honom all lycka framöver.
Res med oss till Manchester!