Notiser: Powell snart tillbaka i träning

 • Bayern Münchens VD Karl-Heinz Rummenigge bekräftar att Bayern fick ett mycket lukrativt erbjudande på Thomas Muller i somras. ”Jag pratar om summor som verkligen var väldigt höga. Om jag styrde en bank hade jag varit tvungen att acceptera men som en fotbollsklubb tillät vi oss att stänga dörren och den här dörr förblir stängd, det kan jag lova alla,” säger Rummenigge som inte bekräftade att budet kom från Manchester United. [ESPN FC]
 • På tal om Bayern München så ska vi givetvis applådera deras insats för att hjälpa flyktingar i nöd. [Bayern München]
 • Även Real Madrid gör insatser för flyktingar och har lovat att donera en miljon euro för att hjälpa till. Här kan man ju tycka att det vore läge för Manchester United att återuppta bråket med Real och donera lite mer. Så att sandlådebeteendet blir till någon nytta. [Real Madrid]
 • Muss då? Jodå, det är tänkt att vi ska göra någonting. Vi återkommer…
 • Uniteds U21 skulle ha mött Chelsea på bortaplan på söndag. Den matchen har dock blivit uppskjuten. Inget nytt datum har annonserats än. Även bortamatchen mot Tottenham (egentligen 27 september) har skjutits upp, den matchen kommer nu att spelas den 18 april. Bortamatchen mot Sunderland skjuts från 25 till 26 oktober. Förändringarna innebär att hemmamatchen mot Reading den 2 november blir blott den fjärde ligamatchen under säsongen. Bedrövligt. [Twitter/Manchester United, 2]
 • Det är sant att jag inte gillar hur mina kollegor behandlas. Framför allt Victor [Valdes],” säger Pedro. Det påverkade dock inte beslutet att gå till Chelsea: ”Jag anser inte att det är rättvist, men det påverkade inte mitt beslut. Jag såg bara att Manchester United inte steg fram, att de tog för lång tid på sig. Chelsea var mer beslutsamma.” [Guardian]
 • Chelsea tog Pedro framför Uniteds näsa och försökte, enligt Jonathan Northcroft på Sunday Times, göra samma sak med Anthony Martial. Chelsea uppges ha varit beredda att matcha Uniteds bud. [Times]
 • Rafael Camacho, en portugisisk ytter med förflutet i Sporting och i Manchester city, verkar nu vara en del av Manchester Uniteds akademi. Camacho är en U16-spelare. [Twitter/Khoa Zany]
 • United skulle behöva lite förstärkningar även lägre ner i åldrarna. U14 ska idag ha förlorat derbyt mot city med 9-0. [Twitter/Oliver Kay]
 • Thomas Sang har provspelat med U18 under säsongsinledningen. Det verkar som att han har skrivit på. [Twitter/Mr Mujac]
 • En som definitivt har skrivit på är Indy Boonen, som var oanvänd avbytare i gårdagens U18-match. Vi tog upp Boonen redan i februari men det är först nu som hans internationella speltillstånd har beviljats. Han har nu fått en profil på den officiella hemsidan.
 • Indy Boonens pappa Jacky kommenterar: ”Indy provtränade först med Salzburg. Manchester United var den andra klubben. Arsenal, Feyenoord, Wolfsburg och Basel var också ute efter honom. Ajax hade också visat intresse. Men Indy ville alltid gå till Manchester United och efter sin veckolånga provträning där ringde han mig och sa: ’Jag vill spela fotboll där.’” [Inside Futbol]
 • Gareth Bale är fortfarande på Uniteds radar. Enligt Jason Burt på Telegraph ska United inte vara oroade för att bråket med Real ska påverka möjligheterna att värva Bale nästa sommar. [Telegraph]
 • Victor Valdes fick förvisso plats i Premier League-truppen men Stuart Mathieson på MEN menar att det mest var en teknikalitet och målvakten inte ska ha någon framtid i United. [Manchester Evening News]
 • Nick Powell meddelar på Twitter att han, efter långtidsskada, börjar träna imorgon:

 • Carlos Queiroz gillar inte utvecklingen i Manchester United. ”Manchester Uniteds grund baserades alltid på tillit, förtroende, kontinuitet – klubbens värden. Jag tycker att det har varit för många ändringar som har förstört kontinuiteten och klubbens tradition.” Han tycker att David Moyes och Louis van Gaal har gjort avgörande misstag och han undrar vart stjärnorna i dagens United finns. [Guardian]
 • United har fått ytterligare en ny sponsor. Sbenu blir officiell partner för vardagsskor i Sydkorea. [Manchester United]
 • Tråkiga nyheter från Skottland där det rapporteras att Ralph Milne har förts till sjukhus i kritiskt tillstånd. [Scotsman]
 • Längre upp berättade vi om att Bayern München och Real Madrid gör insatser under flyktingkatastrofen. Många andra klubbar, framför allt i Tyskland, gör också insatser. Som Independent berättar är det emellertid ont om engelska klubbar som engagerar sig. Egentligen är det bara FC United, Dulwich Hamlet, Kingstonian och Clapton som står ut. Trist.

https://twitter.com/FCUnitedMcr/status/639334684808359936/photo/1


MANCHESTERGUIDE
Manchester United Supporters Club Scandinavia är Manchester Uniteds officiella supporterklubb i Skandinavien. Muss.se är supporterklubbens svenska kanal. Vi producerar redaktionellt innehåll på och informerar om supporterklubbens aktiviteter.
© 2021 MUSS.SE   •   OM MUSS & MUSCS   •   HJÄLP MUSS   •   OM MUSS.SE   •   BLI SKRIBENT   •   INTEGRITETSPOLICY   •   KONTAKTA OSS