Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Irwin the gossip ambassador


Gamle superytterbacken Denis Irwin – grymt avstängd i FA-cupfinalen 1999 på grund av ett idiotdomslut av David Elleray –  jobbar som ambassadör i Manchester United.
Han har också en kolumn i den irländska tidningen Sunday World.
Den kombon har gett dagens stora rubriker kring United och eventuella in and outs i klubben. Irwin ”skriver” nämligen så här:
”Cesc Fabregas has zoomed up Manchester United’s transfer target list to the top position and the champions are going to move heaven and earth to get him. 
”The Barcelona star wants out of the Nou Camp and United want him badly, so the deal should be done easily enough. Fabregas is just the sort of all-action midfield player United need if they are to make a run at next season’s Champions League. Cesc won’t be short of offers for I believe this is going to be a transfer season where eye-boggling amounts of money will be spent.”
Enligt ESPN var Irwin en av de första (jag minns inte) att rapportera om Uniteds intresse för RvP förra sommaren och bör således tas på allvar.
Dessutom har jag YTTERST svårt att se Irwin göra det här utan klubbens medgivande. I alla fall om han är intresserad av att behålla sin roll som ambassadör. Hur vi nu ska tolka det här är dock lite svårare. Varför skulle United vilja få ut att man vill ”move heaven and earth to get him”? Det larmar ju bara andra potentiella intressenter och höjer säkert prislappen direkt.
En annan vinkel på det hela är att Irwin får vara en slags avledningsmanöver medan United jobbar i det tysta med en helt annan priority target.
Mer häpnadsväckande är dock hans nästa påståenden:
”Nani will go to Monaco and Patrice Evra may well return to the same club, from whom he joined United. I’ve also heard a word that the new manager might have Luke Shaw at the top of his list. The teenage Southampton full-back is the latest in a long line of prodigies from that club’s excellent youth system.
Här kan vi ju se det som den definitiva spiken i Nani-kistan. Om en av klubbens anställda säger att Nani ”WILL GO” till Monaco får vi verkligen utgå ifrån att han minsann vet vad han snackar om. Och att han hänger ut Evra för att öppna för Baines eller Shaw är också anmärkningsvärt.
Märkligt är det i alla fall. Och förvirrande.
Oavsett: Jag kan inte se Fabregas i United. Vore ännu märkligare än RvP, speciellt med tanke på att han ju återvänt till stränderna och familjen i Barcelona och nyligen blivit farsa.
Luke Shaw däremot känns som ett vettigt köp, oavsett om Evra drar eller inte redan i sommar.
Och lite hetare än Guillermo.
* Nya bortadräkten.
Najs.

* Apropå Ronaldo-ryktena så är det i alla fall rätt skönt att Real får lite av sin egen medicin i fejset.