Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Försäsongsmotståndet klart; Grimshaw, Love, A Pereira nominerade

Nyhetsbörsen kan innehålla spår av åsikter, sarkasm, ironi och dålig humor.

Nyare nyheter »

Publicerat:
2015-05-05,
15.24
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2015-05-05,
15.24
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2015-05-05,
15.20
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2015-05-05,
15.19
Publicerat av:
Redaktionen
Publicerat:
2015-05-04,
12.41
Publicerat av:
Mikael Krekula
Publicerat:
2015-05-03,
13.46
Publicerat av:
Mikael Krekula
Publicerat:
2015-05-01,
13.13
Publicerat av:
Mikael Österdahl

David Beckhams frisparkar

Publicerat:
2015-05-01,
06.25
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Telegraph: 100 miljoner reserverade för Bale

Mark Ogden rapporterar i Telegraph att Manchester United har avsatt 100 miljoner pund för att värva Gareth Bale, ifall walesaren skulle bli tillgänglig under transferfönstret.

Ogden skriver också att United inte kommer att överväga att låta David de Gea gå till Real Madrid som en del i en potentiell affär som skulle ta Bale till Old Trafford. De Gea förmodas vara kluven för om han ska förlänga med United eller önska en flytt till Madrid.

United planerar att göra sina affärer tidigt under transferfönstret, även om man skulle vara beredda att vänta på Bale. Klubben ska vara optimistiska på att kunna värva Mats Hummels.

Publicerat:
2015-05-01,
06.17
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2015-04-30,
20.49
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Old Trafford har bästa gräsmattan i ligan

Manutd.com rapporterar att Old Traffords gräsmatta, tillsammans med gräsmattan på Arsenal Stadium, har utsetts till Premier Leagues bästa.

Publicerat:
2015-04-30,
20.12
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Koeman: Clyne måste bestämma sig inom tio dagar

Southamptons manager Ronald Koeman kräver besked från högerbacken Nathaniel Clyne kring huruvida han vill förlänga med klubben. Clyne har som bekant kopplats samman med en flytt till Manchester United och Koemans uttalande kommer knappast att minska spekulationerna.

Vi pratar fortfarande med Clyney och hans agent. Men vi måste veta det inom tio dagar nu. Klubben gör och erbjuder det maximala vi kan göra, sedan förväntar vi oss spelarens beslut.

Koeman säger också att Clyne trivs i Southampton och att ingen klubb har anmält intresse.

Läs mer på Skysports.com.

Publicerat:
2015-04-30,
19.01
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Herrera månadens Unitedspelare

Publicerat:
2015-04-30,
17.06
Publicerat av:
Mikael Österdahl
Publicerat:
2015-04-30,
15.40
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Officiellt: Gundogan vill inte förlänga med Dortmund

Borussia Dortmund har idag meddelat att Ilkay Gundogan har valt att inte förlänga sitt kontrakt med den tyska klubben. Gundogan har ett år kvar på sitt nuvarande kontrakt och har kopplats samman med en flytt till Manchester United.

Publicerat:
2015-04-30,
15.38
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Andreas Pereira i bruttotruppen inför U20-VM

Manchester Uniteds Andreas Pereira tog sig idag ett steg närmare U20-VM som spelas i Nya Zeeland mellan den 30 maj och den 20 juni. Pereira är en av 26 spelare i den brasilianska bruttotruppen, vilket det brasilianska förbundet meddelar på sin hemsida. Det brasilianska landslaget inleder sina förberedelser den 11 maj. Innan VM börjar ska truppen bantas till 21 spelare.

Publicerat:
2015-04-30,
15.34
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Mata springer mest

Telegraph publicerar statistik på vilka Unitedspelare som springer mest. Något överraskande visar det sig att Juan Mata är den spelare som springer mest. Ander Herrera är tvåa och Marouane Fellaini är trea. Den kanske största överraskningen för mig är ändå att Michael Carrick tar hand om fjärdeplatsen.

Publicerat:
2015-04-30,
15.24
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Telegraph: Real Madrid överväger andra målvakter

Enligt Mark Ogden i Telegraph ska Real Madrid vara osäkra på om de lyckas värva David de Gea den här sommaren. Därför ska den spanska klubben ha börjat titta på alternativa målvaktsvärvningar.

Publicerat:
2015-04-30,
15.22
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Rösta på Sir Matt Busby Player of the Year

Det är dags att utse säsongens bästa Manchester United-spelare. Vinnaren, som får utmärkelsen Sir Matt Busby Player of the Year, utses genom en omröstning på Manutd.com. Allt annat än att David de Gea skulle vinna för andra året i rad får ses som en stor skräll.

Publicerat:
2015-04-30,
15.20
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Rösta på säsongens mål

Hoppa till Manutd.com för att rösta på säsongens bästa mål av en Manchester United-spelare. Inkluderat är n video med de tio målen.

De tio nominerade målen är:

 1. Angel Di Maria mot Leicester City
 2. Marouane Fellaini mot West Bromwich Albion
 3. Wayne Rooney mot Arsenal
 4. Robin van Persie mot Hull City
 5. Ander Herrera mot Yeovil Town
 6. James Wilson mot Cambridge United
 7. Daley Blind mot West Ham United
 8. Ander Herrera mot Swansea City
 9. Juan Mata mot Liverpool (andra målet)
 10. Wayne Rooney mot Aston Villa
Publicerat:
2015-04-30,
15.17
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Grimshaw, Love och A Pereira nominerade

Liam Grimshaw, Donald Love och Andreas Pereira är de tre U21-spelare som har nominerats till Denzil Haroun Player of the Year award (tidigare Denzil Haroun Reserve Player of the Year award). Det är U21-tränaren Warren Joyce som har nominerat spelarna.

Hoppa till Manutd.com för att rösta och läsa Joyce motiveringar.

På Manutd.com finns också en video där de tre spelarna diskuterar nomineringarna.

Publicerat:
2015-04-30,
15.11
Publicerat av:
Mikael Österdahl

EM-spel för Fosu-Mensah

Det kommer inte som någon överraskning alls att Manchester Uniteds Timothy Fosu-Mensah är uttagen till den holländska truppen inför U17-EM som börjar den 6 maj. Fosu-Mensah blir ensam Unitedspelare i turneringen. Holland möter Irland, England och Italien i gruppspelet och de två bästa lagen går till kvartsfinal.

Publicerat:
2015-04-30,
15.08
Publicerat av:
Simon Sani
Publicerat:
2015-04-30,
15.07
Publicerat av:
Redaktionen
Publicerat:
2015-04-29,
17.37
Publicerat av:
Mikael Krekula
Publicerat:
2015-04-29,
15.49
Publicerat av:
Muss
Publicerat:
2015-04-29,
15.27
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Guardian: Osäker framtid för Januzaj

Enligt Guardians Jamie Jackson är framtiden för Adnan Januzaj osäker och att Louis van Gaal överväger att låna ut belgaren nästa säsong.

Publicerat:
2015-04-29,
15.21
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Paul Scholes

Publicerat:
2015-04-29,
15.16
Publicerat av:
Mikael Österdahl

U21-match flyttad

United meddelar att U21-matchen hemma mot Manchester city är flyttad från den 11 maj till tisdagen den 12 maj. Matchen kommer att spelas på Old Trafford med avspark 20.00.

Uniteds bortamatch mot city, som skulle ha spelats i december, har fortfarande inte fått något fastställt datum. U21 har förutom de två matcherna mot city också en match mot Southampton (på Old Trafford på måndag) kvar i ligan. Vidare ska Uniteds reserver möta Rochdale i semifinal i Lancashire Senior Cup, på ett ännu inte angivet datum.

Publicerat:
2015-04-29,
15.08
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Spanska rapporter: Transferförbud för Real Madrid, som förnekar

Spanska medier rapporterar att Fifa kommer att straffa Real Madrid och Atletico Madrid med ett transferförbud liknande det som innebär att Barcelona inte får värva i sommar. Orsaken ska vara att klubbarna har värvat minderåriga utländska spelare till sina akademier.

Real Madrid gillar dock inte rapporterna och kommunicerar i ett officiellt uttalande att ”informationen är helt falsk”.

Publicerat:
2015-04-29,
15.04
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Telegraph: Rooney kan missa resten av säsongen

Telegraphs Mark Ogden rapporterar att Wayne Rooney riskerar att missa resten av säsongen till följd av knäskadan han ådrog sig mot Everton. En undersökning på måndagen ska inte ha gett klara besked, men farhågorna är att Rooney behöver en månad för rehabilitering.

Publicerat:
2015-04-29,
14.59
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Guardian: FA säljer namnet på FA-cupen

Owen Gibson rapporterar i Guardian att FA ska vara nära att sälja namnrättigheterna till FA-cupen till Emirates. Cupen skulle i så fall kallas Emirates FA Cup.

Värdet på att sälja cupens namn ska vara 30 miljoner pund över tre år, att jämföra med nio miljoner pund per år som Budweiser betalade som huvudsponsor utan namnrättigheter. Cupen har den här säsongen varit utan huvudsponsor, då Budweiser valde att inte förlänga och FA jagade ett bättre avtal.

Publicerat:
2015-04-29,
14.49
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Bayern förlänger med Adidas, inte nära Uniteds summor

Bayern München har förlängt sitt avtal med dräktsponsorn Adidas, till år 2030 till ett rapporterat värde av 900 miljoner euro (645 miljoner pund). Detta kan jämföras med Manchester Uniteds tio år långa avtal med Adidas som är värt 750 miljoner pund.
Läs mer på Theguardian.com.

Publicerat:
2015-04-29,
14.39
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Independent: United vinner kampen om De Gea

Ian Herbert rapporterar i Independent att Manchester United ska vara säkra på att man har vunnit kampen om att behålla målvakten David de Gea över nästa säsong. Herbert skriver att det är möjligt att De Gea kommer att lämna sommaren 2016 men då efter att ha skrivit på ett nytt kontrakt, värt 200 000 pund, i sommar.

Herbert skriver också att United har Memphis Depay, Mats Hummels, Ilkay Gundogan och Robert Lewandowski på radarn inför nästa säsong. United ska dock ännu inte ha kommit med något bud på Hummels.

Publicerat:
2015-04-28,
23.34
Publicerat av:
Mikael Österdahl

U21 vann enkelt mot Fulham

Uniteds U21-lag tog en enkel seger mot Fulham på Craven Cottage. Robin van Persie gav United ledningen och Joe Rothwell fyllde på med två mål innan halvtid. United skulle gå ifrån till 4-0 då Van Persie precis som Rothwell blev tvåmålsskytt. Fulham reducerade sedan i slutskedet men United vann med 4-1.

United stärker därmed sin ledning i U21-ligan.

Mer om matchen senare.

Publicerat:
2015-04-28,
23.30
Publicerat av:
Mikael Österdahl

United sex poäng från (kval till) Champions League

Liverpool förlorade på tisdagskvällen i Hull, vilket betyder att United nu bara behöver ta sex poäng på de fyra sista omgångarna för att säkra åtminstone kvalspel till nästa säsongs Champions League.

Publicerat:
2015-04-28,
16.12
Publicerat av:
Mikael Österdahl

United möter Club America, San Jose, Barcelona och PSG i sommar

Försäsongen 2015

 • 17/7: Club America, i Seattle
 • 21/7: San Jose, arena inte bekräftad
 • 25/7: Barcelona, i Santa Clara
 • 29/7: PSG, i Chicago

Manchester United har precis meddelat datum och motståndare för sommarens turné i USA. United kommer att spela fyra matcher mellan den 17 och den 29 juli.

United inleder försäsongen med en match mot mexikanska Club America i Seattle den 17 juli. United fortsätter sedan till Kalifornien, där man enligt rapporter kommer att bo i San Francisco. Man möter San Jose på en ännu inte annonserad plats den 21 juli. Den 25 juli väntar en match mot Barcelona i Santa Clara, som ligger direkt väster om San Jose.

United reser sedan österut för en match mot PSG i Chicago den 29 juli.

Avsparkstider för matcherna är ännu inte bekräftade men i all rimlighet blir det sen natt eller tidig morgon för de tre första matcherna, medan matchen i Chicago kan tänkas spelas mitt i natten.

Premier League sparkas sedan igång den 8 augusti, så ett antagande är att det inte blir några ytterligare försäsongsmatcher.

Publicerat:
2015-04-28,
15.48
Publicerat av:
Mikael Österdahl

U21 möter Fulham ikväll

Manchester Uniteds U21-lag ställs ikväll mot Fulham på Craven Cottage. Det är en viktig match för de båda lagen – United slåss för att vinna ligan medan Fulham kämpar för att undvika nedflyttning till andradivisionen.

United toppar tabellen men har inte råd att tappa poäng om man vill vinna ligan. Det största hotet mot United just nu är sjundeplacerade [sic!] Chelsea, som är sex poäng bakom men med två matcher tillgodo. Men det är fler lag som utmanar United om seriesegern. Tvåan Norwich är förvisso inget reellt hot då de har två matcher mer spelade, men trean Liverpool är bara två poäng bakom med samma antal spelade matcher.

Förutom Chelsea kan även Manchester city (sexa) och Southampton (åtta) passera United på egna prestationer. Southampton är förvisso sex poäng bakom med bara en match tillgodo men de möter United på Old Trafford på måndag. United avslutar sedan serien med två matcher mot Manchester city, så det är omöjligt att förutse hur det kommer att sluta.

Fulham är för närvarande tia och är i stort poängbehov då elvan och tolvan blir nedflyttade. Fulham har bara en poäng tillgodo på Everton och har dessutom en match mer spelad. Man kan ju tycka att United borde vara klara favoriter mot ett bottenlag men faktum är att det bara skiljer nio poäng till Fulham.

Vi räknar med att Robin van Persie får speltid ikväll också och även spelare som James Wilson och Andreas Pereira lär starta.

Avspark är 20.00 och @mufcse kommer förmodligen att bistå med en fulstream.

Publicerat:
2015-04-28,
15.33
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Rooney osäker inför lördag

Mark Ogden skriver i Telegraph att Wayne Rooney kämpar för att bli spelklar inför hemmamatchen mot West Brom på lördag. Rooney blev knäskadad i slutskedet av matchen mot Everton. Skadan var dock inte allvarligare än att Rooney kunde resa till London för att delta på spelarföreningens gala. Louis van Gaal vill dock vänta med att bedöma Rooneys status.

Ogden skriver att Robin van Persie, och inte Radamel Falcao, förväntas spela ifall Rooney är otillgänglig. Ogden skriver också att Van Persie vill stanna i United över nästa säsong och att Van Gaal vill behålla anfallaren.

Publicerat:
2015-04-28,
15.28
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Bosnich erkänner trafikbrott

Den förre Unitedmålvakten Mark Bosnich har erkänt sig skyldig till vårdslöshet i trafik. Det var i maj förra året som Bosnich körde på och skadade en cyklist. Bosnich har nu erkänt i rätten och en dom väntas den 9 juni.
Läs mer på BBC.

Publicerat:
2015-04-28,
15.24
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Bournemouth klara för Premier League

Vi gratulerar Bournemouth som igår kväll blev klara för Premier League. Det är första gången i klubbens historia som man kommer att spela i den högsta divisionen. Faktum är att deras tiondeplats i Championship förra säsongen var klubbens bästa resultat någonsin och man har endast fem säsonger på den näst högsta nivån. Klubben spelade i League Two så sent som säsongen 2009/10 och var året innan på gränsen till konkurs.

Bournemouth är en ovan motståndare för Manchester United, klubbarna har bara mötts åtta gånger och aldrig i ligaspel. Senaste mötet var i FA-cupen 1989 då United behövde omspel för att gå vidare. Bournemouth besegrade United i FA-cupen 1984, vilket rimligtvis är klubbens enskilt bästa resultat någonsin.

Alla lär inte vara helt bekväma med att Bournemouth går upp, då deras arena, Dean Court, har en publikkapacitet på 12 000. Det betyder att deras totala hemmapublik i Premier League nästa säsong kommer att motsvara tre fulla Old Trafford.

Ja, formellt är det förvisso inte helt klart än. Middlesbrough är bara tre poäng bakom men Bournemouth har 19 plusmål tillgodo och det är givetvis uteslutet att Middlesbrough tar in så många mål på en match. Ja, Charlton, Bournemouths motståndare i den sista omgången, verkar i och för sig vara av en annan uppfattning.

Publicerat:
2015-04-28,
15.11
Publicerat av:
Muss
Publicerat:
2015-04-28,
15.10
Publicerat av:
Muss
Publicerat:
2015-04-28,
15.08
Publicerat av:
Mikael Österdahl

Anthony Taylor dömer på lördag

Premier League har meddelat att det blir Anthony Taylor som dömer Uniteds hemmamatch mot West Brom på lördag. Taylor får Beswick och Krikup som assisterande domare och Oliver som fjärdedomare.

Taylor har dömt två Unitedmatcher den här säsongen segrarna mot Newcastle (1-0, b) och Hull (3-0, h). Totalt har Taylor dömt United åtta gånger och undantaget förlusten borta mot Norwich i november 2012 är det bara segrar för United. Från matchen mot Newcastle minns vi kanske framför allt att Cisse och Evans spottade utan att domaren såg det och fick långa avstängningar. Jag vill också minnas att Taylor missade stora domslut åt båda hållen.

West Brom har spelat tolv matcher med Taylor som domare, med resultatraden 5-4-3. De har dock fem matcher i rad utan seger och den senaste segern var i januari 2012. Den här säsongen har Taylor blåst två matcher med West Brom, båda förluster: dels hemma mot Everton i ligan i september och dels i FA-cupen borta mot Aston Villa. I FA-cupmatchen visade Taylor ut en spelare i vardera lag.

Taylor har aldrig dömt en match mellan United och West Brom.

Äldre nyheter »