Dagens svep bjuder på en hel del silly season. Rashfords framtid spekuleras i för fullt, en fransk talang uppges vara nära att sätta penna på papper, United kanske sneglar på en tredjemålvakt och United ska spela sjumanna.
Dagens rubriker
Rashford vill ha Champions League-fotboll
Marcus Rashford har haft en fruktsam lånesejour i Birmingham, där han hittills gjort 10 poäng på 17 matcher i Aston Villa. Rashfords framtid hänger i luften, och enligt James Ducker ska Champions League-fotboll nästa säsong väga tungt i vågskålarna när det gäller Rashfords nästa klubbdestination. Då gäller det för United att vinna Europa League om de vill leva upp till de kraven, medan Villa kämpar i en tajt kamp om Europaplatserna. Samtidigt skriver The Telegraph att det är ”osannolikt” att Rashford återvänder till United – iallafall så länge Ruben Amorim är huvudtränare.
Rykten om eventuella bytesaffärer för Eberechi Eze i Crystal Palace och Ollie Watkins dementeras också av Rashfords närstående, enligt Ducker. Rashford har också intresse från London, men Rashford sägs vara tveksam till en flytt till huvudstaden. Intresse från Spanien finns också i form av Barcelona.
Rashford är en av spelarna som United kan tänka sig sälja i sommar tillsammans med bland annat Antony och Jadon Sancho, även de på lån. Spelarförsäljningar i sommar kommer vara väldigt viktiga för United när det kommer till att återinvestera i truppen; speciellt om United inte får lyfta Europa League-bucklan, och de stora miljonerna som det innebär.
Fransk talang nära United
18-åriga Enzo Kana-Biyik, till vardags i franska klubben Le Havres ungdomsverksamhet, uppges vara väldigt nära att skriva på för Manchester United. Det rapporterade den franska tidningen Le Parisien igår.
Kana-Biyik, som är son till André Kana-Biyik som gjorde 80 landskamper för Kamerun, har också attraherat intresse från både Marseille och Monaco. Enligt Le Parisien kommer dock United att dra det längsta strået. Enligt Le Parisien har United en tydlig plan för Kana-Biyik och kommer inte inkludera honom i A-laget. Istället ska han lånas ut till schweiziska Lausanne-Sport kommande säsong, en klubb som ägs av INEOS.
Prestons målvakt ryktas till United
Enligt Pete O’Rourke på Football Insider ska United jobba på att få över Preston North Ends förstamålvakt Freddie Woodman gratis i sommar för att ersätta Tom Heaton. 28-åriga Woodman skulle då ansluta som tredjemålis.
Det ska sägas att Football Insider inte är en av de mer ansedda källorna, och ryktet ska tas med en nypa salt.
United kommer delta i World Sevens
Idag bekräftade United att man kommer delta i World Sevens-turneringen, en sjumannaturnering i Estoril i Portugal. Turneringen kommer spelas i maj.
Förutom att varje lag bara består av sju spelare är planen hälften så stor och målen lite mindre. Utöver United är det sju lag till som kommer delta, och lagen kommer delas upp i två grupper. Sedan kommer en semifinal och en final spelas. Förutom United är Ajax, Bayern Munchen och Benfica bekräftade som deltagande lag. Turneringen regleras inte av FIFA.
United vann trippla priser på gala
Två Unitedspelare har vunnit priser på ”Festival of Women’s Football”-galan, en gala för att fira damfotbollen i Storbritannien. Phallon Tullis-Joyce vann pris som årets målvakt, och Maya Le Tissier kammade hem två priser: årets försvarare och årets unga spelare.
Premier League utreder Hazard-betalningar
År 2012 var Eden Hazard fotbollens hetaste namn. United var en av favoriterna att värva belgaren från franska Lille, och klubbarna hade faktiskt kommit överens om både pris och villkor. Men affären stoppades när Hazards agent, John Bico, krävde en hemlig betalning på flera miljoner pund från United. United vägrade spela med i det uppenbara regelbrottet. Som bekant blev det istället Chelsea, och transfersumman landade på 32 miljoner pund. Istället fick Ferguson nöja sig med Shinji Kagawa.
Premier League utreder nu om Chelsea, under sin förra ägare Roman Abramovich, gjorde otillåtna betalningar till bland andra Bico. Hazard ska dock vara skonad från några misstankar. Chelsea har medgett att det fanns brister i ekonomin under Abramovich. Det nya amerikanska styret har samarbetat med myndigheter och betalat böter.
Efter att Bico och Hazard slutade sitt samarbete tog Bico över en belgisk klubb som senare gick i konkurs. Han greps 2023 i Förenade Arabemiraten och utlämnades till Belgien, där han misstänks för pengatvätt och förfalskning.
Gore tillbaka på Carrington
Vi fick se ett nytt ansikte på Carrington igår i form av Dan Gore, som är på lån i League One-laget Rotherham United men som bara hann spela en match innan han blev skadad i början av februari. Nu försöker Unitedprodukten komma tillbaka till matchform på Carrington, som bara ligger drygt 1 timma och 20 minuter med bil från Rotherham, trots allt.
Res med oss till Manchester!