Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Det här vänder vi

Härligt att se en ligacupmatch med det tempot, den ivern att vinna, den atmosfären på planen. Gjorde ont i hjärtat att vi förlorade och det hade det inte gjort om det varit mot Leicester.
Synd alltså att fel lag vann – och dessutom fick hyfsat med hjälp av domaren. Straffen var givetvis ett skämt – men var inte hörnan innan Tevez mål också felaktigt dömd?
Det var någon som sa (Sheringham?) att det inte finns något bättre än att se ”United chasing a game”. Och i dag var magin nästan tillbaka – sista 20 var en formidabel överkörning. Vi kunde ha gjort tre-fyra mål om det inte varit för Given och att Diouf inte fått lära sig att nicka i Molde.
Bra i dag (en hel del):

  • Evra. Givetvis.
  • Valencia. Nästan lika givetvis. Men skulle förstås ha nickat på Evras skottpassning i slutet.
  • Giggs.
  • Carrick ibland.
  • Ett mål på bortaplan – räknas väl efter förlängning tror jag.
  • Att Ferguson var hur cool som helst hela matchen. I alla fall av tv-bilderna att döma. Visade verkligen att ”det är lugnt, vi borstar bort dom här på hemmaplan”. Samtidigt spelade Mancini ut sitt register av lycka. Det är bara halvtid och vi ska hämta in ett mål i andra halvlek. På ett kokande OT.
  • SISTA 20 MINUTERNA FÖR TUSAN!

Illa:

  • Rafael har fortfarande inte riktigt greppet om positionsspelet i defensiven.
  • Brown – Evans gjorde bort sig kapitalt igen. Det räcker om en av dem rusar ut mot Kompany som lyfter över båda till den lille mannen med IQ bebisnapp. Evans är marginellt bättre än Carrick som mittback just nu. Brown är Brown.
  • Mike Dean. Givetvis. Skäms i kväll.
  • Anders Fredriksson måste ha sagt vid MINST åtta tillfällen att returen går om ”åtta dagar”, ”nästa vecka” och ”nästa onsdag”. Sluta tjata.
  • Att den lille mannen från Argentina fick fira gånger två. Vidrigt.

Bäst i City:

  • De Jong. Magnifik.
  • Given.

Springer jättemycket i onödan så att det ser ut som att jag är värd 300 miljoner:

  • Carlito.