Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Matchtråd: MK Dons – Manchester United 4-0

Manchester United stod för en av klubbens sämsta insatser i modern tid och blev fullständigt förnedrade av MK Dons i ligacupens andra omgång. Hemmalaget vann med 4-0 och United ska närmast vara tacksamma att siffrorna inte blev större.

Uselt, varken mer eller mindre.


Läs också:

Höjdpunkter:

  • Viasatsport.se
Publicerat:
2014-08-27,
12.50
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal: Jag är inte chockad

Jag är inte chockad eftersom jag vet vad som kan hända. Jag tyckte MK Dons spelade väldigt bra, de var aggressiva och de hade också lite tur.

[…]

Ja, det är väldigt svårt när du börjar som manager i Premier League med en förlust på hemmaplan och därefter oavgjort och sedan förlorar du en cupmatch. Det är svårt för supportrarna att tro på Louis van Gaals filosofi, men du måste göra det eftersom jag är här för att bygga upp ett nytt lag och ett nytt lag byggs inte på en månad.

Vi bygger ett lag som vi inte kan skapa på en månad eller ens ett år. Det är en stor besvikelse, men jag hoppas att de behåller tron på vår klubb. Vi vet exakt vad vi gör. Vi har förlorat i [ligacupen], så kvällen har kostat oss chansen till en trofé och det är en besvikelse.

Van Gaal menar att han inte kunde ställa upp med ett mer rutinerat lag, med tanke på den korta tiden efter Sunderlandmatchen:

Vi har spelat matchen när vi hade nio skador och vi har spelat inom 48 timmar. Så jag tycker inte att jag kan spela med truppen jag använde i söndags. Jag måste vända mig till andralaget och ungdomsutbildningen och sedan har vi spelat den här matchen.

Men vi gjorde misstag som byggde upp till situationer i den första fasen och när du gör sådana misstag ger du bort matchen. […] Jag ändrade sättet vi spelade på i andra halvlek. Vi spelade en mot en över hela planen och vi skapade många chanser men vi hade inte tur.

Läs mer på Telegraph.co.uk.

Van Gaal passade också på att berömma Uniteds supportrar, som höll låda och sjöng ut hemmapubliken (där majoriteten förmodligen var på Stadium mk för första gången), trots den hemska insatsen av United: ”Som de var i Sunderland, supportrarna var otroliga. För mig är det otroligt och trevligt att höra det, men jag vill inte förlora för Manchester Uniteds supportrar. Jag vill ge dem segrar och jag är van att ge segrar till supportrarna och jag hoppas att vi kan vända på dessa förluster.
Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-08-27,
12.35
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Video: Van Gaals presskonferens


[Telegraph.co.uk]

Publicerat:
2014-08-27,
12.33
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Kagawas dom: Hjärnskakning

Shinji Kagawa skrev in sig på skadelistan under gårdagens match mot MK Dons då han drabbades av en hjärnskakning. Inga detaljer om hur lång hans frånvaro blir är kända i nuläget, men han är näppeligen aktuell för spel mot Burnley på lördag.
Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-08-27,
12.28
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Evans: Grabbarna är besvikna

Jonny Evans kommentarer efter den bedrövliga förlusten mot MK Dons innehåller inte riktigt den självrannsakan man skulle önska.

Grabbarna är besvikna. Vi började matchen riktigt bra och kunde ha gjort ett mål eller två. Men sedan var det några slarviga misstag, min passning för deras första mål inkluderad, och därefter gjorde vi det svårt för oss själva.

När vi var tvungna att jaga matchen visade deras överlägsna matchformsnivå sig, eftersom de flesta i vårt lag inte hade spelat på ett tag.

Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-08-27,
00.46
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Höjdpunkter

Du vill förstås uppleva förnedringen igen? Fear not, Viasatsport.se har höjdpunkter från matchen. Känsliga tittare varnas.

Publicerat:
2014-08-27,
00.27
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Video: Van Gaal efter matchen

[Youtube]

Publicerat:
2014-08-26,
23.11
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Utklassade, förnedrade

Manchester United blev förnedrade av den vidriga klubben utan existensberättigande MK Dons i ligacupens andra omgång. United förlorade med sanslösa 4-0 efter en patetisk insats.

Misären började då dagens lagkapten Jonny Evans fick för sig att det var en bra idé att skänka bort bollen i eget straffområde, något som motståndarlaget förstås utnyttjade. Evans borde sedan ha blivit utvisad tidigt i andra halvlek då han stoppade ett skott med handen, men domaren Stuart Attwell visade varför han inte längre får döma i Premier League och uppfattade inte det som hände. Baserat på kvällens insats tror jag vi kan konstatera att Attwell aldrig mer kommer att döma i Premier League.

United fortsatte att slarva i defensiven och MK Dons kunde gång på gång kontra och till slut rullade bollarna in.

Uselt, pinsamt, patetiskt.

(James Wilson är den enda i United som är i närheten av att nosa på ett godkänt betyg.)

Publicerat:
2014-08-26,
20.39
Publicerat av:
Mikael Österdahl

En ung startelva

Ja, det är inte mycket rutin i den startelva som Louis van Gaal matchar ikväll. Bara målvakten David de Gea är kvar av de som startade mot Sunderland i lördags. Detta får man väl se som dåliga nyheter för Ben Amos.

Glädjande är att Jonny Evans gör comeback efter skada.

I övrigt noterar vi att Saidy Janko och Reece James ikväll debuterar för Manchester United. Det blir också mycket intressant att se unga spelare som Marnick Vermijl, Nick Powell och Mike Keane.

På bänken noterar vi för första gången Paddy McNair och Andreas Pereira. Även Tom Thorpe har chansen att a-lagsdebutera ikväll, han har dock suttit på bänken förut.

Annars hoppas vi förstås att James Wilson ska få chansen att visa upp sig som inhoppare.

Adnan Januzaj är, med bred marginal, den mest erfarna spelaren på bänken. Det säger det mesta.

Publicerat:
2014-08-26,
20.05
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Evans lagkapten

[Twitter]

Publicerat:
2014-08-26,
20.04
Publicerat av:
Mikael Österdahl

MK Dons lag

Martin
Baldock, Lewington, Kay, McFadzean
Alli, Potter
Bowditch, Reeves, Carruthers
Grigg

Avbytare: McLoughlin, Spence, Green, Randall, Powell, Hitchcock, Afobe

Publicerat:
2014-08-26,
20.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Uniteds startelva: Janko och James debuterar

De Gea
M Keane, Evans, Vermijl
Janko, Powell, Anderson, James,
Kagawa
Hernandez, Welbeck

Avbytare: Amos, McNair, Thorpe, A Pereira, Januzaj, Zaha, Wilson

Publicerat:
2014-08-26,
19.30
Publicerat av:
Mikael Österdahl

United är på plats på Stadium mk

[Twitter]

Publicerat:
2014-08-26,
18.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Evans spelklar igen

Goda nyheter på skadefronten: Jonny Evans anmäls spelklar på Uniteds officiella hemsida, som skriver att mittbacken förväntas göra säsongsdebut ikväll. I övrigt är det ont om detaljer kring laguppställningen, men Chris Smalling är skadad och inte aktuell medan Marcos Rojos arbetstillstånd fortfarande inte är klart.
Läs mer på Manutd.com.

Belgiska rapporter säger emellertid att Andreas Pereira är med i truppen som reser till Milton Keynes.

[Twitter]

[Skamlöst kopierad från nyhetsbörsen.]

Publicerat:
2014-08-26,
18.01
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Många unga i truppen

Bland spelarna som tidigare idag anlände till Milton Keynes noterar vi Tom Thorpe, Paddy McNair, Saidy Janko, James Wilson, Andreas Pereira, Marnick Vermijl, Ben Amos, Reece James, Nick Powell, Anderson, Danny Welbeck, David de Gea, Jonny Evans, Javier Hernandez och Wilfried Zaha.

[Twitter, 2]

Miltonkeynes.co.uk bjuder på en video där spelarna anländer till Milton Keynes.

[Skamlöst kopierad från nyhetsbörsen.]

Publicerat:
2014-08-26,
17.54
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Blackett ser fram emot kvällens match

[Twitter]

Publicerat:
2014-08-26,
17.54
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mike Keane vill visa vad han går för

Givetvis, jag är van att spela mot män nu. Jag har spelat i ligan för mer än ett och ett halvt år och jag är van vid det. Jag är också van att spela för poäng i varje match och vet vad matcherna betyder för supportrar, spelare och ledare.

[…]

Jag har redan spelat tre gånger i turneringen och, för att vara ärlig, älskar jag det. Det är då jag får min chans så förhoppningsvis får jag det igen på tisdag. United vill vinna varje match i varje turnering. Och om jag får chansen och gör det riktigt bra vet man aldrig, jag kanske blir inkastad för nästa match i Premier League.

Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-08-26,
17.50
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Dagens matchposter

Fear not, Manchester Uniteds Photoshopavdelning har arbetat idag också.

[Twitter]

Publicerat:
2014-08-26,
17.49
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Rekordpublik väntas

Manchester United ska spela fotboll i Milton Keynes för första gången. Innebär det att det blir publikrekord? Ja, det innebär att det blir publikrekord.

You’ve only come to see United!

[Twitter]

Matchinformation

Milton Keynes Dons 4
Manchester United 0
Turnering: Football League Cup, omgång 2
Tid: Tisdagen den 26 augusti 2014, 21.00
Plats: Stadium mk, Milton Keynes
Publik: 26 969
Domare: Stuart Attwell

Matchhändelser

231-0WILL GRIGG
51REECE JAMES
632-0WILL GRIGG
703-0BENIK AFOBE
75ANTONY KAY
844-0BENIK AFOBE

Manchester United

De Gea
M Keane, Evans, Vermijl
Janko, Powell, Anderson, James,
Kagawa
Hernandez, Welbeck

Januzaj för Kagawa (20)
Pereira för Janko (46)
Wilson för Powell (57)

Avbytare: Amos, McNair, Thorpe, Zaha

Milton Keynes Dons

Martin
Baldock, Lewington, Kay, McFadzean
Alli, Potter
Bowditch, Reeves, Carruthers
Grigg

Powell för Bowditch (56)
Green för Carruthers (61)
Afobe för Grigg (68)

Avbytare: McLoughlin, Spence, Randall, Hitchcock

Allt om matchen »