Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Nyhetsbörsen: Vecka 39, 2014

  • United tog säsongens andra seger då West Ham besegrades med 2-1 på Old Trafford. Rooney och Van Persie gjorde Uniteds mål. United spelade med tio spelare den sista halvtimmen, sedan Rooney blivit utvisad.
  • Juniorlaget förlorade med 3-0 mot Middlesbrough.
  • Jonny Evans ser ut att bli borta en månad, till följd av den skada han ådrog sig mot Leicester.

Nyhetsbörsen kan innehålla spår av åsikter, sarkasm, ironi och dålig humor.

Nyare nyheter »

Publicerat:
2014-09-28,
17.06
Publicerat av:
Anton Söderpalm
Publicerat:
2014-09-28,
17.06
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal vill inte diskutera kaptensfrågan

Efter att lagkapten Wayne Rooney blivit utvisad mot West Ham fick Louis van Gaal en fråga om han nu har anledning att överväga sitt beslut. Det var en fråga som trainer-coachen inte alls gillade.

För mig är det inte en bra analys eller en bra fråga. Det är min rätt att inte svara på den.

Utvisningen innebär att Rooney blir avstängd tre matcher (såtillvida inte United överklagar, men det får nästan ses som uteslutet). Eftersom United endast spelar tre matcher i oktober får Rooney alltså vänta tills det står november i kalendern innan han får spela för United igen.

Läs mer på Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-09-28,
17.03
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-28,
17.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Herrera: Jag hoppas att min rygg är bra snart

Ander Herrera gick ut med en ryggskada i andra halvlek av gårdagens match mot West Ham. Vi har ännu inte fått någon prognos för när han kan vara tillbaka men han skriver på Twitter att han hoppas att ryggen ska vara bra snart.

Publicerat:
2014-09-28,
17.00
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Allardyce: Målet borde ha blivit godkänt

West Hams manager Sam Allardyce var inte alls nöjd med att Kevin Nolans mål i gårdagens match blev bortdömt – helt korrekt – för offside. Argumentet tycks vara att det var så lite offside att domaren inte borde ha sett att det var offside.

Någon sa till mig att hans näsa eller hans huvud kanske var offside. Men jag tycker inte att du kan basera ett beslut på det faktum att det är en näsa eller ett huvud offside. Det finns ingen möjlighet om det är fallet att den assisterande domaren kan se det.

För mig är det uppenbart onside och det borde ha stått som ett mål. Ingen annan kan övertyga mig om något annat.

Läs mer på Sky Sports – där ni också kan se ett, mycket underhållande, videoklipp med Allardyce förvirrade tankar efter matchen.

Publicerat:
2014-09-28,
16.53
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-28,
16.53
Publicerat av:
Mikael Österdahl

U18 förlorade mot Middlesbrough

Manchester Uniteds juniorer förlorade igår med 3-0 hemma mot Middlesbrough i ligaspelet. Middlesbroughs tre mål kom under matchens sista fjärdedel.

Mer om matchen senare.

Publicerat:
2014-09-28,
16.50
Publicerat av:
Simon Sani
Publicerat:
2014-09-27,
12.33
Publicerat av:
Redaktionen
Publicerat:
2014-09-27,
01.46
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Fystränare Strudwick degraderad

Enligt Daily Mails Ian Ladyman arbetar Uniteds fystränare Tony Strudwick inte längre med a-laget. Istället är det Jos van Dijk, som Louis van Gaal tog till United, som sköter fysträningen i a-laget.

Det hela ska dock inte vara relaterat till Uniteds skadekris, utan istället handlar det om att Van Gaal helt enkelt vill jobba med sina grabbar.

Strudwick arbetade med a-laget under försäsongsturnén i USA men har sedan gradvis fasats ut från a-laget. Nu arbetar han istället med Uniteds ungdomar.

Van Gaals beslut att inte låta Strudwick arbeta med a-laget ska innebära en risk. Strudwick ska vara respekterad och omtyckt av alla seniorspelare. Han har också arbetat med det engelska landslaget, under Roy Hodgsons ledning.

Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-09-27,
01.35
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal: Jag ska lösa skadekrisen

Jag har fått höra om [Evans, Jones och Smallings] skadehistorik och nu bekräftar de det. Men jag har gott hopp om att vi ska förbättra i det avseendet för normalt har jag inte skador,” säger Louis van Gaal.

Som ett bra exempel, för en spelare som många gånger var skadad, Robben – under min säsong var han aldrig skadad. Hur får man det att hända? Genom träningssessioner och anpassning till nivån jag kräver. Det var inte bara Robben, men varje spelare. Och vi gör det här, på samma sätt, bara mindre än vad jag gjorde med Bayern München.

Vi måste förbättra nivån och intensiteten så att spelarna kan spela matchen. Förväntar jag mig att de metoderna ska fungera här? Ja, givetvis. Jag är 25 år in i det här yrket och du lär dig varje år. Men du skapar en filosofi under alla dessa år och sedan applicerar du det.

Van Gaal säger att han inte tänker panikvärva försvarare och berättar att han lyckades i VM med ett orutinerat holländskt försvar. Han är bara intresserad av spelare som passar in i profilen.

Han tycker också att Uniteds försvarsproblem är uppförstorade.

Vi ger massor av information och du måste arbeta med den informationen. Det kommer en tid under säsongen när den här informationen är för mycket. Kanske just nu är det för mycket för spelarna.

Läs mer på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-09-26,
20.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-26,
19.08
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Länktips: Intervju med Paddy McNair

Manutd.com: McNair enjoys the big stage

Publicerat:
2014-09-26,
19.01
Publicerat av:
Anton Söderpalm
Publicerat:
2014-09-26,
19.00
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-26,
18.59
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-26,
18.58
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal: Thorpe och McNair är med i truppen

I en intervju med MUTV berättar Louis van Gaal att U21-lagets kapten Tom Thorpe och hans nordirländska kollega Paddy McNair är med i truppen inför matchen mot West Ham.

De är med i truppen. Det är därför vi har en ungdomsutbildning. Det är också vår policy och alltid klubbens policy att göra.

Det har spekulerats i att Daley Blind skulle ta platsen bredvid Marcos Rojo men det verkar inte vara aktuellt.

Jag gillar inte att ha för många vänsterförsvarare eller vänsterfotade spelare i försvaret. Jag tänker alltid på balansen, så jag måste välja en mittback till höger från ungdomsutbildningen. Normalt gör jag alltid saker som det. Jag har redan sagt att vi har massor av vakanser när du endast köper sex spelare och låter fjorton lämna.

Mängden skador oroar mig och de kommer inte tillbaka. Smalling är redan skadad för tredje gången. Evans också. Jones hade en skada i landslaget, vilket var oturligt.

Jag är en tränare som har massor av erfarenhet och jag tror att jag aldrig har varit i den här situationen förut, så det överraskar mig. Jag utvärderar mig själ och min stab och också spelarna och vad som är fel. Men jag kan inte föreställa mig att det vi gör är på en annan nivå än i mina tidigare klubbar. Så jag har redan anpassat mig till en viss nivå som jag tycker att vi kan spela under en match, men jag kan inte träna på en lägre nivå.

Citat: Manutd.com.

Publicerat:
2014-09-26,
18.50
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Shaw: Skadan förstörde för mig

Skadan drog ner mig lite då jag aldrig har varit skadad så länge förut. Jag var lite irriterad men jag har varit tillbaka i träning nu i ett par veckor.
Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-09-26,
18.49
Publicerat av:
Mikael Österdahl

BBC: Konstgräs i Football League

Enligt BBC ska klubbarna i Football League i november rösta om huruvida konstgräsplaner ska tillåtas i League One och League Two. Frågan ska ha diskuterats i somras och då ska 29 av 46 klubbar ha varit positivt inställda.

Konstgräs introducerades i den engelska fotbollen i början på 1980-talet, då bland annat QPR, Preston och Oldham använde en artificiell spelplan. Det var dock inte överdrivet populärt, och 1995 var Hyde den sista klubben att överge konstgräset. Tekniken är bättre nu och konstgräs kan alltså bli en faktor igen. Om man röstar för konstgräs i november förväntas de nya reglerna introduceras redan nästa säsong.

Läs mer på Bbc.com.

Publicerat:
2014-09-26,
18.41
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Persie: Det var en bra diskussion

Det är den rätta vägen framåt då du måste prata om de bra sakerna du gör men också i områdena du kan förbättra, vilket är vad vi gjorde dagen efter [förlusten mot Leicester]. Alla kom in och vi hade ett långt möte då alla talade ut och delade sina känslor.
Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-09-25,
22.55
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-25,
22.54
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Robson på Twitter

Om ni har missat det så har Unitedlegenden Bryan Robson nu skaffat Twitter.

Publicerat:
2014-09-25,
22.50
Publicerat av:
Redaktionen
Publicerat:
2014-09-25,
22.47
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Fellaini vill visa att han duger

Jag pratade med Van Gaal och han har aldrig sagt att jag måste lämna. Han sa att jag hade stor konkurrens men att jag har chansen att bevisa det.

Jag har känt svåra stunder förra säsongen, men det är en starkare spelare efteråt. Jag har förtroende i mig själv och i mitt spel igen. Jag gjorde en bra VM-turnering och också under förberedelsen var jag bra. Det är oturligt att den här skadan nu sätter käppar i hjulet, men i slutet av månaden är jag tillbaka.

Citat: Mirror.co.uk.

Publicerat:
2014-09-25,
22.43
Publicerat av:
Muss
Publicerat:
2014-09-25,
22.42
Publicerat av:
Mikael Österdahl

U18-match flyttad

[Twitter]

Publicerat:
2014-09-25,
22.41
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mitchell i aktion för landslaget

Manchester Uniteds Demetri Mitchell spelade 66 minuter när Englands U18-landslag förlorade med 2-0 mot Italien.

[Twitter]

Publicerat:
2014-09-25,
22.40
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-25,
00.30
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mail: Smalling är skadad

Enligt Daily Mail har Chris Smalling drabbats av en lårskada på träning. Tidningen skriver att Smalling ska undersökas på torsdagen. Det återstår att se om skadan hindrar Smalling från spel.

Om Smalling inte kommer till spel mot West Ham på lördag är det onekligen ett hårt slag för United. Jonny Evans och Phil Jones är skadade sedan tidigare, medan Tyler Blackett är avstängd. Det innebär att Marcos Rojo är den enda tillgängliga mittbacken i truppen och Rojo har endast använts som vänsterback sedan han kom till klubben. Om Smalling verkligen är skadad är Darren Fletcher den enda spelaren i truppen med erfarenhet av spel som mittback i Premier League. Daley Blind är ett alternativ, även om hans erfarenhet av mittbacksspel är begränsad. Underifrån finns också Tom Thorpe men han verkar inte stå högt i kurs hos tränarna i United.

Läs mer på Dailymail.co.uk.

Publicerat:
2014-09-24,
13.56
Publicerat av:
Mikael Österdahl

United förlänger med Gloops

Manchester United har idag meddelat att Gloops har förlängt sitt sponsoravtal med klubben. Gloops är Uniteds partner för social gaming i Japan.
Läs mer på Manutd.com.

Publicerat:
2014-09-24,
13.53
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Rooney: Vi kommer att vara framgångsrika

”Det verkar finnas massor av människor som har avskrivit oss efter söndagens resultat men jag ser det inte på det sättet. När jag tittar runt i vårt omklädningsrum och ser kvaliteten vi har och managerns otroliga känsla för detaljer har jag ingen tvekan om att det här laget kommer att bli framgångsrikt,” skriver Wayne Rooney på Facebook.

Publicerat:
2014-09-24,
13.50
Publicerat av:
Redaktionen
Publicerat:
2014-09-24,
13.49
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Telegraph: Evans borta en månad

Enligt Telegraph kommer Jonny Evans att behöva en månad för att rehabilitera den skada han ådrog sig i matchen mot Leicester i söndags. Det innebär i så fall att bortamatchen mot West Brom den 20 oktober skulle kunna vara en tänkbar comebackmatch för Evans. Tur i oturen för Evans är dock att ett landslagsuppehåll gör att han bara lär missa två matcher.

Då Phil Jones är skadad sedan tidigare och Tyler Blackett är avstängd efter sin utvisning mot Leicester innebär det att det är upplagt för Chris Smalling och Marcos Rojo som mittbackar mot West Ham på lördag. Det skulle i så fall också bädda för Luke Shaw som vänsterback.

Läs mer på Telegraph.co.uk.

Uniteds defensiva skadeproblem och det allmänt taffliga försvarsspel man har visat upp innebär att det nu börjar spekuleras i att Michael Carrick kan användas som mittback när han återvänder efter skada.

Publicerat:
2014-09-24,
13.42
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Länktips: Rafael om lagkamrater, tevespel och poker

Manutd.com: Rafael’s team-mate tales

Publicerat:
2014-09-24,
13.41
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Guardian: Uefa vill förbjuda tredjepartsägda spelare

Enligt Guardian är Uefa i slag med att introducera nya regler som förbjuder tredjepartsägda spelare i Uefas turneringar. De nya reglerna skulle kunna träda i kraft redan säsongen 2015/16, men det skulle ske stegvis så att klubbarna har tid att anpassa sig.

United stötte som bekant på problem med tredjepartsägande vid värvningen av Marcos Rojo i somras.

Annars skulle de nya reglerna inte innebära några väsentliga skillnader för de engelska klubbarna, tredjepartsägda spelare är inte tillåtet i Premier League.

Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-09-24,
13.35
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Winter: Blackett på Hodgsons radar

Enligt Telegraphs respekterade Henry Winter funderar Roy Hodgson på att kasta in Tyler Blackett i det engelska landslaget. Anledningen ska vara det är ont om dugliga engelska försvarare, framför allt försvarare som är bekväma till vänster.
Läs mer på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-09-24,
13.31
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mason dömer

Premier League (eller vem det nu är som bestämmer detta) har utsett Lee Mason till domare i matchen mellan United och West Ham på lördag. Mason dömde också det senaste mötet lagen emellan. Då, den 22 mars, vann United med 2-0 i London.

Mason assisteras av Garratt och Hussin, medan Dean är fjärdedomare.

Omgångens samtliga domaruttagningar finns på Premierleague.com.

Publicerat:
2014-09-22,
16.45
Publicerat av:
Mikael Krekula
Publicerat:
2014-09-22,
16.21
Publicerat av:
Mikael Krekula
Publicerat:
2014-09-22,
15.35
Publicerat av:
Redaktionen
Publicerat:
2014-09-22,
15.32
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-22,
15.30
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Class of ’92 får sällskap av miljardär som ägare för Salford City

Den Singaporebaserade miljardären Peter Lim har köpt 50 procent av ägandet i Salford City. Resterande 50 procent ägs av kvintetten Nicky Butt, Ryan Giggs, Paul Scholes, samt Gary och Phil Neville.

Lims övertagande gäller under förutsättning att det godkänns av FA.

Läs mer på Bbc.com.

Publicerat:
2014-09-22,
15.27
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Matas blogg: Ledsen att helgen slutade så dåligt

Vägen tillbaka från Leicester till Manchester på bussen kändes väldigt lång.

Jag fortsatte att tänka på hur vi förlorade en match som var under kontroll, men grejen är att vi var före, de kvitterade och när vi försökte få fördel igen förlorade vi. Det är väldigt tufft att göra tre mål borta och komma tillbaka hem med noll poäng. På vår väg tillbaka till Manchester tänkte jag på vad som hade hänt och kände mig så besviken som alla de som kom med oss till arenan. Ärligt, jag känner mig väldigt ledsen att helgen slutade på ett sådant ledsamt sätt för våra supportrar.

Det finns tid under veckan att analysera vad som hände och lära från våra misstag så att vi inte gör dem igen. Nu spelar vi två matcher i rad på Old Trafford som vi vill vinna för våra supportrar. Vi kommer att göra vårt bästa, ni kan vara säkra på det.

Läs bloggen i sin helhet.

Publicerat:
2014-09-22,
15.17
Publicerat av:
David Selini
Publicerat:
2014-09-22,
15.16
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Video: 20 år med Paul Scholes

Igår var det 20 år sedan Paul Scholes debuterade för Manchester United. Det firade Manutd.com med att sätta ihop en video med en del av det bästa som Scholes uträttade under sin magiska karriär.

Publicerat:
2014-09-22,
15.14
Publicerat av:
David Selini
Publicerat:
2014-09-22,
15.13
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Polisen undersöker rasism mot Balotelli

Mario Balotelli tyckte att Uniteds förlust mot Leicester var underhållande och passade på att berätta det på Twitter.

Harmlöst, givetvis.

Tyvärr fick detta emellertid en del så kallade Unitedsupportrar att gå i taket och Balotelli fick ta emot ett stort antal rasistiska kommentarer. Bedrövligt.

Polisen i Liverpool har nu berättat att man undersöker det hela och förhoppningsvis kan åtminstone några av idioterna som uttryckte sig rasistiskt hittas.

Läs mer på Telegraph.co.uk.

Publicerat:
2014-09-22,
15.06
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-22,
15.05
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2014-09-22,
15.05
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal: Ungdomsspelarna är klubbens beskyddare

För mig säger inte pengar allting. Kvalitet säger allting. Jag kallar unga spelare klubbens beskyddare. Varje ung spelare som kommer upp är en beskyddare eftersom han lär sig kulturen som ett barn.

Class of ’92 var beskyddare av klubbens kultur. Och det är väldigt viktigt att en klubb som Manchester United har beskyddare, och därför behöver du en väldigt bra ungdomsutbildning.

Läs mer på Manchestereveningnews.co.uk.

Publicerat:
2014-09-22,
15.02
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal: Alla jag pratade med ville gå till United

Varje spelare jag har kontaktat vill spela för Manchester United. Trots det faktum att vi inte spelar i Champions League den här säsongen är spelarna fortfarande villiga att komma. Det är otroligt men det är tack vare den här klubbens storhet. De tror alla på det projekt som vi nu har startat, men jag säger igen att det bara precis har startat. Det behöver fortfarande tid,” sa Louis van Gaal till söndagstidningarna inför matchen mot Leicester.
Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2014-09-22,
14.38
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Van Gaal om Carrick

Louis van Gaal berättar att Michael Carrick fortfarande är ”många veckor” från en comeback.

[Twitter]

Äldre nyheter »