Muss.se » Nyhetsarkiv » Herrlaget

Champions! #20

Manchester United besegrade ikväll Aston Villa, vilket betyder att klubben har säkrat sin 20:e ligatitel! Titeln är tillbaka där den hör hemma!

Dagens seger innebär att United står på 84 poäng och då värste konkurrenten, Manchester city, som bäst kan sluta på 83 poäng är alltså Uniteds ligaseger säkrad. Årets titel är den 20:e i historien och United är sedan 2011 den klubb som har vunnit den engelska ligan flest gånger.

Det började 1908 då walesaren Billy Meredith sprang längs kanten med en tandpetare i munnen och matade inlägg, Sandy Turnbull sparkade bollar i mål medan Charlie Roberts var ledaren på planen. Samma trio var nyckelfigurer även vid klubbens andra ligaseger 1911. De två första titlarna kom med James Ernest Magnall bakom rodret.

Sedan skulle det dröja oförskämt länge. Först efter andra världskriget då Matt Busby, senare Sir Matt Busby, tog över skulle United vinna ligan igen. Klubbens tredje ligatitel kom 1952 med Jack Rowley, Stan Pearson och Jonny Carey var nyckelfigurer.

Busby byggde samtidigt ett lag för framtiden med egna produkter och laget som kom att kallas The Busby Babes tog två raka titlar 1956 och 1957 innan olyckan slog till. Till hjältarna räknar vi Tommy Taylor, Duncan Edwards och Roger Byrne.

Busby överlevde dock och byggde ett nytt storlag som vann ligan 1965 och 1967 innan Busbys verk kröntes med Europacuptriumfen 1968. Nu var det Denis Law, George Best och Bobby Charlton, senare Sir Bobby, som dominerade på planen.

Därefter följde en lång period utan United vann ligan. I november 1986 tog Alex Ferguson över. Det tog några år men så 1992 såg United äntligen ut att få sin efterlängtade ligatitel. Laget klarade dock inte pressen i slutet av säsongen och när United förlorade mot Liverpool hånades United av Liverpools supportrar: You’ll never win the league.

Tänk så fel man kan ha. Ferguson värvade Eric Cantona från Leeds för kaffepengar. Walesaren Ryan Giggs sprang omkring på kanten och där bak var Steve Bruce, Gary Pallister, Denis Irwin och Peter Schmeichel ständigt närvarande. Uniteds åttonde ligatitel bärgades 1993. Ett år senare vann United både ligan och cupen med ett lag som av många anses vara klubbens bästa, där Roy Keane var det främsta tillskottet jämfört med 93-laget.

”Kom tillbaka när ni har vunnit 18,” skröt Liverpools supportrar. Cantona blev avstängd och United missade en tredje raka ligatitel på säsongens sista dag. Ferguson gjorde sig av med flera stjärnor och Uniteds tid på toppen ansågs vara över. Tänk så fel man kan ha. Cantona kom tillbaka och avgjorde match efter match, samtidigt som Schmeichel höll nollan när United vann en ny dubbel 1996. Smågrabbar som Giggs, David Beckham, Gary Neville och Nicky Butt sprang omkring och lovade en positiv framtid. En ny ligatitel följde 1997.

Ett par år senare hade Cantona slutat. Paul Scholes hade dock etablerat sig i laget, Andy Cole och Dwight Yorke öste in mål och när de tog en paus fanns den fantastiska inhopparen Ole Gunnar Solskjaer. United vann inte bara ligan 1999, man tog också FA-cupen och Europacupen. En historisk trippel. Ferguson adlades och trippellaget fortsatte på inslagen väg och vann enkelt ligan även 2000 och 2001.

Sen gick det i stå ett år. United räknades ut, felaktigt förstås. Ruud van Nistelrooy öste in mål, liksom Scholes. Giggs slog inlägg och United vann ligan på nytt 2003. Sen var det dock slut på framgångarna. Trodde folk i alla fall.

Ett uträknat United överraskade England på nytt när man vann ligan 2007. Ett år senare tog man både ligan och Europacupen och 2009 bärgades den tredje raka ligatiteln, tillika den 18:e totalt. Liverpools rekord var kvitterat. Nu var det andra tongångar i Liverpoollägret. Stjärnor i den här kullen var Cristiano Ronaldo och Wayne Rooney, tillsammans med vassa försvarare som Rio Ferdinand och Nemanja Vidic. Ja, Scholes och Giggs var också med.

Ronaldo lämnade dock United och nu var väl framgångssagan över? Fel, fel, fel. United klev upp som ensam herre på täppan 2011. Från Liverpoollägret hördes ingenting.

Nu när United 2013 blir mästare för 20:e gången är det Robin van Persie som sparkar bollar i mål och Michael Carrick leder laget från mitten medan Ferdinand, Vidic och Rooney fortsatt presterar. Scholes är med på ett hörn medan Giggs alltjämt dominerar. Allt givetvis under Sir Alex Fergusons ledning.

Skål för 20.

Champions! Champions! Champions!