Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Liveblogg: Harry Maguire klar för Manchester United

Mittbacken Harry Maguire är nu en Manchester United-spelare! Häng med i den här livebloggen för alla detaljer om Uniteds senaste värvning.


Senast uppdaterad: 2019/08/05 17:05

Reward

Harry Maguire till Manchester United

Updated: 2019/08/05 16:59
 • 0
 • Share


2019/08/05 17:05
Tack för idag

Med det stänger vi livebloggen kring Maguires övergång. Vi har Q&A och krönika ute, händer något mer under dagen återkommer vi med det i en egen artikel.

 • 0
 • Share


2019/08/05 15:38
Q&A med Harry Maguire

Vår nya rekordback har som traditionen gör gällande suttit ned och svarat på frågor från klubbens mediateam.

Vad han har att säga kan ni läsa i vår artikel här. Det är påtagligt hur glad och stolt 26-åringen är över övergången!

 • 0
 • Share


2019/08/05 15:21
Kort om Harry Maguire

Vi har givetvis fixat en profilsida för vår nye mittback!

Född i Sheffield våren 1993 inledde Harry Maguire fotbollskarriären i Sheffield United. Han tog sig upp genom klubbens akademi och avklarade a-lagsdebuten mot Cardiff i april 2011, då han prisades som matchens lirare.

Därefter var han bofast i Sheffield Uniteds startelva. Säsongen 2011/12 missade han bara två matcher och han prisades efter säsongen både som årets unga spelare och årets spelare i klubben. Även 2013 och 2014 prisades han som årets spelare i Sheffield United.

Sommaren 2014 lockades han så till Premier League-klubben Hull. Under sin första säsong i klubben slet han med speltid och i februari gick han till Wigan på ett månadslångt lån som sedan förlängdes säsongen ut.

Maguire fick sedan mer speltid för Hull i Championship säsongen 2015/16 och han hjälpte klubben tillbaka till Premier League. För Hull blev det en dålig säsong i Premier League, med en ny nedflyttning. På ett personligt plan gick det desto bättre för Maguire, som prisades som årets spelare i klubben av såväl spelarna som fansen.

De fina prestationerna gav honom en fortsättning i Premier League, då han sommaren 2017 värvades av Leicester. Under sin första säsong i klubben spelade han varenda minut i Premier League och han prisades återigen som årets spelare i sin klubb.

Även säsongen 2018/19 var han ordinarie i Leicester.

Sommaren 2019 blev han så världens dyraste försvarare när han värvades av Manchester United.

Harry Maguire fick vänta länge på chansen i landslaget. Han gjorde en U21-landskamp 2012. Därefter skulle det dröja till hösten 2017 innan han figurerade i landslagssammanhang igen, då han kallades upp till a-landslaget. Efter debut i oktober 2017 skulle han så vara ordinarie då England gick till semifinal i VM 2018. Han gjorde sitt första landslagsmål då han nickade in 1-0 i kvartsfinalen mot Sverige. Därefter har Maguire varit given i landslagets startelva.

Spelarkaraktär

Harry Maguire är en bollskicklig och positionssäker mittback. Han är stor och stark och mycket bra i luftrummet, både offensivt och defensivt. Maguires svaghet är att han är relativt långsam

 • 0
 • Share


2019/08/05 15:14
Världens dyraste

Det har sagts förut, men det tål att sägas igen. Harry Maguire blir alltså världens dyraste försvarare, då han enligt uppgift kostar runt 80 miljoner pund att köpa loss från Leicester.

Ett fruktansvärt högt pris givetvis, men vi skall komma ihåg att det kostar mycket att köpa engelsmän inom England, han hade många år kvar på sitt kontrakt med Leicester och att marknaden på riktigt bra mittbackar som också vill till Manchester United faktiskt är ganska tunn. Plus då det faktum att vi är Manchester United, världens rikaste fotbollsklubb. Alla vet om att vi har pengar, därför krävs det lite mer för oss än för andra.

United behövde dock täppa till hålet i mittförsvaret, och om inget märkligt händer så har vi ett mittbackspar i mer än fem år. Det skall inte underskattas hur viktigt det är.

 • 0
 • Share


2019/08/05 15:01
Maguire i ljudform.

Maguires första ord från träningsplanen.


Updated: 2019/08/05 15:03
 • 0
 • Share


2019/08/05 14:22
Nummer 5?

Vi gissar på att Harry Maguire kommer spela i nummer 5. Ingenting är officiellt bekräftat, men hans agent har twittrat och på en av bilderna syns ryggen med nummer 5, så vi kan väl ana att det blir det. Det är ju också lämpligt ledigt.


Updated: 2019/08/05 15:03
 • 0
 • Share


2019/08/05 13:54
Ole Gunnar Solskjaer om värvningen

”Harry är en av de bästa mittbackarna i dagens fotboll och jag är förtjust att vi har lyckats säkra hans signatur. Han läser spelet mycket bra och har en stark närvaro på planen, med förmågan att hålla sig lugn under press – tillsammans med hans lugn med bollen och en enorm närvaro i båda straffområden – jag kan se att han kommer passa bra in i den här gruppen både på och utanför plan.

”Han är en stor personlighet och är ett fantastiskt tillskott till klubben. Jag skulle vilja välkomna Harry till Manchester United och vi ser fram emot att jobba med honom när vi förbereder oss för den nya säsongen.”

 • 1
 • Share


2019/08/05 13:50
Maguires ord

Som vanligt har vi lite citat från hemsidan från nyförvärvet.

”Jag är förtjust över att ha skrivit på för denna stora klubb. Jag har verkligen njutit under min tid i Leicester och skulle vilja tacka alla i klubben, och fansen, för deras fantastiska stöd över de senaste två säsongerna. Men, när Manchester United knackar på din dörr är det en fantastisk chans.

”Från mina samtal med managern är jag exalterad över visionen och planerna han har för laget. Det syns klart att Ole bygger ett lag för att vinna troféer. Jag ser nu fram emot att träffa mina nya lagkamrater och komma igång med säsongen.”

 • 0
 • Share


2019/08/05 13:41
Sjuårskontrakt

United annonserar att Maguire skrivit på ett sexårskontrakt, med option för ytterligare ett år. Det längsta kontraktet i truppen med andra ord.

 • 0
 • Share

Manchester United har nu annonserat Harry Maguire.


 • 0
 • Share